Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam hasta mı? hastayse ne hastası :S

sulo43

Altın 1 Üye
öncekı beslediğim kaplumbağa bilmediğim için 1 hafta kadar ölüm fanusunda kalmıştı bu yuzden hasta olup öldü kollarını altında boynunun oralarda beyaz beyaz salya gibi şeyler ucusuyordu. sımdı akvaryumda 2 tane kaplumbağam fıltresi, ısıtıcısı herseyı tam. sadece eksık uvb lambam. sımdı hasta olmayacak kadar ıdareten bi sistem kurdum en yakın zamanda uvb alacagım. kaplumbağalarımın birisi halsız ve sankı su yuzeyıne cıkmakta zorlanıyor ve yıne eskısı gıbı beyaz beyaz salya gibi şeyler var. bunu çaresi nedir ? suyuna reptivit vitamin damlattım biraz iyi oldu gibi ama bilmiyorum :S

Cvp: kaplumbağam hasta mı? hastayse ne hastası :S

Bahsettiğiniz salya gibi şeyler deri değişimiyle beraber eski derilerin vücudundan dökülürkenki hali olabilir. Perdemsi bir yapıya sahiptir. Genelde boyun bölgesinde yoğun olur. Onun haricinde yumuşak deri olan bölgelerde de bulunmaktadır. Eğer deri değişimiyse telaş yapmanıza gerek yok. Ama yine de imkanınız varsa fotoğraf paylaşın.

Deri değişimi telaş edilecek bi durum yok resim atarsanız daha iyi anlaşılır

Bence de deri değiştiriyordur. Hatta su içerisinde yada yüzeyde zar gibi deri parçaları görülebilir.

Hayvanı biraz gözlemlemeli. Belki sadece suyun alt bölümlerinde gezinmek istiyordur. İştahsızlık, eğri yüzme gibi başka belirti var mı?

eskısınde wardı ama bunda hiç öyle birşey yok. sadece diğerine göre daha az hareket ediyor o kadar. dün balık verdim hapur hupur yuttular hepsini :D her ogunde farklı besin vermeye calısıyorum. havuç marul vs :) maşallah hepsini yiyor ama

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html
Beslenme önemli ve doğru uygulanmalı. Bu konuda ideal beslenme önerileri mevcut. Her besini vermemek gerek. Oranlar öğünler hepsi önemli.
Taze balıklardan sadece tatlı su balıkları verilir.

Bu arada hayvanın ısıtma lambası olmadığı için hareketleri yavaşlamış olabilir. Bu konuda öncelikli adım atmak gerekir.

tskkurler konuya bakacagım :)

deri değişimidir benimkindede aynı şey oldu

deri değişimidir. iştahsızlık için de vitamin kullanabilirsin bence

Evet deri degistiriyor. Deepfix reptivit kullaniyorum.dun Şelale cok canliydi ve gözlerini de acmisti ama dun aksam onu karada taşın arasina sıkışmış olarak buldum. ve simdi ne gözünü açıyor ne de fazla hareket ediyor.acaba sokta midir?

Taşın arasına nasıl sıkışabilirki kaplumbağa? Kuru alanınız nasıl bir düzenek?
Bu durum hastalığın biraz düzelir gibi olup dahada kötüleşmesinden kaynaklı olabilir. Bence ağırlıklı sebep bu.

2 tasi ust uste koymustum.Ama sokta degil galiba.Yne hareketlendi.Ve simdi gerine gerine gunesleniyor.(gunesleniyor derken lambada) söyle sıkışmış (tablette bazi harfler yok o yuzden boyle yaziyorum.) Tas ve akvaryumun caminin arasina yan olarak duruyormus ama en fazla 1 saat durmustur. Bende hemen onu duzeltip taşın ustune koydum.

ecem istediğin harfi yazarken o tuşa basılı tutunca çıkıyor istediğin harf. gözler ne durumda.

Gozlrrini acabiliyor amabyem yemiyor ve cok hareketli

Denedim ama i nin noktasiz olan yok

Neden hala yem yemiyor? Gözlerini açiyor.

Kuru alanda ağzını açıyor mu? Gözlerini açıyor ama şiş mi?

sen gentagut damlayı denedin mi ? hareketli olması iyi. yem ne kullanıyordun belki değişik bir yem yiyebilir.

Şiş değil.Kuru alanda ağzini actiğini hiç gormedim.

Şimdilik karides ama yemek yerse ona degisik yurlerden alabilirim.

Gentagut almak istemistim. Ama almadim.

Ne yem almaliyim?

Hayvanci bunu verdi.

hayvancı değil petshop. sera raffy p en uygunu. bunun içinde karışık olarak balık katkılı (krem rengi), bitkisel katkılı (sarımsı renk) ve raffy mineral (kırmızı renk) yemlerin karışımı var. yumuşak bir yemdir. ve alırken dikkat et son kullanma tarihi ileri tarihli olsun bazen süre bitimine yakın olanı okuturlar.

Geri