Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam için Ortam

cybershot

Bronz 5 Üye
Merhaba, benim 6 yaşında dişi bir kaplumbağam var adı çakıl. Çakılıma bir akvaryum alıp içini onun yaşayabilmesi için en uygun hale getirmek istiyorum. Yani bir paludaryum hazırlayacağım bu paludaryumda neler bulunmalı, dış filtre falan... Ayrıca kaç litrelik bir akvaryum almalıyım.

Cvp: Kaplumbağam İçin ortam

Çakıl için minimum 100 litrelik bir akvaryum yeterli olacaktır. Akvaryumunuzda, kuru alan, kuru alan lambası, termometre, ısıtıcı ve filtre bulunmalı. Onun haricinde aksesuar olarak plastik bitkiler ya da kaya-kütük tarzı bişeyler alabilirsiniz. Zemine de çakıl ya da kum :)

Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim ama bir sorum daha olacak. Filtre, iç filtre mi yoksa dış filtre mi? Aralarındaki fark nedir. Hangisini kullanmalıyım. Hava motoru lazım mıdır?

Hava motoru kaplumbağa akvaryumu için gerekli değil. Zatan, akıntıya neden olarak kapluşları yorar. Ben iç filtre kullanmanızı tavsiye ederim :) Tabi bu benim fikrim. Dış filtrenin pratik anlamda iç filtreden fazlaca bir farkının olmadığını düşünüyorum. Suyu filtreleme işini biri akvaryumun içinde diğeriyse dışında gerçekleştiriyor.

Biraz fazla oldum ama birşey daha soracağım. Bu belirttiğiniz şeyleri tahmini fiyat olarak ne kadara temin edebilirim.

Akvaryum
Filtre
Lamba
Isıtıcı
Termometre vb.

Öncelikle bu iş için ne kadar bütçe ayırdınız? 15 tlye de ısıtıcı var 30 Tlye de:)

Ne kadar bütçe gerekiyorsa o kadar ayırabilrim çakılım için ama öyle çok yüksek bi bütçede ayıramam. Kalitesiz ürünler alıpta 6 senedir beraber yatıp kalktığımız çakılımı daha kaliteli bir hayat uğruna toprağa vermek istemiyorum.Kısacası orta halli bişeyler iyi olur.

Akvaryum ömür boyu istiyorsanız 80*40*40 kullanınız onuda camcı 50ye yapar.

Filtre : İç Filtre Ve Dış Filtre Vardır Önerim: Şelale Filtre oda 30 tl civarı

200 W ısıtıcı 15TL

Termometre 3TL

Isınma Lambası 1TL

Yemler : Tetra reptomin + Sera Raffy P + Sera Raffy I ( Haftada 4 Kez 1 tutam ) Sera Vital Sera Mineral VB.... : 30-35 TL

Süsler : 20

150 TL ye Kaplumbağanıza ÖMÜR BOYU KULLANABİLECEĞİNİZ Bir Akvaryum Yaptırabilirsiniz...

Ben filtre olarak atman ya da dolphin öneririm. Isıtıcı olarakta Roxin 300 watt çelik ısıtıcı tavsiye ederim. Akvaryumu ikinci el temin ederseniz ya da camcıya yaptırırsanız daha ucuza geleceğini düşünüyorum. Termometre olarak şeritli termometre kullanabilirsiniz. O civalı kadar hassas değildir. Ama sıcaklık değerlerinin hassas olarak ölçülmesini istiyorsanız o zaman civali termometre alın derim. Lamba olarakta masa lambası kullanabilirsiniz :) Alacağınız ampulun beyaz renkli olmasına dikkat edin. Kapluşun gözlerini rahatsız etmesin :)

Yeşim Hanım, iç filtre yeterli olmayacaktır minimum 100 litreye. Dış filtre olmasa da en azından güçlü bir şelale olabilir. Kaplumbağalarımızın suyu fazla pislettiğini biliyoruz 6 yaşında yetişkin bir kaplumbağa için bu durum daha çok olacaktır.
Akvaryum : 60 TL
Şelale filtre: 50 TL (dış filtre alınacaksa 100 TL'den başlıyor)
Isınma lambası: Soft ampul; 1 TL (masa lambanız yoksa 15 TL)
Termometre: 5 TL

Belkız hanım, atman ya da dolphinin kaliteli ve güçlü iç filtreleri mevcut. Onlardan alırsa sorun olmaz :)

Şelale filtre 50 tl mi ? maximum 30 tl dir şelale filtre size atman hf 400 şelale filtre almanızı öneririm ama hf 600 alırsanız daha iyi olacaktır.

Markasına ve kapasitesine göre 100 tl' ye kadar çıkabiliyor.

Öncelikli dış filtre tercih etmenizi öneriririm. Ama maliyet ile ilgili şelale avantajlı ise bilemem.

Size esas önerim erişkin olduklarındada kullanmak istiyorsanız akvaryumun enini de 60 yapınız. Yani 80*60*40 yada 80*50*50 yada 80*60*50 gibi ölçülere yönelmeniz daha uygun. O zaman kaplumbağanızın boyu 25-30 cm olduğunda içinde rahatlıkla dönebilir. Ancak 40 cm bu boyuta ulaştığında hayvan için dar gelir verahat edemez. Sizde tekrar değişikliğe gidersiniz.

Cvp: Kaplumbağam için Ortam

mailto:/2ngydjq.jpg sizce akvaryumum nasıl ?

Akvaryum ve ısıtıcı tamam ama kuru alan küçük ve suyun seviyesini yükseltmenizi önlüyor. Cd kabından bir kuru alan yaparsanız su seviyesini arttırırsınız. Birde filtre göremedim, filtresiz hijyeni sağlamanız imkansız. Birde kuru alanın üstüne soft ampül tutmanız gerek 40w 15 cm uzaklık gibi.

peki filtre alırsam iç filtre alıcam dimi ? bide fiyat aralığını sölerseniz?

Geri