Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam hasta mı?

2kaplan

Gümüş 1 Üye
iyi günler herkese, bir hafta önce 3 kaplumbağa aldım. 2 si gayet iyi ama birinde sorun var gibi. diğerleri çok iyi yem yiyorlar yüzüyorlar; ama birisi yem yemiyor sadece bir kez karides yemeyi denedi. sürekli karada duruyor kabuğu çok kurursa ıslatıp geri çıkıp duruyor. vaziyeti resimlerde görebilirsiniz.. şimdiden teşekkürler. akvaryumu var gayet iyi su sıcaklığı 27-30 arası

Cvp: kaplumbağam hasta mı?

Yalnız resimler yok.Kuru alanda çok durmaması ve yem yemesi hayra alamet değil.Kaplumbağanız akciğer enfeksiyonuna yakalanmış olabilir.

Bu konudan belirtilerine bakabilirsiniz;
mailto:/forum/Konu-akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection.html

Uyum sorunu yaşıyor da olabilir. Yüzmesinde yada su içerisinde durmasında yamukluk var mı? Kuru alanda ağzını fazla açıyor mu? Diğerleri rahatsız ediyor mu? Filtre suyu iyi temizliyor mu?

Bunlarda sorun yoksa adapte olması için bir hafta daha bekleyin. Aksi halde bu belirtiler olmadığı halde devam ederse veterinere götürürsünüz.

resimi gönderemediğim için pardon.. karnında çok hafif bir pembeleşme var ama sorun çıkarcağını sanmıyorum

mailto:/21413io.jpg

suda gayet güzel yüzüyor, akvaryumda yemlerden kaynaklı biraz kirlilik var ama suyunu değiştirip mikrop öldürücü kullanıyorum.. akciğer enfeksiyonunun sadece hareketsizlik ve yem yememe belirtileri var ben onunla uğraşınca çıldırıyor ama. diğer kaplumbağalar alıştılar. ben yanına geldiğimde diğerkiler eğer volkanik taşın üstündeselerse takla atarak kaçıyorlar bu arkadaş bana bakıyor. arada kuru karides veriyorum. sera bulamadığım için sen-yu kullanıyorum geçici bir süreliğine

mailto:/j5d0eb.jpg

mailto:/2uomeyh.jpg

son olarak hiç bir şekilde sıkıştırma-kavga olayı yok

Suda mikrop oldurucu olarak ne kullaniyorsunuz ? Bu madde onlari etkilemis olabilir.

mürekkep felan değil öncelikle onu söyleyebilirim. tam olarak hatırlamıyorum markasını ama önceden akvaryumum için kullanıyordum veterinerden almıştım bir sorun yaratmış olabileceğini düşünmüyorum

Su seviyeniz çok az. Akvaryumunuz suyu yükseltmenize gayet uygun. Kaplumbağalar derin sularda dalıp çıkmayı sever. Kas gelişimi içinde sığ su uygun değil. Ayrıca suyunuz çabuk kirlenmez.

Kabukta ve kaplumbağada bir gariplik görsel olarak yok.
Yem için bir öneride vitamin takviyesi. Ham iştah açma hemde zinde kalma için şu aşamada daha da önemli. Bir tane Sera Reptilin alıp yeme damlatarak verebilirsiniz. Hala geri çevirirse yem vermek için ufak kapa koyup oradaki kısmi suya da vitamin damlatabilirsiniz. Böylece az da olsa sudan vitamin alabilir.

önerileriniz için saolun. suyun seviyesi şuanlık normal aslında enlerinin 2 katı civarında biraz sığ çıkmış ama yarın akvaryumu temizliycem suyu da artırırım. kabukları için özellikle özen gösteriyorum hergün1.30-2 saat güneşlendiriyorum, yumurta kabuğu yedirdim kalsiyum açısından ve bolca vitamin veriyorum.. tek tür beslenmemeleri için kurutulmuş tatlı su karidesi, normal yemleri, marul yedirdim. elimden şimdilik bu kadarı geliyor. hatta arkadaş hareket etmediği için fizik tedavi hareketleri yaptırdım o derece: bakalım daha önce hiç böyle bir kaplumbağa ile karşılaşmamıştım..

İlginiz alakanız gayet güzel :) İyi bir yuva bulmuşlar.
Yem çeşitliliği güzel ama miktarı uygun vermeyi unutmayın. Muhtemelen doğrusunu yapıyorsunuzdur. Marulu her gün vermenize gerek yok ama haftada bir-iki verirseniz ileride çok tüketecekleri için şimdiden alışmış olurlar. Vitamini de aşırı vermeyin. Fazlası zararlı. Haftada iki kez yemlerine damlatarak verebilirsiniz.
İyi niyetle egzersiz yapmak istemişsiniz ama ele fazla almamak onun daha rahat olmasını sağlayacak. Bu hafta kendi haline bırakın derim. Yukarıda yazdığım belirtiler olursa veterinere danışabilirsiniz.

Geri