Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam hasta mı?

Park Eun Ri

Bronz 5 Üye
Biz iki tane yeni kaplumbağa aldık.Isıtıcı veya filtre daha alınmadı.İkiside küçük.Diğeri maaşallah harika ama daha yeni olan ve erkek olanın gözleri kapalı ve suya indiği zaman hemen kayaya gidiyor.Yani kayadan ayrılmıyor.Fazla hareket de etmiyor ve yemeğini yemiyor 2 gündür.Kış uykusuna yatmış olabilir mi?Yada hasta mı?Petshop da 2 tane küçük kaplumbağa ölmüş birinin kafası kopuyormuş diğeri düşmüş. Kaplmbağalar yüzünden acaba bunda da bir hastalık mı var? Lütfen bilgi verin....

Cvp: kaplumbağam hasta mı?

Forumdaki akciğer enfeksiyonu başta olmak üzere hastalık başlıklarını inceleyin.

Bu arada hemen ve hemen bir ısıtıcı ve kuru alan ısıtıcısı alın. Gerekli bilgiler forumda mevcut.

Ve bebek kaplumbağanın alt kabuğuna bakarak erkek olduğunu söylüyorsunuz sanırım. Bu yanlış bir yöntemdir. Cinsiyeti farklı olabilir. Gerekli bilgileri yine forumda bulabilirsiniz.
Zaman kaybetmeden araştırmaya başlayın. Aramıza hoşgeldiniz. :)

nameste108' Alıntı:
Forumdaki akciğer enfeksiyonu başta olmak üzere hastalık başlıklarını inceleyin.

Bu arada hemen ve hemen bir ısıtıcı ve kuru alan ısıtıcısı alın. Gerekli bilgiler forumda mevcut.

Ve bebek kaplumbağanın alt kabuğuna bakarak erkek olduğunu söylüyorsunuz sanırım. Bu yanlış bir yöntemdir. Cinsiyeti farklı olabilir. Gerekli bilgileri yine forumda bulabilirsiniz.
Zaman kaybetmeden araştırmaya başlayın. Aramıza hoşgeldiniz. :)

Bilgi için teşekkürler.Hemen alacağım.Cinsiyeti bir de kabuğa bakarak anlaşılıyormuş.Rengi açık olan erkek oluyormuş sanırım...

10cm altındaki kaplumbağaların hiçbir şeyine bakarak anlayamazsınız...

Hayır o bilgi tamami ile yanlış buna emin olun. :) Kabuk rengi büyüdükçe ve yaşam koşullarına göre değişecektir.

ISITICI ve Filtre almazsan besleme onları..
Akvaryumun vardir insallah. İnsallah hep birlikte olursunuz..

Kış Uykusuna Girmiş Olabilir. Bebek kaplumbağalar için kış uykusu çok tehlikeli birşey. Bir an önce ısıtıcı edinin.

Kuru alan, kuru alan ısıtıcı,filtre,filtre malzemeleri,su ısıtıcısı ve muhakkak bir akvaryum elde etmelisiniz.

En azından ısıtıcı+akvaryum+kuru alan lambası şart,aksi halde hayatını sürdürmesi çok zor olur zaten kış mevsimindeyiz bir de...

Filtre,ısıtıcı,akvaryum şart.Bunları almazsanız sorunlar baş gösterir.Şimdilik bunları alın kuru alan işini yazın halledersiniz.

Akvaryum alacak kadar bütçeniz yoksa idareten şeffaf saklama kabı (40 veya 50 lt) kullanabilirsiniz. Isıtıcı şart. Umarım iyileşir.

Kuru alan+Isıtıcı+Akvaryum şart.Kuru alan kaplumbağalarınız yorulunca dinlenmeleri için.Isıtıcı ise vicut ısısını sabit tutmak için.

Merak etmeyin 24 saat sıcak olan bir yerde.Kış uykusu olabilir diye bende düşünüyorum.Akciğer enfeksyonuna da biraz uyuyor.Gerçekten çok üzülüyorum kaplumbağam için.Bu pet shopları şikayet etmek lazım.Ayı kadar kaplumbağalarla minnacık kaplumbağaları pis bir suya koyuyolar.Bugün bir minik daha ölmüş :'(

Akvaryum vardı ama hiç hayvan olmadığı için atıldı.Şimdilik küçük oldukları için kaplumbağalar için olan 15 cm.yarı çaplı büyük bir evleri var.Kuru alanları da var.Ama hasta veya kış uykusunda olan hep kayada ve oynamıyor.Kabuğu kuruyor,bazenleri suya koyuyorum.Kaplumbağa merhemi sürsem zarar verir mi?

Bir de benim endişelendiğim bir şey var.Bizim önceki kaplumbağamız ısıtıcı yüzünden öldü.O da küçüktü ve 1-2 günlüğüne akrabamıza verdik ve ısıtıcı patlamış.Onların kaplumbağaları kayaya çıkmış ,benim ki çıkamamış ve ölmüş.Bunun için çevrem beni ısıtıcı konusunda uyarıyor....

Geri