Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alana çıkmıyor

afacanlar

Yeni Üye
Merhabalar, Kasım ayında iki yavru sahiplendim. Ekim ayı doğumlu demiştiniz. Şuanda 7 8 aylık yavrularım var. Aralarında biraz büyüme farkı var biri daha hızlı büyüyor. Hızlı büyüyen akvaryumun alfası. Küçük olan çok cekingen ve korkak. Alfa olan Kuru alana çıkıyor yatıyor ama minnak nerdeyse hiç çıkmıyor çok nadir görüyorum. Genelde filtrenin üstünde takılıyor. Acaba kuru alan ikisine yetmiyor mu? Alfa olan çıkmasını istemediği için mi çıkmıyor? Bunu nasıl anlayabilirim? Minnak olanin korkusunu nasıl yenebiliriz? Diğerini elime alıyorum seviyorum konuşuyorum ama küçük olan korktuğu için bunu yapamıyorum. Onu nasıl alistirabilirim? Arkadaşım gibi olsunlar istiyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20230530_214138.jpg
    IMG_20230530_214138.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20230530_213505.jpg
    IMG_20230530_213505.jpg
    717.1 KB · Görüntüleme: 21
Bu hayvanlar soğukkanlı canlılar. Tamamen içgüdüleri ile hareket ederler. Kedi köpek gibi bir ilgi beklemeyin. Hatta büyüdüklerinde saldırıp ısırabilirler.

Ele alma stres yapar. Onun için sağlık kontrolü ve akvaryum genel temizliği harici ele almıyoruz. Dışarı çıkarmıyoruz.

Hayvanların dengeli beslendiğinden emin olun. Alfa diğerinin yemini yemesin gerekirse elinizle set yapın yaklaşmasın. Aynı yeme giderlerse büyük istemsiz biçimde de darbe vurup sakatlayabilir yada ısırabilir.

Hayvanda az da olsa büyüme varsa hastalık yoktur.

Diğeri büyüme potasına girmiş. Ayda ortalama 0.5 ila 1 cm boy atarlar.

Suyu biraz daha yükseltin rampa su dışında 10 cm'ye yakın su içinde olmalı.

Ufağı kontrol edin deri bölgelerinde kahverengi yada kırmızıya çalan renk varsa büyük ısırmıştır.

Hayvan kuru alanı kaplamış. Diğerinin çıkmama sebebi;
-büyük olan normal yada yem zamanı darp etmiş olabilir.
-rampa kaynaklı çıkamıyor olabilir.
-ortam hareketli ise güvenli olan akvaryumdan çıkmıyor olabilir. Varsa kimsenin girmediği bir odada durmaları iyi olur.
-alfa olan herşeyi ilk yapar. Akvaryumun efendisi olduğu için herşeyin en güzeli, en iyi yer ve ilk yem ona aittir. Eğer ufak olan o çıkmadan önce çıktıysa onu vurup atmış olabilir. Bu da çekingen davranma sebebidir.

Küçük olanda büyüme potasına girerse diğerini yakalayacak boya yaklaşır. Büyüdüğünde özgüveni artar ve bir süre sonra az da olsa tepki gösterebilir.

Akvaryumu yavaş yavaş büyütün. Birkaç aya ufak gelecektir.

Sağlıklı gelişim için bol yüzmeleri lazım ufak fazla hareketli değil gibi gözüküyor.

Tabana vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Özellikle büyük eşelenip oyalansın. İlgisi ufağın üstünden kalksın. Tamamen gitmez ama hayvanı fazla bunaltmaz.

Ön cama su yüzeyi hizasında vantuzla tünek yapın. İç derece gibi. Bu arada iç dereceyi tabandan birkaç cm yukarıdan dik konumlandırın.

Küçük olan büyüme potasına ne zaman girer? Nasıl girer?
Şuan için saldırı yok hatta küçük olanı kolluyor gibi. Akvaryumu ne kadar buyutmeliyim. Şuan 68*33*44cm.

O belli olmaz hayvan sağlıklı, metabolizması aktif olup bol bol yüzdüğünde gelişimi ona göre artar.

68 cm boy varsa iyi bana ufak geldi. O halde sene başına kadar rahat gider.

Büyük olan dar olduğuna kanaat getirirse küçüğü akvaryumdan atmak için saldırma eğilimine girebilir.

İlgisini dağıtmak için tabanda silis kum iyi olur. Eşelenip vakit geçirir.

Geri