Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam öldümü lütfen yardım edin

aytekingoksoy

Platin 4 Üye
arkadaşlar benim o küçük hani ürkek kaplumbağam 2-3 gündür sadece 1gammarus yemişti bu sabah sınava gittim gelirken damlalık aldım cem abinin dediği gibi yemi un ufak edip verecektim yaptım işte baktım mangonun altında uyuyor ben uyuyor sandım uyanınca veririm dedim bende uyudum 4 saat sonra uyandım gene mangonun altında hemen elimle çıkardım. Arka ayaklarında kasılma derken bilmiyorum fakat mesela sert değil yumuşak ama arka ayağını sağa çekiorum tekrar düz oluyor lütfen ölmesin ya nasıl anlicam öldüğünü

Cvp: kaplumbağam öldümü lütfen yardım edin

Kaskati kesildiyse olmustur arka ayak boslugu hic kalkip inmiyor mu ?
Gerci kucuk hayvan 4 saat su icinde kalip yasiyamaz buyuk ihtimalle

alisarp mesela kafası şuan dışarıda tamam mı ters döndürüne kafası serbest yani geriye yaslanıyor ayakları semsert değil ama

Boynu sarkiyor yani hayvan ne yazikki olmus :(
Bir sure yinede disarda bekletin isterseniz kaskati kesilir ve kokmaya baslarsa olmustur

boynu düz ama yukarı aşağı hareket ediyor ettirince

Burnunun ucuna ayna tut buhar olucak mı bak ama büyük ihtimalle öldü

O yontem kesiin degil cunku uzun sure nefes almadan duruyorlar ama arka ayak boslugunda hareket yoksa bu oldugunu gosterir ne yazikki (kalp sadece kis uykusunda seyrek atar dakikada 1 kez gibi)

Göz kapaklarını arala bir süre böyle dursun. Kuru yerde olacak. Bunun yanında sertleşmeyede başlar. Gözler kapanmamışsa ölmüştür. Hayvanlar 10 cm veya üstü olmadıkça dipte uyumaz. Uyurkende ışıktan rahatsız olursa kafa kısmını sokar mangonun altına hayvan ufaksa altına girmiş ama çıkamamış.

Benimde bilgim yok.Hiç kaplumbağamla bu duruma gelmedim tam olarak.Ama bir belgeselde izlediğime göre 1 saat nefes almadan suyun altında kalabiliyormuş.Bu sebep ile komaya girme ihtimali az.Ama siz yine de bekleyin bence ölmemiştir.

Çok üzüldüm inşallah bişey olmamıştır üzülme :(

emre abi kafasını hafif bastırınca burnundan su çıkıyor bu boğulduğu anlamınamı gelir ?

Dediklerimi yaptın mı tepki verdi mi ? Bir emare yoksa boğulmuştur hayvan 4 saat senin gördüğün süre kalmış, daha evveliyatı da vardır. Yinede hayvanı baş aşağı çevirip kabuğuna fiske at. Ciğerlerdeki su çıkarken kalp masajıda yapmış olursun. Pek umudum yok ama kalp atışlarını yavaşlatma yeteneği sayesinde bir tepki olur belki.

Hayvan bu kadar tepkisizse malesef ölmüştür. Boğulmuş demekki. Hayvandan bastırınca su çıkmamalı. Hayvanı kuru yerde ters bırakınca tepki yoksada gitmiştir.

Abi amacım işkence etmek değildi fakat hava motorunu aldım cem abinin dediği gibi yaptım su çıkmadı sonra burnuna havayı hemen basıp çekip tekrar sırtına vurmaya başladım 5 dk falan ama hiç ni tepki yok sadece biraz daha su çıktı o kadar ölmüş abi ya nerde hata ettim brn ya

Aytekin kayıp için üzüldüm :( kendini suçlamanın faydası yok. Burada birçoğumuz buna benzer şeyler yaşıyoruz. Her zaman sonuç olumlu olmuyor maalesef.

Doğada da hepsi sağ kalmıyor. Başka hayvanların avlaması haricinde de hasta olabiliyorlar yada doğabiliyorlar. Hayvan önceden hasta olup belli etmemiş olabilir. Genetik olarak iç hastalığı olabilir. Bu anlamda sistem tamsa kendini suçlama Aytekin. Kayıplar üzücü ama bu hayvanın vadesi seninde elinde olmayan sebeplerle zaten dolmuş.

emre abi haklısın galiba elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım ama olmadı işte ya önceden gelen bir hastalığı vardı yada başka bişey ama keşke veterinere götürüp bi baktırsaydım daha ilk aldığımda bi test falan yapsalardı ama işte bilinçsizlik ettim kendime kızdığım nokta o

emre abi şuan sadece tuzum kaldı artık yalnız yaşıyacak tek başına strese falan girmez dimi abi bi tane daha alıp onunda zarar görmesini istemiyorum tuzla artık ömür boyu benimle inşallah

Kalana iyi bakacağına eminim. Şimdi diğer hayvanı çıkartıp akvaryumu dezenfekte etmelisin.

Suyu tamamen boşaltıp metilen mavisimi eklemeliyim bi özet geçebilirmisin emre abi yoksa mango yu falanda kaynatmalımıyım

Geri