Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam kör mü?

sshh

Bronz 5 Üye
ıkı aya yakındır gozlerı kapalı veterıner damla teramısın hıc bırıse yaramadı hep boylemı kalacak acıl cevap alırsam cok sevınırım

Cvp: kaplumbagam kormu oldu

Bakım koşullarınız nasıl? Isıtıcı, filtre akvaryum var mı? Birde kapluşta suda yan yüzme, alt kabuğunda pembelik ya da kuru alanda çok vakit geçirme gibi belirtiler var mı?

herseyım tamam ısıtıcı cam akvaryum kuru alan

teramısın goz pomadı bırde damla vermıstı veterıner
ben suya sokmadıkca gırmıyo gırıncede cıldırıyor cok zor yemek yıyor

[attachment=962]

yazan yokmu resmınıde koydum

Ekli dosyalar

• 12042012144_1.jpg
    12042012144_1.jpg
    121.7 KB · Görüntüleme: 191

Suda yan durma ve alt kabukta kızarıklık ya da hapşırma gibi belirtiler var mı? Veteriner size akciğer enfeksiyonu hastalığından söz etti mi? Teşhisi neydi?

Cvp: kaplumbağam kör mü?

veterıner sudan mıkropkapmıs dedı yan durma yok ama suya cok gırmıyor hapsırma var alt kabukta kızarma yok sankı acık turuncu gıbı

bana yardım edecek kımse yokmu acaba

Hapşırma varsa ve kuru alanda vakit geçiriyorsa üşütmüşte olabilir. Gözleri için eczaneden %2'lik borik asit çözeltisi hazırlatın onu deneyin. Bir arkadaş kapluşun gözlerini böyle iyileştirmişti.

Nasıl kullanmalıyım borik asiti?

Sabah ve akşam gözlerine 2 'şer damla damlatın. Birde o damlanın etkili olabilmesi için göz içine gitmesine özen gösterin.

pekı usutmeye ne yapmalıyım yemekte yemıyor ölurmu

Muhtemelen gözleri kapalı olduğu için yemini göremiyordur. Yemi iyice ezip suyla karıştırıp lapa haline getirin ve ağızdan çok dikkatlice şırıngayla verin. Ama çok dikkatli olun şırınga bir yerine batmasın. Mümkünse şırınganın ucunu körleştirin. Kapluş ağzını açtığında şırıngayı yavaşça ağzına doğru tutun ve yemi yavaşça verin.

uşutme ıcın ne yapmalıyım bırde dıger kaplumbagamın ustu bembeyaz oluyor suya gırınce bırsey gorunmuyor onun ıcın ne yapmalıyım

Şu an için borik asit kullanın ve suyunada bir kaç damla gentamisin damlatın. Gentamisini de eczaneden alabilirsiniz. Kapluş suya girince mi bembeyaz oluyor yoksa sudan çıktıktan sonra mı? Tam olarak anlamadım?

sudan cıktıktan sonra oluyor suya gırınce beyazlık kayboluyor

Büyük ihtimalle kireçtir. Yumuşak bir fırçayla çok hafif olarak kabuğunu fırçalayın eğer beyazlıklar çıkıyorsa kireçtir. Pamuksu bir gelişim var ve kötü kokuluysa, beyazlıklar da çıkmıyorsa mantar olabilir.

kokmuyor sankı ama bakalım bırde mantarmı olacaklar aman tanrım...

Dediğim gibi yumuşak uçlu bir fırçayla ya da kulak çöpüyle kabuğunu hafifçe bastırarak temizleyin. Çıkıyorsa kireçtir. Ben kireç olduğunu düşünüyorum.

cok sagolun super bır sıte son olaylarıda yazarım pekı sız bu kadar cok seyı nasıl bılıyorsunuz bır sorum daha olacaktı gozlerını nasil acıp damlatıcam

Gözlerini hafif aralayabiliyorsa eğer damlatmaya çalışın. Göz kapalarına yakın damlatın bir miktar içeri girer. Bu kadar çok şeyi şundan biliyorum benimde kapluşum hastaydı gözleri kapanmıştı sonra iyileşti fakat hastalığı tekrarladı. Onun için çok uğraştım. Araştırmadığım yer soru sormadığım kimse kalmadı ama yine de kurtaramadım :( Dilerim sizin kapluş çabuk toparlar ve kısa sürede sağlığına kavuşur.

Geri