Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam ölüyor galiba :'(

thetis59

Yeni Üye
Tekrar merhaba arkadaşlar benim kaplumbağlarımın akvaryumunda ışık desteği falan herşey çok iyi değil ama normal koşullarda yinede teki yemek yemiyor. Gözleri falan şiş ve kapalı ayrıca git gide küçüldü sanki. 8 aydır benimleler ama bi türlü iyileştiremedim. Bir tanesini veterinere de götürdüm gözleri kapalı gibi geldi. Terramycin sürüyorum her sürüşümde sanki biraz daha aralayabiliyor gözlerini. Ama suyun içine girince yine kapatıyor. Kabuğu yumuşadı ve bölümlerinden ayrılmaya başlamış gibi sanki bu sabah fark ettim. Verebileceğim ilaç antibiyotik türü ne varsa bana yardım ederseniz çok sevinirim =(((((

RE: kaplumbağam ölüyo galiba :'(

Öncelikle
1.Akvaryum
2.Filtre
3.Isıtıcı
4.UV-Isı Lambası
5.Kuru alan

Akvaryumda yazdıklarımın olması lazım.
Ayrıca Gözlerin şişmesine terramycin kullanmaya devam edin.
Sürdükten sonra bir süre suya koymayın.
UV + Isı sayesinde kabuk sertleşir.
Ayrıca vitamin takviyesi yapınız.

Ayrıca kaplumbağada başka hastalık belirtisi varmı?

Saygılar,
Ahmet KARAKURT

filtre dışında herşeyi war kabuğu aşırı derecede yumuşadı weterinerede götürdüm götürmeden önce çok bağırıyodu uyumuyodu bütün gece şimdide uyanmıyo nerdeyse ağzını açıyodu nefes almaya çalışıyodu o bağırması falan gitmiş veterinerden sonra ama gözleri kapalı geldi git gide şişti beyaazlaştı gözleinin açınca sanki bi et parçası war gözünde hiç yemek yemiyo suyun içinde uyuyo dewamlı bazen yarı kuru yarı su olan kısımlara yatıyo sadece başını çıkartıyo arada uyanıyo yüzüyo deli gibi sonra bi bakıyorum suyun dibine oturmuş uyuyo çok halsiz

inşallah iyileşir durumu çok kötü görünüyor:(

Biraz araştırma yapsaydınız rahatlıkla cevaba ulaşabilirdiniz ama ben yinede tekrardan cevaplıyorum.

Hasta olan kaplumbağanızda alt kabukta pembelik de var mı?
hareketsizlik iştahsızlık gibi belirtiler de varsa muhtemelen akciğer enfeksiyonudur.
Isıtıcı akvaryum vb. olmadan iyileşmesi oldukça zordur.
Su ısısının 28-29 derecede sabit olması ve antibiyotik kullanmanız gerekmekte.
Monodoks isimli ilacı alıp en az 3 gün suyuna günde yarım ya da 1 tableti karıştırmalısınız.

Kabuk sertleşmesi UV ile olur.

akvaryumla ilgili herşeyi tam zaten o dediğiniz ilacı eczanede bulabilir miyim bide nekadardır fiyatı öğrenciyim durumum malum :D dediğiniz şekilde werirsem iileşir mi:( ben bide devit-3 die bi witaminde aldım onu nsl kullansam daha ii etki alırım kullanılmalı diyo sitede ama ne şekilde kullanıyım onu göremedim.cwp werdiğiniz içinde çook tşkler .ya okudum ama belkide gözümden kaçtı kusura bakmayın başka biyere yazmıştım yeni konu açmamı sölediler ondan tekrar yazdım

alt kabuğunda pembelik yok bu arada

belirtiler akciğer enfeksiyonu gibi görünüyor.. göstermiş olduğunuz veteriner ne gibi bir teşhis yaptı ve nasıl bir tedavi uyguladı acaba? gözlerinin durumu da muhtemelen akciğer enfeksiyonundan etkilenmiş o yüzden enfeksiyonu atlattığında o sorun da düzelecektir diye düşünüyorum.. öncelikle tekrar veterinere göstermeniz en iyisi olacaktır ama imkanınız yoksa kendiniz antibiyotiğe başlamalısınız. imkanınız varsa hastayı başka bir akvaryuma ayırın ve onunda ekipmanları en azından ısıtıcı ve kuru alanı ile ısınma lambası mutlaka olsun. hasta için fazla su koymanıza gerek yok zaten suya hemen hemen hiç girmeyecektir ama tedavinin etki etmesi için kendisi girmesede arada elinizle yavaşça suya bırakın. eczanelerden bulabileceğiniz monodoks, tetradoks ya da türevi olan antibiyotiklerden edinmelisiniz fiyatı en son 4 tl idi monodoksun sanırım hala aynıdır. her gün 1 tabletin içindeki tozu suyuna katın sabah akşam 2 kere vermeniz daha etkili olacaktır günde tek sefer vermektense. ve su sıcaklığını 32-33 dereceye çıkarın yoksa antibiyotik etkisini göstermeyecektir. antibiyotik tedavisine en az 5gün aralıksız devam edin umarım iyileşir kaplumbağanız.. ve ısınma lambanız sürekli geceleri bile açık kalsın kuru alanı sıcak tutabilmek için.. muhtemel her türlü hava akımından da korumaya özen gösterin.. odayı falan havalandırma sırasında oluşabilecek akımlardan çok kolayca etkilenebilmekteler.. yem yemese de siz yine de verin özellikle karides yer umarım ilerleyen zamanlarda.. antibiyotik tedavisi eğer hastalık fazla ilerlemediyse kaplumbağanıza iyi gelecektir.. yine soracağınız bir soru olursa yardımcı olmaya çalışırız inşallah iyileşir kaplumbağa da.. alt kabukta pembelik olmaması hastalığın fazla ilerlemediğine işaret.. umarım yardımcı olabilmişimdir.. geçmiş olsun..

thetis59' Alıntı:
akvaryumla ilgili herşeyi tam zaten o dediğiniz ilacı eczanede bulabilir miyim bide nekadardır fiyatı öğrenciyim durumum malum :D dediğiniz şekilde werirsem iileşir mi:( ben bide devit-3 die bi witaminde aldım onu nsl kullansam daha ii etki alırım kullanılmalı diyo sitede ama ne şekilde kullanıyım onu göremedim.cwp werdiğiniz içinde çook tşkler .ya okudum ama belkide gözümden kaçtı kusura bakmayın başka biyere yazmıştım yeni konu açmamı sölediler ondan tekrar yazdım

Monodoks ucuz bir ilaçtır , 5-10 lira arasında değişiyor.Devit3'ü şimdi kullanmanıza gerek yok , bir de onun için paludaryumdan çıkarmayın; şu an çok hassas.

arkadaşlar veterinerler genel olarak ne kadar ücret alıyo bilginiz warmı ben iileştiremiyicem galiba kaplumbağamı ya çok kötü gözüküyo

Bazen para bile almıyorlar ama kaplumbağalardan az miktar aldıklarını çeşitli vesileler ile duymuştum.

Hmm inş. benden de almazlar. Yaa şu anda verebilicek hiç param yok ama bakıcam bişekilde, isterlerse bulacağım, yaaa çok üzülüyorum bugün durumu daha kötü sanki hiç kımıldamıyor :(

Ilk olarak kaplumbaganiz halen birsey yemiyor ve hareketsiz ise sunu yapin.

Bir kaba su doldurun ve suyun 28 derece sabit kalmasini saglayin
Içine üzüm sekeri yoksa 2 tatli kasigi seker koyun seker eridikten sonra 10 damla vitamin damlatip kaplumbaganizi 1 saat boyunca o suda bekletin. Seker kaplumbagalar için enerji kaynagi bir hafta sonra hareket etmeye baslar . Ardindan halen yemek yemiyorsa agzini açip islak yemi agzina sokup suya birakin ve yutmasini saglayin. Yemek yemezse acliktanda ölebilir. Hareketlenmeye baslayip yemekte yemeye basladigi an kabugundaki yumusaklikta gidecektir. Akvaryumda hep gaga tasi bulundurun ara sirada salyangoz atin.

Sayın MissSevda, bu bilgilerinizin dayanağı nedir?

üye oldugum Hollanda formunda veteriner arkadasim söyledi imkani olmayan arkadaslara, ardindan üretici arkadasta tavsiye etti. Benim bir arkadas bunu denedi ve kaplumbagasi eskisi gibi hareketli oldu ve tekrar yemeye basladi.

daha önce duymadığım ve ilginç bilgilerdi.. paylaşım için teşekkürler

sevda abla hoş geldin ihtiyaç vardı bu forumda da senin bilgilerine :) benim kaplumbağam da o plastik kaptan sayende kurtuldu :D

benim kaplumbağama da aynısı olmuştu 4er gün arayla 3 kez veterinere gittim veteriner işaç sürdü 3.gidişimden sonra evde teramisin sür dedi bir de ben genta diye bir damlla aldım 1 hafta evde tedavi uyguladım ve bu sabah gözlerinin açıldığını gördüm.eğer kaplumbağan yem yiyorsa doğru ilaçları verirsen iyileşir.ama veterinere de götürmen lazım.o gözündeki et parçası gibi şey de gözünün kapanmasına neden olan iltihaptır.gördüğün zaman bir kulak çubuğunun ucunu ıslat yumuşasın sonra da o iltihapı yavaşça al.sonra biraz daha gelir.gördükçe iltihabı temizle.iyileşecektir.ama veterinere kesinlikle gitmelisin.inşallah iyileşir.

Geri