Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Hasta [YARDIM]

Himura Kenshin

Elmas 3 Üye
3 4 gündür yemek yemiyor hareketlerinde halsizlik var suyunu sürekli temiz tutmaya çalışıyorum su sıcaklığı da 27 derece sabit. yemleri bozulmuş olamaz. bir gecede hasta oldu bir gün önce hiçbir şeyi yoktu.

- bogazinda birsey var gibi yutkunuyor ara ara.
-halsiz
-yemek yemiyor
- baloncuk çıkardı (bunu 1 kez gördüm daha)

ne yapmalıyım ? yardım edin lütfen.

Bu arada genel olarak kuru alanda duruyor nadir suya iniyor

Cvp: Kaplumbağam Hasta [YARDIM]

suyu sürekli temiz tutuyorum derken eklediğin suların ortam ısısında olması gerek. soğuk ya da sıcak su eklemesi yaptın mı ?

bu yutkunmayı su içinde mi kuru alanda mı yapıyor ?

yem konusunda her çeşitten bir tane denedin mi ? ufak parça bir yeşillikte at.

baloncuğu ağzıdan mı ve su içinde veya su dışında mı çıkardı ?

sıcak değil de su eklerken genelde soğuk oluyor. ama dikkat ederim ve yavaş yavaş eklerim. su içinde de kuru alanda da yaptı. su içinde iken daha çok yapıyor.

baloncugu bir kere gördüm su içinde çıkardı ve ağzından değildi :D

hayvan üşümüş. ekleyeceğin suyu damacana ya da petşişeye önceden koyup oda ısısında beklet bir iki gün. birkaç petşişe biriktir.

burundan geliyorsa hayvan bronşit olmuş olabilir burundaki mukozayı veya suyu atmaya çalışırken su içinde hava bırakmıştır. bazen burunlarına su girmemesi için ucunda hava kabarcığı da tutarlar ama bunu ekseriyetle uyurken yaparlar. suyu 28 derece yap. kuru alan 31-32 gibi olsun daha üstüne çıkma. mineral yem varsa ondan ver yemezse ağzına vitamin damla damlat. hayvan bu iki gün içinde yem yemez ise haber verirsin. geçmiş olsun.

hiç yem yiyecek gibi durmuyor. vitamin alayım bir faydası olur inşallah. bana sanki boğazına birşey takılmış gibi geliyor.

su sıcaklığını artırırım.. inşallah iyileşir 3 4 gün oldu hiç birşey yemedi ya :(

Yasamistim boyle bir olay,2 ml lik enjektore zeytin yagi cektim yutacagi kadar,agzindan verdim.Sonraki gun suda degisik parcalar buldum hayvan rahatladi belki de birsey yutmus olabilir.Yapabilir misin bilmiyorum tabi.Suyu isitip eklemen lazim,veya termometreyle olcup o derecede suyu doldurman lazim.Musluktan su kovaya dolarken termometreyle istedigin sicakliga gelene kadar bekleyip sonra su duzenleyicisini koyup oyle ekleyebilirsin.

tabanda yutabileceği büyüklükte çakıl taşları mango kıymıkları var mı ? yada bunlara benzer.

cem var maalesef. ben kuru alandaki kauçuk tarzı şeyden şüpheleniyorum. onu parçalıyordu bağırsaklarda veya boğazda kalmış olabilir zaten eritemez mide. üşütme de olabilir. 1 2 günde düzelmesi lazım yoksa acliktan ölecek :(

hayvan yağlı ise bir haftada aç kalsa birşey olmaz. devit varsa ağzına bir damla damlat yoksa mehmet berkte önermiş zeytin yağı damlat. devitin fazlası zararlıdır. zeytin yağını her gün bir damla kullanabilirsin. o ürünü çıkar. özellikle yosun veya alg bağlamış ürünleri yeme istekleri vardır.

iştahı yerine geldiğinde normal öğününden ilk gün biraz az vermeyi unutma uzun süredir yemediği için bir anda hazımsızlık çekmesin.

vitamin olarak sera reptilin bulabilirsen al. içinde balık yağı vardır. devite nazaran düşük orandadır bundan da her gün bir damla damlatabilirsin.
mailto:/Product/sera-reptilin-kaplumbaga-icin-vitamin-takviyesi-15-ml

yalnız dikkat et. eğer hayvanda akciğer problemi varsa ciğerlerine kaçma riski var. ileri akciğer enfeksiyonu olan hayvanlar için kullanılmamalı.

Bu yeni baslayan birsey demistiniz onceleri farkli davranis gozlemlediniz mi?Bagasinda veya teninde renk degisikligi var mi?Agzina verirken ignesiz enjektoru agzina sokup bir miktar yavasca birakiyorsunuz,enjektoru agzindan cikarmadan biraz bekliyorsunuz.Zaten enjektorun ucunu isirmis durumda olacaktir buyuk ihtimal.Sonra cikariyorsunuz.Hizli verdiginiz zaman cigerine kacip sonradan akciger enfeksiyonu gelistirmesi mumkun olabilir yavas verin oyuzden.Istahsizlik ani mi basladi yani dun bir kafa miktari yiyordu bugun pat diye hicbirsey yememeye mi basladi yoksa gun gun yeme miktari dusme seklinde mi?

Veremeyecek gibi olursaniz yemine de emdirebilirsiniz ben hic denemedim ama.

yem yemiyor kesinlikle ve pat diye oldu bu durum. bir anda hasta oldu daha önce bir problem yoktu gayet hareketliydi ve iştahlı idi. Tükürüyor gibi yapıyor sanki bogazinda birsey varda cikarmak istiyor gibi. yem gösteriyorum biraz yeme doğru geliyor sonra uzaklaşıyor sırtını dönüyor...

ölecek galiba :(

bir daha canlı beslemem artık beni çok etkiliyor.

o zaman bu iki gün zeytinyağı dursun. önce hayvanın üşüdüğünden yola çıkalım. bu iki gün içinde kendine gelmeye çalışsın. bu iki gün günde üç öğün en sevdiği yemlerden birer tane önüne at yiyecek mi bakarsın.

genta damla da al eczaneden, sabah akşam birer damla damlat ağzına. olası enfeksiyona tedbir alalım. vitamini unutma iştahını açar.

Üniversite kayıtları için İstanbul'a gidiyorum şu anda. Pazartesi akşama dönerim. Yapbileceğım birşey yok.

Bu olay benim fındığımdada olmuştu hiç yemek yemedi çok hareket etmiyodu bizim önceki kabımız ölüm fanusu diyolar onda bakıyoduk annemler akvaryum almama izin vermediği için iki ay bişey yemedi sonra gammarus dere piresi aldım verdim bir hafta yedi buraktı su ısısına dikkat edince ayaklandı şu an hiçbir sorunu yok

Geri