Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam hastamı ?

Emirhan

Bronz 1 Üye
Merhaba arkadaşlar benim yavru bir su kaplumbağam var çok hareketliydi fakat son 3 gündür eskisi kadar hareketli değil  çoğu zamanlarında kuru alanın girişinde duruyor taş gibi sonradan çok az yüzüp tekrar aynı yere gidiyor

eskiden böyle değildi yaklaşık 2 aydır bende idi onu hiç böyle görmedim ve sürekli boynunu uzata bildiği kadar uzatıp yutkunuyor sanki boğazında hareketlenme oluyor yutkunmaya benziyor yem verdiğimde afiyetle yiyor ona 33 litre bir akvaryumda bakıyorum ısıtıcısı var su ısısı şuan 27 derece iç filtrede kullanıyorum biraz araştırdım ve akciğer enfeksiyonu isimli hastalığı buldum bu hastalık olduğunu pek sanmıyorum veterinere götürecek durumum yok malesef fakat önereceğiniz bir ilaç varsa rahatlıkla alırım he bu arada torx-shell isimli kabuk sertleştiriciyi ve deep reptivit isimli vitamini kullanıyorum hastamı hastaysa ilacı nedir lütfen bu konuyla bir bilginiz varsa yazı yazınız iyi günler

Ekli dosyalar

• 150120181211091.jpg
    150120181211091.jpg
    92.2 KB · Görüntüleme: 173
Hayvan akciğer enfeksiyonu. Eczaneden genta damla alıp sabah akşam ağzına ikişer damla damlat. Hayvan 2. Safhaya geçmiş. Bugün yarın iştahı kesilecek onun için yemlemede öğün ve adet sınırı yok yiyebildiği kadar yedir. Bünye güçlensin. Vitamin damlayı da hergün bir damla damlatacaksın ağzına. Yada stick yem yiyorsa hem gentayı hem vitamini yeme damlatıp bekle emsin öyle ver. Suya salınım yapmaması için ikiye kırıp ver. Hemen yesin.

Kabuk sertleştiriciyi çöpe at hemen o zararlı bir işe yaramaz. Kabuğa ciladır. Hava aldırmaz.

Isıtıcı lambası yok sanırım hemen bir tane al. Lamba max ne kaldırıyorsa 40-60 wattlık armut ampul alacaksın. Bu bölümde öne çıkan konuları incele. Su 28 kuru alan 32-33 derece olacak.

Hayvanın durumu ciddi iştahını kaybederse kurtulma olanağı olmaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
2 günde bir bilgi ver. Durumuna bakarak dozaj değişikliği yaparız. Lamba işi önemli onu hemen temin etmelisin. Hayvan kuru alanda ısınmalı.

Cvp: RE: Kaplumbağam hastamı ?

cem' Alıntı:
2 günde bir bilgi ver. Durumuna bakarak dozaj değişikliği yaparız. Lamba işi önemli onu hemen temin etmelisin. Hayvan kuru alanda ısınmalı.

lambayı bakalarda satılan lambalardan alırsam olurmu çünkü interneten sipariş edersem çok geç gelicek

cem' Alıntı:
Hayvan akciğer enfeksiyonu. Eczaneden genta damla alıp sabah akşam ağzına ikişer damla damlat. Hayvan 2. Safhaya geçmiş. Bugün yarın iştahı kesilecek onun için yemlemede öğün ve adet sınırı yok yiyebildiği kadar yedir. Bünye güçlensin. Vitamin damlayı da hergün bir damla damlatacaksın ağzına. Yada stick yem yiyorsa hem gentayı hem vitamini yeme damlatıp bekle emsin öyle ver. Suya salınım yapmaması için ikiye kırıp ver. Hemen yesin.

Kabuk sertleştiriciyi çöpe at hemen o zararlı bir işe yaramaz. Kabuğa ciladır. Hava aldırmaz.

Isıtıcı lambası yok sanırım hemen bir tane al. Lamba max ne kaldırıyorsa 40-60 wattlık armut ampul alacaksın. Bu bölümde öne çıkan konuları incele. Su 28 kuru alan 32-33 derece olacak.
mailto:/forum/forum-aydinlatma

Hayvanın durumu ciddi iştahını kaybederse kurtulma olanağı olmaz.
dedipiniz genta damlayı yarın almak zorundayım çünkü eczane kapanmış yarın ilk işim ve 60 watlık lamba aldım sizin dediğiniz gibi yedire bildiğim kadar yem yedirdim ddiklerinizi harfi harfine yapmaya çalışıyorum herşeyi doğru yaparsam ölmez demi

cem' Alıntı:

şunu anlamadım gentayı ağzınamı damlatayım yoksa yeminemi ağzına damlatmam gerekiyorsa ağzını açmıyor nasıl yapacağım

Sondan başlayalım. Kaplumbağalar ağzını açmaz. Bunun iki yolu var birisi yeme damlatıp suya fazla temas ettirmeden elden veya hemen önüne atarak; ikincisi hayvanı başı yukarıda dik tutarak ağzına ruj sürer gibi 10-15 saniye aralıklarla sürmek. Bu şekilde yapıldığında ağzına bir miktar gireceği için o dozajın iki katı oranında uygulamak gerekiyor. Bu biraz sıkıntılı ve hayvanı strese sokar.

İlacı gözlerine de birer damla damlat. Göz kanallarından genze akar.

Lambanın duyu E27 büyük duy olacak. Max kaldıracağı güç 60 W olsun. 40 W alırsan 60'lık ampul kullanılamaz. Ampulde bauhausta ecolite halosoft ya da tekzende wiselite halogen energysaver uygun. Bunların resmi dediğim aydınlatma bölümünde var.

40 W kaldıracak lamba alırsan 40-42 W ampul alacaksın. Netten alırsan 2 güne gelir sanırım. Kıskaçlı yada deveboynu lamba olabilir. Ampulün soft (buzlu cam) olanı tercih sebebi. Şeffaflar hayvanın gözünü alıyor.

Bu boydaki hayvanların akciğerden kurtulma ihtimali az. İlaca cevap verse bile tedavide süreç uzun ayları bulur. Tam iyileştikten sonra birkaç gün daha devam edilip bütün hastalık kalıntısı temizlenir. Tekrar nüksederse bu sefer ilaca bağışıklık kazanacağı için hayvanı öldürür. 7-8 cm üstü hayvanlar için kurtulma yüksek. Bu sebeple küçüklere daha titiz bakmak durumunda kalıyoruz.

Fazla hareketli hayvan sağlıklıdır. Diğer taraftan bu küçükler için handikaptır. Aşırı enerji harcamaya büyüme için harcadığı enerji de eklenince hayvan yağ depolayamaz. Bünyesi zayıf kalır. Küçükler vücutlarını yetişkinler gibi kullanma yetisine sahip değildir. Dolayısıyla enerjilerini kontrol etmede zayıftırlar. En ufak soğukta etkilenirler. Bu farkedilmediğinde akciğer enfeksiyonuna çevirir.

cem' Alıntı:
Sondan başlayalım. Kaplumbağalar ağzını açmaz. Bunun iki yolu var birisi yeme damlatıp suya fazla temas ettirmeden elden veya hemen önüne atarak; ikincisi hayvanı başı yukarıda dik tutarak ağzına ruj sürer gibi 10-15 saniye aralıklarla sürmek. Bu şekilde yapıldığında ağzına bir miktar gireceği için o dozajın iki katı oranında uygulamak gerekiyor. Bu biraz sıkıntılı ve hayvanı strese sokar.

İlacı gözlerine de birer damla damlat. Göz kanallarından genze akar.

Lambanın duyu E27 büyük duy olacak. Max kaldıracağı güç 60 W olsun. 40 W alırsan 60'lık ampul kullanılamaz. Ampulde bauhausta ecolite halosoft ya da tekzende wiselite halogen energysaver uygun. Bunların resmi dediğim aydınlatma bölümünde var.

40 W kaldıracak lamba alırsan 40-42 W ampul alacaksın. Netten alırsan 2 güne gelir sanırım. Kıskaçlı yada deveboynu lamba olabilir. Ampulün soft (buzlu cam) olanı tercih sebebi. Şeffaflar hayvanın gözünü alıyor.

Bu boydaki hayvanların akciğerden kurtulma ihtimali az. İlaca cevap verse bile tedavide süreç uzun ayları bulur. Tam iyileştikten sonra birkaç gün daha devam edilip bütün hastalık kalıntısı temizlenir. Tekrar nüksederse bu sefer ilaca bağışıklık kazanacağı için hayvanı öldürür. 7-8 cm üstü hayvanlar için kurtulma yüksek. Bu sebeple küçüklere daha titiz bakmak durumunda kalıyoruz.

Fazla hareketli hayvan sağlıklıdır. Diğer taraftan bu küçükler için handikaptır. Aşırı enerji harcamaya büyüme için harcadığı enerji de eklenince hayvan yağ depolayamaz. Bünyesi zayıf kalır. Küçükler vücutlarını yetişkinler gibi kullanma yetisine sahip değildir. Dolayısıyla enerjilerini kontrol etmede zayıftırlar. En ufak soğukta etkilenirler. Bu farkedilmediğinde akciğer enfeksiyonuna çevirir.
öncelikle sizi tekrar rahatsız ettiğim için özür dilerim size 60 waltlık bir ampül aldığımı söylemiştim fakat az önce patladı :realmad:  evde bir gece lambası buldum yeşikül renkte sanırım waltı diğerine göre düşük bu ona yaterli olurmu çünkü gidip aynı ampulden tekrar alırsam yine patllayacak

Cvp: Kaplumbağam hastamı ?

Emirhan ampul minimum 40 W olmalı. Daha aşağısı ısı vermez. Lamba ayarı için kuru alana hayvanın çıktığı noktaya cam derece koy. Evde kullanılan da olur, yok ise. Ampul mesafesini 15 cm'ye ayarlayıp yak. 30 dakika bekle sonra dereceye bak. 32 olduğu noktaya gelene kadar ayarla. Dediğim yapı marketlere bak.

cem' Alıntı:
Emirhan ampul minimum 40 W olmalı. Daha aşağısı ısı vermez. Lamba ayarı için kuru alana hayvanın çıktığı noktaya cam derece koy. Evde kullanılan da olur, yok ise. Ampul mesafesini 15 cm'ye ayarlayıp yak. 30 dakika bekle sonra dereceye bak. 32 olduğu noktaya gelene kadar ayarla. Dediğim yapı marketlere bak.

söylediğiniz ilacı satın aldım gentagut fakat ilacın reçetesinde kulak ve göz içi enfeksiyonlar diyor

Ekli dosyalar

• gentagut-goz-ve-kulak-damlasi_big.jpg
    gentagut-goz-ve-kulak-damlasi_big.jpg
    38.5 KB · Görüntüleme: 53

ben başladım umarım doğru ilaçtır sizden cevap alamiyınca daha fazla durumu kötüye gittmesin diye başladım tedaviye yemine damlattım bir damla bir yeme bir damla diğer yeme diğer yemede vitamin toplam 3 yem verdim saat 1 de saat 6 da tekrar vereceğim umarım doğru yoldayımdır

Emirhan genta geniş spektrumlu antibiyotiktir. Göz ve kulağa damlatılan bir oranda genizden iner. Biz oral yolla da kullanırız. Genta ve gentagut aynıdır. %0.3 gentamisin içerirler.

Sabah ve akşamları sadece tek stick yeme damlat ve bunu ilk yem olarak ver. Tadı farklı olacağı için halihazırda iştah yüksekken yer. İlaçsız olanların tadını alırsa bunu yemek istemez onun için ilaçlı olan ilk verilir. Damla vitamini müsaitsen öğle civarı vermen daha uygun. Vitamin ile gentayı aynı yeme damlatma etkisi azalabilir.

cem' Alıntı:
Emirhan genta geniş spektrumlu antibiyotiktir. Göz ve kulağa damlatılan bir oranda genizden iner. Biz oral yolla da kullanırız. Genta ve gentagut aynıdır. %0.3 gentamisin içerirler.

Sabah ve akşamları sadece tek stick yeme damlat ve bunu ilk yem olarak ver. Tadı farklı olacağı için halihazırda iştah yüksekken yer. İlaçsız olanların tadını alırsa bunu yemek istemez onun için ilaçlı olan ilk verilir. Damla vitamini müsaitsen öğle civarı vermen daha uygun. Vitamin ile gentayı aynı yeme damlatma etkisi azalabilir.

dediğinizi yapacağım ve ben bakalarda satılan 60 W birz lamaba aldım gayet güçlü bir ısı veriyor doğru yolldamıyım ve bu arda size sonsuz teşekürler siz olmasanız belkide safir yani kaplumbağam ölmüştü

Emirhan daha işin başındayız hayvana ne olacağı belirsiz daha. Tedavide bir iki hafta geçsin durumuna bakalım.

Lamba ısısını iyi ayarla fazla olmasın. Bu sefer hayvan ısı algısı ile kuru alanda fazla duracağı için su kaybına uğrayacaktır. Yavrular, yetişkinler gibi kontrol edemez. Yetişkinler ısındığında ya kafasını kabuğa sokar yada yön değiştirip farklı bölgesini ısıtır. Yavrularda deri ve kabuk incedir. Yüksek ısıyı yediğinde su kaybı ile beyin uyuşur olduğu yerde çakılır kalır. Bu güneş çarpması etkisine benzer. Çok kalırsa hayvanı öldürebilir. Onun için 1-2 saatte bir suya indirip içmesi sağlanmalıdır. Sağlıklı hayvanda bu hasta hayvana göre fazla problem olmaz. Hasta hayvan halsiz olduğu için kuru alanda daha fazla durmak ister. Onun için kendi isteği dışında sulamak için suya indirmek gerekir. O açıdan kuru alan ısısı dengeli olmalıdır. 32 derece

cem' Alıntı:
Emirhan daha işin başındayız hayvana ne olacağı belirsiz daha. Tedavide bir iki hafta geçsin durumuna bakalım.

Lamba ısısını iyi ayarla fazla olmasın. Bu sefer hayvan ısı algısı ile kuru alanda fazla duracağı için su kaybına uğrayacaktır. Yavrular, yetişkinler gibi kontrol edemez. Yetişkinler ısındığında ya kafasını kabuğa sokar yada yön değiştirip farklı bölgesini ısıtır. Yavrularda deri ve kabuk incedir. Yüksek ısıyı yediğinde su kaybı ile beyin uyuşur olduğu yerde çakılır kalır. Bu güneş çarpması etkisine benzer. Çok kalırsa hayvanı öldürebilir. Onun için 1-2 saatte bir suya indirip içmesi sağlanmalıdır. Sağlıklı hayvanda bu hasta hayvana göre fazla problem olmaz. Hasta hayvan halsiz olduğu için kuru alanda daha fazla durmak ister. O açıdan kuru alan ısısı dengeli olmalıdır.

fakat benim cam derecem yok ısıyı kontrol edemiyorum bu yüzde 1-2 saate bir lambayı kapayıp açıyorum

Lamba 12 saat boyunca yanacak. Sabah 7 akşam yedi arası. Gece kuru alanda uyuyorsa mavi yada kırmızı 40 W armut ampul kullanırız. Bu loş ışık vereceği için hayvan rahat uyuyabilir. Suda uyuyor ise sadece kafa dışarıda gövde su içinde olacak şekilde birşeyin üstünde durmalı. Gece soğuktan etkilenmemeli.

Evde kullanılan cam derece de olur. Şimdilik 17-18 cm'den konumlandır.

cem' Alıntı:
Lamba 12 saat boyunca yanacak. Sabah 7 akşam yedi arası. Gece kuru alanda uyuyorsa mavi yada kırmızı 40 W armut ampul kullanırız. Bu loş ışık vereceği için hayvan rahat uyuyabilir. Suda uyuyor ise sadece kafa dışarıda gövde su içinde olacak şekilde birşeyin üstünde durmalı. Gece soğuktan etkilenmemeli.

cem bey fakat söyledeğiniz ampül yine patladı tekrar alacağım fakat sanırım dediğiniz gibi armut ampül çok ısınınca patlıyor

cem' Alıntı:

evde de cam derece yoki ama perşembe günü cam derece yani akvaryum derecesinden alıcam o cam dereceden bahsediyoruz demi

Sera veya jbl marka 0-50 derece göstergeli içi sarı ince cam çubuk derece al. İkisi de şekil olarak aynıdır.

Flaman korlaştığında en zayıf halindedir. Titreşim darbe kopmasına neden olur sıcakken su damlaması da patlatır.

Ampul lambanın kaldıracağı güçten yüksekse o da patmasına neden olur.

cem' Alıntı:
Sera veya jbl marka 0-50 derece göstergeli içi sarı ince cam çubuk derece al. İkisi de şekil olarak aynıdır.

Flaman korlaştığında en zayıf halindedir. Titreşim darbe kopmasına neden olur sıcakken su damlaması da patlatır.

bana sera veya jbl nin satın alma linkini atarmısınız internet üzerinden güvenilir bi site olsun ve mümkünse 18 TL yi geçmesin

cem' Alıntı:

bu olurmu ama 0-40 derece gösteriyor

Ekli dosyalar

• jbl-akvaryum-derecesi-cam-termometre__0294733132193469.jpg
    jbl-akvaryum-derecesi-cam-termometre__0294733132193469.jpg
    115.2 KB · Görüntüleme: 29
Bunlarda iyi ama yetişkinler kırabiliyor. Her ne kadar cıva yerine alkol bazlı olsa da cam kırıkları problem.

Jbl bu:
Sera bu:

bu gönderdiğiniz site güvenilirmi ? daha önce hiç burdan alış veriş yapmadımda

Geri