Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam kış uykusunda mı?

Naz Gul

Yeni Üye
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası besliyorum 1 yıldır benimle. Hiç bir sorunu yoktu. Yazın bi ara gözleri şişti ilaç aldım şişlik indi. Fakat şimdi bu dönemlerde kış uykusuna girdiğini söyledi veterinerimiz, bayadır durgundu. Ama yemek atınca yiyordu hareket vardı. Şimdi sabah kalktım ve kıpırdamıyordu. Elleri ve kollarına dokununca kıpırdıyor ama kafada kıpırdama yok ve gözleri açık ölmüş olmasından korkuyorum. İki veterinere götürdüm ve biri normal olucağını söyledi , diğeri ise ölmek üzere olduğunu şuan izmir de değilim ve düzgün bu işten anlayan bir veteriner bulunduğum yer de mevcut değil. Sizce ne olmuş olabilir? Soğuk algınlığı için ilaç attım diğer iki ilacınıda attım ama hareket yok sadece dokununca bacaklarını ayaklarını oynatıyor. Kış uykusunda böyle olabliyormu ? Felç olmuş olabilir mi ? Yemek yiyemezse zaten ölücek çok korkuyorum :(
Lütfen yardımcı olun bana !

Cvp: Kaplumbağam kış uykusunda mı?

Öncelikle kaplumbağanızı uygun bir ortamda besliyor musunuz? ısıtıcınız, filtreniz, kuru alanınız vs. var mı? Kapluş kötü bakım koşullarından dolayı da bu hale gelmiş olabilir.

Normal de evimiz de var ama şuan iş gereği başka bi yerdeyiz. plastik palmiyeliye benzer cam fanusta kalıyor 1 2 aydır. Normaldi herşeyi ama dün biraz ses çıkarmış acı çekmiş galiba arkadaşım öyle söyledi ben evde değildim sabah geldim ki ne göreyim çocuğum suyun içinde dümdüz duruyor sandım öldü baya ağladım elime alıp sonra baktım ayakları hareket etti içim bi nebze rahatladı bi iki veteriner buldum biri veteriner teknikri dğeri kaplumbağalardan anlamayan bir veteriner doğru düzgün bakmadılarda. sabahtan beri araştırıyorum hiç bir sonuca varamadım. elleri dokununca tepki veriyor ama ayaklar hareket etmiyor kuyruk hareket etmiyor başı hareket etmiyor ve gözleri açık. Veteriner ölmemiş durgun biraz dedi kafayı yedim bu nasıl durgunluk kaldırınca kafası düşüyor elleri hareket etmese öldü diyicem ama bildiğin içine çekiyor ellerini çok korkuyorum hayır kafası dümdüz duruyor yemek yemezse zaten ölücek :( Lütfen geçeblcek bir şey olduğunu söyleyin :':)':)':)':)':)':)':)':)':)':)':)':)':)':)':)':)':)':)'(

Kapluşunuz büyük ihtimalle hasta. Isıtıcı olmasa dahi evde beslenen bir kapluş kış uykusuna kolay kolay girmez. su sıcaklığı şu an kaç derece? Bir an önce kapluşa iyi bir ortam sağlayın ve ilk iş olarak da veteriner fakültesine götürüp bir gösterin.

Ona bir saklama kabı,filtre ve ısıtıcı almalısınız. Su ısısını yavaş yavaş 26-28 dereceye getirmelisiniz. Birde taştan kuru alan yapıp lamba ile ısıtın. Yani evdeki sistem kadar olmasada yakın şartları sağlayınki hayvanın metabolizması düzelsin.
Bulunduğu su ısısı şu an oda sıcaklığını geçmiyordur. Özellikle su ısısı şu aşamada çok önemli. Bu satte ısıtıcı vs bulamasanız dahi bir pet şişeye ılık su koyup bulunduğu suya koyun. Suyu daha sıcak hale getirebilirsiniz. Pet şişedeki su zamanla soğuyacağından belli aralıklarla ılık su ile değiştirin. Kabın üzerine hava da alacak şekilde havlu koyunki ısı hemen düşmesin. Geceyi bu şekilde atlatıp yarın geçici ekipmanları temin edebilirsiniz.

Eğer düzelme olmazsa bence hastalık kuvvetle muhtemeldir.

Suyun sıcaklığınıda evin sıcaklığınıda ona göre ayarladık ya sadece 1 gün evde yoktum :( Böyle olucağını bilseydim gidermiydim. Yakınlar da veteriner 2 tane vardı ve onlar da işe yaramadı. Burada işilerimiz var en az bi hafta daha Hiç bi yere gidemem. Kendim anlasam belki bi çaresi olur ama yok işte. Sizce Felç olabilir mi ?

Emre Bey'in dediklerini uygulamanız gerekiyor önce. Aksi takdirde iyileşmesi mümkün değil.

Hiç kıpırdama yok çünkü tek elleri dokununca çekiyor. Sıcaklığını herşeyini ayarladık :(

Anlayan bir veteriner bulmalısınız. Anlattıklarınızdan durum kötü gözüküyor. Isıyı vs ayarladıysanız 1 günde hala toparlamadıysa ağır bir akciğer enfeksiyonuda olabilir. Aşırı bitkin düşmüşte olabilir. Bu kadar hızlı felç olmasını gerektirecek durum için bir travma yaşaması gerek. Hayvan ağızdan vitamin alamıyorsa ve bulunduğu su 2 lt civarındayda 6 damla vitamin damlatın.

Özellikle bu kış aylarında Bebek kaplumbağlar için en hayati derecede öneme sahip ekipman akvaryum ısıtıcısıdır. Eviniz normal sıcaklıkta olsa dahi kaptaki suyun sıcaklığı bikaç derece daha düşük olur. Bide geceleri kombiyi falan kapatıyosanız suyun ısısı 12 dereceye kadar düşer bu da bebek kaplumbağları hasta etmek için yeterlidir. Yarın alacağınız ilk şey bi ısıtıcı ve akvaryum olmalı. Bu ikisi hayati derecede önemlidir, diğer ekipmanlarıda hızlı bi şekilde almalısınız. Bu saatte kaptaki suyu sıcak tutmaktan başka yapabileceğiniz bişey yok. hareket edemiyosa boğulmaması için kaptaki su miktarını azaltın, burun deliklerinin havayla temaz ettiğinden emin olun.

:'( Benim kaplumbağam çok küçük ama fazla küçük KIŞ UYKUSUNA yattı mart aylarında uyanacak diye duydum ama sakın daha 10 yaşında olmadan yatırmayın dediler ama yattığı zaman ben bilinçli bir sahip değildim acaba ne yapmalıyım :ff: bnim 5 kapluşum var 4'ü yatmadı :ff: yardımda bulunabilirmisiniz

Kapluşlarınızı plastik kapta mı besliyorsunuz? Isıtıcı ve diğer ekipmanları da yoktur büyük ihtimalle. Kapluşunuzun kış uykusuna girdiğinden emin misiniz? Evde beslenen kapluşlar genellikle kış uykusuna girmezler. Kötü bakım koşullarından dolayı kapluşunuz ölmek üzere de olabilir. Bu yüzden hareketsiz durması da muhtemeldir. Bu olasılık aklınıza hiç gelmedi mi?

Geri