Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam kuru alana çıkmıyor neden ?

ZgnZR

Yeni Üye
Neden çıkmadığını anlamıyorum. Günde yaklaşık 8 saat 15W lambayı açık tutuyorum. Sanırım sürekli suda kalmasıda normal değil. Sizce neden çıkmıyor olabilir.

mailto:/img194/3650/05122011375.jpg

Cvp: Kaplumbağam kuru alana çıkmıyoru neden ?

Bu mesafeden 15watt yeterli gibi gözüküyor ancak benim önerim 25 watt yada daha uzaktan 40 watt kullanmanız. Bu arada kullandığınız lamba ısı verenlerden değil mi? Enerji tasarruflu değil?

Siz 24 saat evde misiniz, bazen kaplumbağalar hareketten çekindikleri için odaya biri girdiği anda atarlar kendilerini veya hiç çıkmazlar. Bir de akvaryumu yeni kurduysanız kendilerini güvende hissetmeleri için bir süre geçmesi gerekebilir. Şu anda çıkması için bir engel gözükmüyor. Rampası, sıcaklığı uygun gibi ama dediğim gibi sudan sıcak olmuyorsa 15 yerine 25 wattlık hatta gerekirse(eviniz soğuksa) 40 wattlık bir ampül kullanın derim.

2 kere tam odaya girdiğimde kuru alandan suya atladığını gördüm. Dediğiniz gibi olabilir. Birde alt kabukta ve üst kabuğun en üstünde beyazlıklar oluştu. Bunun nedeni suda çok durmasımıdır ?

Bu beyazlıklar leke şeklinde ve sınırları bulanık mı? Eğer öyleyse yavru kaplumbağalarda büyüme aşamasında sıkça olur. Sudan kaynaklı olacağını sanmıyorum. Islak kalmasıyla ilgili tek ihtimal mantardır ama mantar genelde tek bir yerde olur ve tüy tüy dökülür. Pis de bir koku verir. Kazıdığınızda dökülür. Ama mantar değildir diye düşünüyorum bir çok yerinde var ise..

Evet sınırları bulanık. Pis koku veya diğerleride yok. Sevindim ozaman korktuğum başıma gelmedi. Teşekkürler

Geri