Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam nefes alırken ses geliyor

Osman Hamdi Bey

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. kaplumbağamız sudan çıkarınca fark ettim. nefes alırken fıs fıs diye ses geliyor ve ağzını çok hafif açıp kapayor. ağzından nefes almaya çalışıyor burnu tıkanmış olarak yorumladım. ısıtıcısı var fakat geçen günlerde temizlik var diye 5 6 saat civari belki de fişi çekilmişti. soğuk mu kapmış acaba ne yapmalıyım

Foruma hoşgeldin.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Bunu o an mı yaptı yoksa kuru alana her çıktığında da yapıyor mu?

Isıtma lambası var mı?

Hayvanda obezlik var mı? Obezlik durumunda başını içeri tam çekemez.

Foruma hoşgeldin.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Bunu o an mı yaptı yoksa kuru alana her çıktığında da yapıyor mu?

Isıtma lambası var mı?

Hayvanda obezlik var mı? Obezlik durumunda başını içeri tam çekemez.
Hosbulduk tesekkür ederim. Aksam yine konrol ettim normaldi ses gelmiyordu burnundan ağzını da açmıyordu. İsıtma lambası henüz yok maalesef ama yazın guzelce günes viruyordu kuru alanina öyle çıkıp dinleniyordu. Güneş gittikten sonra çıkmamaya başladı lamba almam lazım biliyorum. Obezlik konusunda benim de kafam karışık nerden anlarım bilmiyorum ki. Kafasını çekebiliyor şu an içine ama yeşil yemini yemek istemiyor son iki haftadır felan. Karides yumurta et felan yiyor. Resim atsam anlaşılır mı şişman olduğu ?

Burnuna bir cisim girmiş yada sümük katılaşmıştır. Bu ses yapar. Hayvan ağzından su alıp burnundan fışkırtarak atar.

Obez hayvanlar özellikle yetişkinse yüzerken daha fazla efor harcar bu da zaman zaman nefes nefese kalıp ses çıkarmasına neden olur.

Lamba işini en kısa zamanda halletmelisin. Özellikle kış ayları su sıcak, dış ortam soğuk olduğunda ıslak çıktıkları için üşütürler. Bu akciğer enfeksiyonuna çevirebilir.

Kuru alan soğuk olduğunda sıcak olan sudan çıkmak istemez. Onun için ısıyı algılaması lazım. Lamba ısıtma yanında kabuğu kurutup, mantar ve yosun gibi oluşumların yaşayacağı ortama imkan vermez. Eski plakaları kurutup gerdirerek atmasına yardımcı olur.

Lambada bunları kullanıyoruz. Mandallı yada deveboynu (akrobat) lamba.
IMG_20200529_222041.jpg

Ampulde 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz. Soft tipi tercih sebebi hayvanın gözünü fazla yormaz.

Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak. Lamba mesafe ayarı için hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz. 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. Ortalamayı 15 cm'den baz alır öyle ölçersin.

Kışa doğru ot türevli yemlere fazla ilgi göstermiyorlar. Başı dışarıda iken, ön cepheden ve üst kısmından birer resim iyi olur.

Kabuk boyu kaç cm?

Burnuna bir cisim girmiş yada sümük katılaşmıştır. Bu ses yapar. Hayvan ağzından su alıp burnundan fışkırtarak atar.

Obez hayvanlar özellikle yetişkinse yüzerken daha fazla efor harcar bu da zaman zaman nefes nefese kalıp ses çıkarmasına neden olur.

Lamba işini en kısa zamanda halletmelisin. Özellikle kış ayları su sıcak, dış ortam soğuk olduğunda ıslak çıktıkları için üşütürler. Bu akciğer enfeksiyonuna çevirebilir.

Kuru alan soğuk olduğunda sıcak olan sudan çıkmak istemez. Onun için ısıyı algılaması lazım. Lamba ısıtma yanında kabuğu kurutup, mantar ve yosun gibi oluşumların yaşayacağı ortama imkan vermez. Eski plakaları kurutup gerdirerek atmasına yardımcı olur.

Lambada bunları kullanıyoruz. Mandallı yada deveboynu (akrobat) lamba.
Ekli dosyayı görüntüle 4149

Ampulde 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz. Soft tipi tercih sebebi hayvanın gözünü fazla yormaz.

Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak. Lamba mesafe ayarı için hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz. 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. Ortalamayı 15 cm'den baz alır öyle ölçersin.

Kışa doğru ot türevli yemlere fazla ilgi göstermiyorlar. Başı dışarıda iken, ön cepheden ve üst kısmından birer resim iyi olur.

Kabuk boyu kaç cm?
Çok güzel açıkladınız teşekkür ederim. eksiklerini halletmeye çalışıyorum hala tamamlayamadım maalesef. kabuk boyunu ölçtüm 9.3 cm gibi bir şey ama düz 9 buçuk santım diyelim. resimlerini de çekmeye çalıştım ama obezliği anlaşılır mı bilmiyorum. bir de tahminime göre 9 aylık felan şu an. bize geldiğinde bebekti daha miniklerden.

Ekli dosyalar

• * Image 2021-10-19 at 15.52.05.jpeg
    * Image 2021-10-19 at 15.52.05.jpeg
    103.3 KB · Görüntüleme: 14
  • * Image 2021-10-19 at 15.51.34 (1).jpeg
    * Image 2021-10-19 at 15.51.34 (1).jpeg
    169.7 KB · Görüntüleme: 14
  • * Image 2021-10-19 at 15.51.34.jpeg
    * Image 2021-10-19 at 15.51.34.jpeg
    199.3 KB · Görüntüleme: 14
  • * Image 2021-10-19 at 15.51.33 (1).jpeg
    * Image 2021-10-19 at 15.51.33 (1).jpeg
    175.2 KB · Görüntüleme: 13
  • * Image 2021-10-19 at 15.51.33.jpeg
    * Image 2021-10-19 at 15.51.33.jpeg
    144 KB · Görüntüleme: 13
  • * Image 2021-10-19 at 15.51.32 (1).jpeg
    * Image 2021-10-19 at 15.51.32 (1).jpeg
    188.2 KB · Görüntüleme: 14
  • * Image 2021-10-19 at 15.51.32.jpeg
    * Image 2021-10-19 at 15.51.32.jpeg
    196.7 KB · Görüntüleme: 14
  • * Image 2021-10-19 at 15.51.31 (1).jpeg
    * Image 2021-10-19 at 15.51.31 (1).jpeg
    150.2 KB · Görüntüleme: 12
  • * Image 2021-10-19 at 15.51.31.jpeg
    * Image 2021-10-19 at 15.51.31.jpeg
    186.5 KB · Görüntüleme: 11
  • * Image 2021-10-19 at 15.51.30.jpeg
    * Image 2021-10-19 at 15.51.30.jpeg
    250.5 KB · Görüntüleme: 14
Hayvanın göz ve kulakları sağlam, obezlik yok. Kabuk rengi de güzel, plaka katmanlaşması yoğun değil. Yalnız yan adacıklarda (pleural) arkaya doğru iç bükey oluşumlar var. Bunlar içe doğru eğildiğinde kabuğun büyürken yanlara doğru yayılmasını engelleyip baskı yaparak kabuğun sırt noktasını (vertebral) piramitleştirmeye başlamışlar.

O kadar ciddi bir durum yok. Yapı henüz fazla bir deformasyona uğramamış. Bol yüzeceği ortam sağlıklı gelişmesini sağlayıp kabuğun dengeye gelmesini sağlar.

Hızlı gelişimde de kabukta deformasyon oluşumları görülebiliyor. Hayvan 1 yaşında 8-9 cm civarları boya ulaşır. Hayvan buna göre biraz fazla büyümüş.

Aldığında göbek bağı izi vardıysa 2,5-3 ay ekleyeceksin. 3-3,5 cm kabuk boyu arası olur.

Göbek bağı izi kaybolmuş ise 3,5-4 ay eklersin. Kabuk boyu da yine bu civardadır.

Yem olarak sera carnivor ve tetra reptomin alırsın. Elindeki yeşil stick bu mu başka yem mi? Sürekli protein yemesi iyi değil. Bu gut hastalığına neden olur. Haftada bir marul kıvırcık denemesi yaparsın. Yarım saati geçkin yemez ise alırsın bakteri üremeye başlar.

Hayvan 8 cm kabuk boyunu geçtiğine göre günde tek öğün vereceksin. Hayvanı diğer yemleri yeme konusunda zorlayarak alıştıracağız. Genelde 3-4 günde yemeye başlarlar ama bazıları iki hafta inat edip yemez. Dediğim yemleri aldıktan sonra başlarız.

Tropical Biorept W ve kemik gelişiminde faydalı lizin amino asidi içeren jbl agil yemde alabilirsin ek olarak.

Geri