Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam sadece tek bir tür yem yiyor.

FoxFi30

Yeni Üye
Kaplumbağam daha önceden tetra reptomin ve sera'nın stick yemlerinden yiyordu internette gammarus diye bir yem daha duydum ve 1kg kurutulmuş gammarus aldım bir tutam kaplumbağama verdim hiç görmediğim bir iştahla yiyordu ve hala da öyle ancak ertesi gün tetra reptomin ve kırmızı mineral sticklerden vermeye kalktığımda hiç bir şekilde yemedi sonra tekrar gammarus verdim löp löp götürdü bu durum biraz beni korkutmaya başladı önerileriniz bekliyorum.

Protein ağırlıklı yemler her zaman tercih sebebidir. Reptomin yosun içerikli protein yemdir. Yalnız protein oranı %40 seviyelerindedir.keza mineral yemde bir protein içerikli yem kadar lezzetli değildir.

Bu iki stick yemden bir kaç tane gammarus içine at en az bir gün beklesin, kokusunu alsın. Kış dönemleri ot türevli yemleri yiyen hayvanlar bile enerji için protein ağırlıklı yemlere meyil gösterir. Bu şekilde stickleri yer ise yeterince yem atarsın kutuya o şekilde bir süre yemlersin.

Sera mineral azaldıysa sera carnivor alırsın. Yoksa sera raffy P. Hayvan gammarusun tadını almış kolay bırakmaz. Yemesi kolay tadı lezzetlidir. Gammarusun kokusunu almış yemleri bir kaç gün dene, her öğün zamanı bir tane verirsin yemez ise diğer öğüne kadar birşey verme. Aç kalınca mutlaka yer. İnatları büyüktür 1 hafta 10 gün yemeden durabilir. Ama sonunda yiyecektir. O yemlere başlayınca gammarusu ilk hafta 1 öğün sonraki haftada 2-3 öğün verir, program yaparsın.

Hayvanın kabuk boyu nedir? Yemler sadece reptomin, mineral ve gammarus mu? Bu arada gammarusu da çok almışsın. Son kullanma tarihi nedir?

Cvp: Kaplumbağam sadece tek bir tür yem yiyor.

Gammarusun son kulanma tarihi 2022 yazıyor sadece ve paketli bir ürün kutulu değil + olarak sadece kaplumbağaya vermiyorum onu. Kabuk boyu 12 cm'di en son ama büyüdü biraz.Dediğinizi akıl edip uygulamıştım 10 dk önce arada attı ağzına reptomin ama yarısını kırıp gerisine dokunmadı şu an 2 çeşit yem var test etmek için attım kokluyor ve gammarusu tercih ediyor ama onu yerken de bir iştahsızlık sezdim. Hastalık belirtisi yok suyu sıcak keyfi yerinde. Yemleri de reptomin, gammarus, sera mineral ve raffy p normalde dönüşümlü olarak veriyordum gammarus bozdu işi.

Cvp: Kaplumbağam sadece tek bir tür yem yiyor.

FoxFi30' Alıntı:
Gammarusun son kulanma tarihi 2022 yazıyor sadece ve paketli bir ürün kutulu değil + olarak sadece kaplumbağaya vermiyorum onu. Kabuk boyu 12 cm'di en son ama büyüdü biraz.Dediğinizi akıl edip uygulamıştım 10 dk önce arada attı ağzına reptomin ama yarısını kırıp gerisine dokunmadı şu an 2 çeşit yem var test etmek için attım kokluyor ve gammarusu tercih ediyor ama onu yerken de bir iştahsızlık sezdim. Hastalık belirtisi yok suyu sıcak keyfi yerinde. Yemleri de reptomin, gammarus, sera mineral ve raffy p normalde dönüşümlü olarak veriyordum gammarus bozdu işi.

edit: gammarus da yememeye başladı farklı bir şey var, suyu sıcak hava akımı yok hareketler normal refleksler iyi.

en son akciğer  enfeksiyonu olduğunda böyle olmuştu terramisine başlasam mı ki ?

Hayvan res mi? Res ise kuru alan ve ısıtma lambası var mı?

Kuru alan ve normal ampul var ısıtıyor forumda onlar da olur yazıyordu. Bir de az önce bir daha denedim 1 tane gammarus attım yedi hiç hasta gibi değil ikinciyi attım ama yemiyor. Hala çok hareketli ordan oraya yüzüyor.

attığım 2. Gammarusu yemiş daha atmayacağım inşallah yarın attığımda yer

8 cm kabuk boyu üstü hayvanlar günde bir öğün ve toplamda kafa hacmi kadar olur. Fazla öğün veriyorsan bu çok gelir ve hayvan obez olur.

Bir reptomin, 3 gammarus; bir raffy P, 2 gammarus ayarındadır. Ölçüyü ona göre yaparsın.

Haftada 7 öğün vereceksin. Sera mineral 1 öğün, reptomin, raffy P ve gammarus ikişer öğün olacak şekilde program yap. Yemler arka arkaya gelmesin. P, repto, gammarus, P, repto, gammarus, mineral şeklinde olsun sıralama.

Hayvana her öğün bir yem at yerse devam edersin yemez ise o günü es geç ertesi gün verirsin. Yemi yemez ise yarım saat sonra çıkar. Fazla yem atıp ziyan etmemiş olursun.

Arada bir marul, kıvırcık, haşlanmış yumurta beyazı da verirsin.

Açık yem almıyoruz. Bunlar bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir. Bu petshopların işine geliyor. Büyük kutuda alıp poşetlere bölüştürüyorlar. Elindeki yemde böyle olabilir.

Gammarusu bir daha alma hayvan büyük hayvana ufak kalır. Düzgün yiyemez. Daha iri karides ve balık içeren sera royal yada jbl energil yemler alabilir yada marketten dondurulmuş karides alıp bir öğünlüğü ayırıp buzu çözülmeden buzluğa at. Ayırdığını yıkayıp cezvede 5-10 dakika kaynatıp soğutup verirsin.

İlaç vermeye gerek yok. Hayvanda bir halsizlik belirtisi gözükmüyor.

Su 28; kuru alan 32 derece olacak.

Her şey çok iyi bir şeyi net anlamadım gammarus'u bitince vermeyi kesiyoruz öyle mi.İştahsızlık devam ederse juen markette iştah açıcı damla gördüm temin edebilirim önerir misiniz.

mailto:/jbl-turtle-food-kaplumbaga-yemi-250-ml-u-11847
Uygun mudur gammarus yerine

Gammarusu bitince bir daha alma. Hayvanın ağzı kocaman gammarusta ufak olunca suya dağılmış gammarusa hayvan çabalıyor duruyor, küçük parçalar suyu kirletiyor.

Vitamin damlaların hepsi iştah açar. Mineral yemde de mineraller yanında vitaminler de olduğu için yazmadım. Ama istiyorsan alabilirsin.

Bende içinde iyi miktarda a vitamini ve orta düzeyde diğer vitaminlerden içeren vitamin damlası var ama akvaryum balığı için kullanıyorum size değerleri atsam uygun mudur değil midir söyleyebilir misiniz.

Vitamin damla farketmez. Kullandığımız vitamin damlalar kaplumbağalarda da kullanılıyor. A vitamini içerikte biraz yüksek orandadır. Normal yemlerde de eser oranda bulunurlar.

Kaplumbağalarda balıklardaki kadar kullanmıyoruz. Mineral yem veriyorsun. O sebeple mineral yemden uzak bir günde haftada bir, bir yeme iki damla damlatıp verebilirsin.

Sadece bu hafta iştahını açmak için ilk 3 gün ikişer damla ver sonraki hafta bir gün yaparsın. Minerali normal öğününde yemeye başladığında damlayı bırakırsın.

A vitamininin fazla alımının başlıca belirtisi kaplumbağalarda sık deri değişimi olarak görülür.

Hocam durum hala aynı hanfendi gammarus inatçılığına devam gammarus kokusu sinmiş reptomin veriyorum bir darbe vuruyor yeme kalem ucu kadar kırıyor gerisini suya atıyor bir daha dokunmuyor. 3 gündür gammarus vermiyorum aç kalsın da reptomine devam etsin diye hala tık yok. Damla kullandım vitamin,hareketliliği baya arttı ama iştah konusu yok fazla damla da atmak istemediğimden kestim. Bu sorunu nasıl çözeceğiz. Valla bir şey anlamadım bu inattan.

Sera raffy P veya sera carnivor al. Bununla başla bu yemlerden birini yer. Gammarus ile dönüşümlü verirsin. Reptoya da ay sonuna doğru başlarsın. Bu yemin tadı dışında mevsimsel iştahsızlıkta olabilir.

Raffy P var ve yemiyor. Sanırım dediğiniz gibi mevsimsel iştahsızlık. Gammarus vermeli miyim yoksa biraz daha beklemeli miyim? Gammarus kokulu raffy p ve reptomin attım yemedi. 1 tane küçük gammarus attım yedi.

Raffy P'nin bej rengi olan yemlerinden ver. Yiyene kadar aç kalsın. Bir tane sabah bir tane akşam. Yemeye başlayınca diğer renklerinden de verirsin. O vakte kadar gammarus verme. Yem yemeye başlayınca günde tek öğüne düşersin.

Büyüklerin inadı daha uzun sürer. Reptomin yemeyebilirler ama raffy P yerler.

P'de taze değil mi? Tarihi geçmiş yada geçmemiş ama içindeki nem oranı uçmuş olup sertleşmiş mi?

Ağzının içine bakabilirsen bak. Aft (beyaz noktalar) yada yara var ise sert yemleri yiyemez. Yutmada zorlanır. Bir damla su damlatıp yumuşayınca ver bir tane. Bakalım o şekilde yiyecek mi?

Ağzını açmak için hayvanı eline alıp işaret parmağını tehditkar biçimde yüzüne doğru salla. Gerekirse burnuna hafifçe vurup kızdır. Savunma amaçlı ağzını açar, o şekilde bakarsın yalnız dikkat et parmağını kapmasın.

Yumuşatıp verdim birini, kaptı oldukça yumuşaktı ama geri çıkardı (raffy p). Ağzında beyazlık yok. Aslında bir süre geçtikten yem attığımda yemi direk alıyor ama sonra geri çıkarıyor yumuşak olsa da böyle yapıyor sanırım tadını sevmiyor. bir 1 hafta falan aç bırakıp bu süre boyunca sadece raffy p vericem bakalım yiyecek mi

2 haftaya kadar uzatabilirsin. Yağ stoku onu götürür. O inadı kırmamız lazım.

İnadı çabuk kırılmış.

Güzel bir hafta bununla devam et. Minerali sadece haftada bir gün vereceksin. Sonraki hafta reptoyu 2 günde bir ilk yem olarak ver yemezse raffy P verirsin. Öbür hafta gammarus raffy P devam et ama reptoyu da dene.

Geri