Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbagam mantar mi

kaplus sever

Yeni Üye
benim kaplumbagamin kabugunda yayilan bi beyazlik var kirec gibi ama mantar olarak baslamadi bildiqim kadariyla mantar iplik gibi basliyor ama kaplusta oyle olmadi kucuk bi kisminda baayip yayildi ve kabugun altindada var mantardan baska aklima bisey gelmiyor butun gerekenleri yaptim tuzlu suda da biraktm mavi murekkepte doktum ama gecmedi ne yapacaqim bilmiyorum

Cvp: kaplumbagam mantar mi

Kuyrugun 2 saginda tas gibi birsey var o ne ?

Bana mantar gibi gelmedi, hayvan zaten tuzlu suda asla bekletilmez sadece kabuga tuz uygulanir

tuzlu suda bekletme kesinlikle yapılmamalı. bu tuzlu su gözlerini yakabilir dahası hayvan içebilir. hayvan eski plakaları parça halinde atıyor. beyazlıkların bir kısmı açılmış plakaların matlaşmasından dolayı adacıkların çevre çizgileri ile bir ksım beyazlıkta kireç.

uygulamayı şu şekilde yapacaksın ıslak temiz diş fırçasına sofra tuzu döküp derisine ve gözüne değdirmeden yavaşça ovalayıp bir dakika kadar olsun sonra akvaryum suyu ile durulayacaksın. bunu toz karbonat ile de yapabilirsin. sonrasında gerekirse bir kez daha yap ve bir resim daha at.

kirecin artmaması için ya komple içme suyu veya arıtma suyu kullanmak yada içme suyundan takviye ederek şebeke suyunu inceltmek gerekli.

mango kökü ve ısıtma lambası var mı ?

Mantar olmamasi icimi rahatlatti tesekkurler dediqiniz gibi deneyeceqim karbonatla fircalayacaqim gunduz deneyip resmini cekerim mango kokunu yeni duydum,alirim tabiki ama nasil olmasi gerekiyo buyuklugu farkeder mi, isitma lambasi normal bi ampul var yanliz onceden surekli cikarlarken artik cikmiyolar kayaya bende cok nadir yakiyorum ampulu o uvb lambadan almak istiyorum ama hangi ozellklisini almam gerekiyo bana yardimci olursaniz sevinirim . Kuyrugunda neyi bahsettqinizi anlayamadim

kaplus sever' Alıntı:
Mantar olmamasi icimi rahatlatti tesekkurler dediqiniz gibi deneyeceqim karbonatla fircalayacaqim gunduz deneyip resmini cekerim mango kokunu yeni duydum,alirim tabiki ama nasil olmasi gerekiyo buyuklugu farkeder mi, isitma lambasi normal bi ampul var yanliz onceden surekli cikarlarken artik cikmiyolar kayaya bende cok nadir yakiyorum ampulu o uvb lambadan almak istiyorum ama hangi ozellklisini almam gerekiyo bana yardimci olursaniz sevinirim . Kuyrugunda neyi bahsettqinizi anlayamadim

Canlının kabuğunu belirli aralıklarla fırçalamanız canlının kabuğu için sağlıklı bir gelişim imkanı sunacaktır.Özellikle kullandığınız suya göre kireç birikimini engelleme açısından avantaj sağlayacaktır.

Mango kökü alırken canlının sağlığını tehdit edecek düzeyde keskin hatları olmamasına dikkat ediniz.Akvaryumunuza canlının hareket imkanı kısıtlamayacak boyda kök tercih edebilirsiniz.Bu boyda bulunduğu taktirde keskin çıkıntıları olsa dahil kesilebilir.

Kuru alanın ısısı su sıcaklığından 4-6 °C fazla olmalı.
Ortalama olarak 31-33 °C kuru alan için uygundur.
Sizdeki durumda kullandığınız ampul yeterli sıcaklığı sağlayamıyor olabilir.Ampulü biraz daha yaklaştırma ya da daha yüksek Watt'lı bir ampul kullanmak seçenek olabilir.
UVB Ampul alırken de tropikal-yağmur ormanı olan türden alacaksınız.Genellikle üzerinde 5.0 yazar.
Şuan piyasada Exo Terra ve JBL markalarınınki mevcut.
UVB Ampul yazın 5 saat kışın 4 saat yanmalı.
Isıtıcı ampul de 10-12 saat arasında yanmalı.

mango kökleri bunlar:

kök hafif "V" biçiminde olmalı altına rahat girip kaşınsın. eni 8-10 cm boyu 25-30 cm gibi. eğer bu siteden alırsan alım işlemlerinde kargo sayfasındaki kutucuğa bu özellikleri yazarsın. uygun olanı seçip gönderirler. aldığında yıkama ve sterilize etmenin nasıl olacağını anlatırım.

akvaryum ölçüsü nedir ? mango akvaryuma göre orantılı olmalı. fazla yer kaplamamalı.

uv ampulde uygun olan bu ampuldür. 13 W olan kalmamış. bir süre beklersen alternatif olarak yerine eczaneden devit alıp kullanabilirsin. haftada bir yeme bir damla olmak suretiyle max 3 ay kullanılır. dış ortam sıcaklığı iyi ise kuru bir yerde 5-10 dakika bekletilmek üzere kabuğuna da sürebilirsin. ama yinede bu koyacağın kabın üstüne ısıtma lambasını kuru alandaki kadar yakın olmasa da belli mesafeden konumlandır hayvan üşümesin. süre dolunca hayvanı peçete ile silip akvaryuma alırsın. devit plakaları yumuşatır, ısıtma lambası gerilmesini sağlar, mango ise atmasını.

hayvanın kuru alana hangi vakit çıkacağı belli olmadığı için yanma süresi 10-12 saat olmalı. Odontochelys gerekli bilgiyi vermiş. net ısıyı belirlemen için kaplumbağa yerine bir tane kibrit kutusu koyup üzerine evde kullanılan derecede olur yatırarak 20 dakika kadar beklet dereceye göre mesafeyi ayarlarsın. ısı değeri düşükse hayvan çıkmak istemeyebilir tersine yakın olursa hayvanı kızartabilir.

kuyruktaki mesela kuyruktan itibaren sağdan 3. plakadaki noktasal damlaya benzeyen şekilden bahsedilmiş.

Moderatör tarafında düzenlendi:

akvaryumum 60cm 3tane kaplumbağam var. haftada bir muhakkak kaya tuzu ıle 1 dakkaya yakın fırcalıyorum yanlız bunu cesme suyu altnda yapıyordum normalde akvaryum suyunu en az 3gun bekletıyorum o sekılde de kırec bırıkmıs olabılırmı kabugunda?
bekletilmiş suyun bı zararı olurmu yinede içme suyu da ılave etmem gerekıyormu akvaryuma?
bırde kaplumbağamı o dınlenmıs su ıle yıkasam kabugunu olurmu.
kaplumbagalarımı cok sevıyorum elımden geldıqınce onların ıyı olmasına uqrasıyorum murekkep balıgı kemığinin faydalı oldqunu okumustum kabukları acısından 3gunde bır 3cm kadar sularna atıyorm onlar kemırıyor 3gunde bırde marul yapragı verıyorum baska meyve yada sebze ne verebılırım ?
vitamın olarak vit6 var onu aqızlarına damlatıyorm yanlız 2seferdır petshoplar tarihi gecmiş satıyor bunun bı faydası olmadıqını dusunuyorum onlar zararı olmaz dedıler ben ınanmıyorum ama artık vermıyorum ondan .
kabugundakı tasa benzer dediğiniz sey kaplumbağam aldığımda kucuktu ve kabugu cok zayıftı soyulmustu o kısım derın soyuldu ve oyuldu sımdı kabugunda o kırec galıba yayıldıqı ıcın tas sanılıyor.
dediğiniz mango kokunden yarın bakacaqım petshop a tekrar tesekkurler

Musluktan akan suyun isisi ayarlanamaz buyuzden sakincali, ayrica okadar sık hayvani rahatsiz etmenize gerek yok bence bu hayvanin oyle fircalanacak bir durumu yok yeni plakalar geldikce kirec ici duzelir

Suyu bekletince klor ucar kirece birsey olmaz, o yüzden kirecsiz su icin ya filtrelenmis yada damacana suyu olmali

Akvaryum olculeri neler ona gore hayvanlara kucuk kalmis olabilir birde hayvanlarin boylari nedir ? Mineral yeminiz var mi ? Eger varsa vitammin ve murekkep balagina gerek yok

Meyve verilmez verilebilecek sebzeler ise marul, salataligin ic kismi, karahindiba vs.

kaplus sever' Alıntı:
akvaryumum 60cm 3tane kaplumbağam var. haftada bir muhakkak kaya tuzu ıle 1 dakkaya yakın fırcalıyorum yanlız bunu cesme suyu altnda yapıyordum normalde akvaryum suyunu en az 3gun bekletıyorum o sekılde de kırec bırıkmıs olabılırmı kabugunda?
bekletilmiş suyun bı zararı olurmu yinede içme suyu da ılave etmem gerekıyormu akvaryuma?
bırde kaplumbağamı o dınlenmıs su ıle yıkasam kabugunu olurmu.
  kaplumbagalarımı cok sevıyorum elımden geldıqınce onların ıyı olmasına uqrasıyorum murekkep balıgı kemığinin faydalı oldqunu okumustum kabukları acısından 3gunde bır 3cm kadar sularna atıyorm onlar kemırıyor 3gunde bırde marul yapragı verıyorum baska meyve yada sebze ne verebılırım ?
vitamın olarak vit6 var onu aqızlarına damlatıyorm yanlız 2seferdır petshoplar tarihi gecmiş satıyor bunun bı faydası olmadıqını dusunuyorum onlar zararı olmaz dedıler ben ınanmıyorum ama artık vermıyorum ondan .
kabugundakı tasa benzer dediğiniz sey kaplumbağam aldığımda kucuktu ve kabugu cok zayıftı soyulmustu o kısım derın soyuldu ve oyuldu sımdı kabugunda o kırec galıba yayıldıqı ıcın tas sanılıyor.
dediğiniz mango kokunden yarın bakacaqım petshop a tekrar tesekkurler

Uygun sıcaklık değerlerine sahip bir odada dinlendirdiğiniz bir miktar su ile kabuk fırçalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Her 1 cm kabuk boyu için 10 L su ideal olan bakım oranıdır.

Vitamin ya da mürekkep balığı takvisyesi yaparken de bunları haftada bir kullanmanızda fayda var zira canlılar hassas oldukları için böbreklerini fazla zorlamaya gerek yok.
Canlıya meyve vermiyoruz zira hazım konusunda sıkıntı yaratabiliyor.
Daha çok su yönünden yoğun sebzeler tercih edebilirsiniz.
Örneğin; kırmızı/yeşil(kıvırcık) yapraklı marul , karahindiba yaprakları , şalgam yaprakları gibi

kirecin gitmediğini bilmiyordum akvaryum 60 cm kaplumbagalarım biri 8bucuk cm diğer ikisi de 8cm resmini gonderiyorum kayanın ustu kuru kalması ıcın suyunu fazla dolduramıyorum ama kayanın altna bı destek yapıp suyunu yukselteceqım su an onlara karıdes verıyorum arada ve diğer verdiğim yemin resmini cekıp atıyorum balık yemı verebileceğimi soylemisti aldığım petshop

Ortam acikcasi yeterli degil bu konuyu okuyup, duzgun bir sistem kurmaya calisin sorular varsa sorarsiniz, yem programi da yaziyor oradaki mineral yemi kullaninca kemige veya vitamine gerek yok

O tas salinim yapar suya ve hayvanlar icinde eziyet cikmasi falan bityerlerini kesebilirler

E-Book

Sitenin projesi olan e-book'u okuyarak da gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

"kabugundakı tasa benzer dediğiniz sey kaplumbağam aldığımda kucuktu ve kabugu cok zayıftı soyulmustu o kısım derın soyuldu ve oyuldu sımdı kabugunda o kırec galıba yayıldıqı ıcın tas sanılıyor."

Böyle tek bir noktada böylesine derin bir soyulma neden olur arkadaşlar?

kaplumbagalarım 8cm yem düzeni icin bana bi program soylermısınız o sayfadakıler kafamı karıstırdı ve mıneral yem alacagım hangı yemi tavsiye edersiniz ve ne yazıyor ustunde soylermısınız günde bi kere yem vereceğim bunu öğrenmis oldum ana yemi bu resmını gonderıyorum

kaplus sever' Alıntı:
kaplumbagalarım 8cm yem düzeni icin bana bi program soylermısınız o sayfadakıler kafamı karıstırdı ve mıneral yem alacagım hangı yemi tavsiye edersiniz ve ne yazıyor ustunde soylermısınız günde bi kere yem vereceğim bunu öğrenmis oldum ana yemi bu resmını gonderıyorum

Örnek olması amacıyla 
1.Gün : JBL Turtle Food
2.Gün : JBL Calcil
3.Gün : JBL Turtle Food
4.Gün : Aç gün
5.Gün : JBL Turtle Food
6.Gün : JBL Agil
7.Gün : JBL Turtle Food

Günlük yemleme canlının kafa hacmi kadar olması gerekmektedir.
8 cm sonrasında canlıyı haftada bir gün olmak üzere aç bırakabilirsiniz.Bununla birlikte bitkisel besinlere başlanabilir.

Calcilde kalsiyum cok fazla ve cok sert yem buyuzden suan icin onermiyoruz onu

Raffy p alin (icindeki krmizilar mineral) tetra sera jbl veya tropical gammarus alin jbl agil alin raffy vital alin, raffy p 2 gun gammarus 1 agil 1 vital 1 mineral 1ac gun 1 gun olarak bu yemleri haftaya dagitin

6-8 cm arası verilecek haftalık yem programı. Günde tek öğün, kafa hacmi kadar.
1. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
2. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish)
3. Gün: jbl agil
4. Gün: sera mineral
5. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
6. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish)
7. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
Raffy p içerisindeki kırmızı olanlarda mineral yemdir. Sera minerali ya bunlar bitince alın yada alırsanız onlarıda mineral günü verin.

6-8 cm arası verilecek haftalık yem programı. Günde tek öğün, kafa hacmi kadar.
1. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
2. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish)
3. Gün: jbl agil
4. Gün: sera mineral
5. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
6. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish)
7. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
Raffy p içerisindeki kırmızı olanlarda mineral yemdir. Sera minerali ya bunlar bitince alın yada alırsanız onlarıda mineral günü verin.

Bu balık yemi içerik olarak kaplumbağalar için uygun değildir.
Ana yem olarak Sera raffy P alınacak bu yem içerisinde kırmızı stickler çıkar onlar mineral yemdir. Ayırıp bir günde bu kırmızı yemler verilir. Bitince de sera raffy Mineral yem alınır.

Ana yeme çeşit olsun diye Tetra Reptomin Yem alınır.

Ek yem olarak Kuru karides Sera Raffy I

Odontochelys' Alıntı:
kaplus sever' Alıntı:

Örnek olması amacıyla 
1.Gün : JBL Turtle Food
2.Gün : JBL Calcil
3.Gün : JBL Turtle Food
4.Gün : Aç gün
5.Gün : JBL Turtle Food
6.Gün : JBL Agil
7.Gün : JBL Turtle Food

Günlük yemleme canlının kafa hacmi kadar olması gerekmektedir.
8 cm sonrasında canlıyı haftada bir gün olmak üzere aç bırakabilirsiniz.Bununla birlikte bitkisel besinlere başlanabilir.

JBL Calcil yerine Sera Raffy Mineral alınabilir.
JBL Calcil %2,7 Kalsiyum içerirken Sera Raffy Mineral %2,1 Kalsiyum içermekte.

hayvan darbe aldıysa veya kabuğu çıkarmak için uğraşıldıysa oyuk açılmış olabilir. boşluğu da kireç doldurup kapanmıştır. kireç zamanla çıktıkça ve alttan gelen kabuk o bölgeyi kapattıkça düzelir. kabukta bir diğer delik oluşma sebebi kahverengi mantar veya temizlik malzemesi olarak kullanılan kimyasallardır. buradaki hayvanda bu oluşumlar yok.

arkadaşlar gerekli bilgileri vermiş ama ben üstünden bir daha geçeyim. son kullanma tarihi geçen hiçbir ürün hayvanlara verilmemeli. sadece süresi dolmuş olan devit kabuk için kullanılmak üzere tutulabilir. metilen mavisi akvaryuma konacak ürünlerin ayrı bir kapta sterilizasyonunda kullanılabilir. gerisi doğru çöpe atılmalıdır.

balık yemleri verilmez. balıklar dünyanın çeşitli bölgelerinden gelir buna göre de farklı yemleri vardır. o hayvanlara özgü içerikleri vardır. bunlar bizim hayvanlar için zararlı içerik içerebilir. sera, tetra, jbl ve tropical marka kaplumbağa yemleri hariç başka yem alma.içerdiği besinler ve eser miktardaki mineral ve vitaminler bu hayvanlar için uygun bileşenleri sağlar. petshop mal satmak için önüne geleni söylemiş.

tatlı ve tuzlu yiyecekler ile işlenmiş ve kimyasal katkı içeren ürünler vermiyoruz. bunlar türüne göre böbrek, karaciğer ve pankreasa zarar verir. kolay bulunan ürünlerden versen yeterli olur. marul, kıvırcık ve türevlerinin orta göbeğine yakın körpe yapraklardan ve salatalığı soyduktan sonra çekirdek kısmına gelmeden boyuna ince kesit kesilip verilebilir. hangisini severse ondan verirsin. aç güne başlayana kadar hayvanların kabuğunun yarısı kadar yeterlidir. suya attıktan sonra yarım saat içinde yemezlerse akvaryumdan alırsın. çürütecek bakteriler devreye girer. roka, tere gibi kokulu aromalı bitkiler vermiyoruz.

yine arkadaşların söylediği üzere mineral yemin varsa ki sera raffy P'deki kırmızı renk olanlarda mineral yemdir. haftada bir gün verilecek. bu olunca vitamin damla ve kemiğe gerek kalmaz. bu haftalık ihtiyacını karşılayacak mineraller, vitaminler ve kalsiyumu ihtiva eder. diğer yemlerden de eser miktarda alır. ayrıca marulda da kalsiyum vardır. aşırı kalsiyum kemikte sertlik damarlarda tartar, böbreklerde taş yapar.

hayvanları sürekli fırçalamana gerek yok. bu hayvanları üşütmekten başka sana karşı tedirgin olmalarına ve strese girmelerine neden olur. kabuklarında ciddi birşey yok. kısaca fırçalama olayını bırak. sadece yeni oluşumları önlemek için ya lavabo altı arıtma cihazı suyu kullanmak yada kısmi su değişimlerinde içme suyu takviyesi yeterli olur. üst resimdeki hayvanın kabuğunun fırçalama sonrası resmine bakalım. ona tuz veya karbonat uygulaması yaptın mı ?

genel olarak yazıyorum. durulama konusuna gelirsek mutlaka akvaryum suyu ile yapılmalı bu hayvanın üşümesini engelleyeceği gibi akvaryuma girdiklerinde de adaptasyon sağlamaları kolay olacaktır.

hayvanlar mango kullanacak çağa gelmişler ama akvaryum küçük, su çok az. derece su içinde olmalı ki suyun net ısı değerini öğrenebilesin. akvaryum üstü bir kuru alan yapabilirsen suyu yükseltip birkaç ay daha kullanabilirsin. bu hayvanların gerek boy gerek akciğer gelişimi için olumlu olacaktır. mangoyada yer açılacaktır. kuru alan olarak kullandığın taşı mercan sanırım çıkar. bu hayvanları yaralayabileceği gibi içinde olumsuz bakteri üremesine yol açarak göz ve kulak enfeksiyonuna neden olacaktır. tabana da silis kum gerekli hayvanların kum yemesi lazım. bacak derileri ve alt bağaları içinde.

hayvanlar günlük tek öğüne geçecek yaşa gelmişler. iki öğün veriyor isen onu teke indir.

damacanada beklettiğin suya gelirsek sadece klor uçar kireç ve ağır metaller içinde kalır. bunun için biotopol alıp uygun ölçüde damlatıp bir iki gün dinlendireceksin. su ortam sıcaklığına da gelmiş olacak. bu arada kapağı toz girmeyecek şekilde açık kalmalı ki hava teması ile klor uçsun. akvaryuma dökerkende yavaşça döküp dip kısmını bırakacaksın.

sanırım hepsi bu kadar. başka bir şey kaldıysa sorarsın tekrar.

nerdeyse 40 dakikadır yazıyorum doldurmuşsunuz yorumları.

Geri