Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam sağ kolunu hareket ettiremiyor

İzann

Yeni Üye
Merhaba herkese. Benim oğlum 11 yaşında. Bugün yıkarken sağ kolunu hareket ettiremediğini fark ettim. Gerekmediği sürece oynatmıyor. Pazartesi günü bir şeyi yoktu. Dünde fark edememiş olabilirim. Ne yapmam lazım bildiğiniz yardımcı olabilecek bir veteriner var mı? Lütfen en koşa sürede cevap verin ????????????????

Suya koyduğunuzda hareket ettirebiliyor mu?

Kabuk boyu kaç cm?

Kuru alana çıkarken o ayağını boşa atıyor mu?

Bacak üzerinde lezyon, şişlik, kızarıklık veya açık yara, derisinde ve iç oyuğunda kızarma var mı?

Hayvan düştü mü yada akvaryumda kaçma girişimi oldu mu?

Kuru alan rampasında taban malzemesi olarak ne kullanıyorsunuz?

Akvaryumun genel bir resmini atabilir misiniz?

Gece loş bir ışık aydınlatıyor mu? Sokak lambası gece lambası vs.?

Suda durduğunda düz duruyor mu?

Akvaryum dışına çıkardınız mı?

Dışarıda yada akvaryumda başka hayvan var mı?

Çok nadiren hareket ettiriyor. Sanki boşlukta gibi sağ kolu. Kabuk boyu 13 cm. Dün hiç dolaşmadı şimdi de kayasında hareket etmeden yatıyor hiç suya girmedi o yüzden sallıyor mu bilemiyorum. Açık yara ve kızarıklık yok. Bira şiş gibi sadece. Düşmedi kaçmaya da çalışmadı. Kuru alanda rampa olarak kaya kullanıyoruz. Gece ışığı yok. Ama bugün düne göre yemek yemiyor. Hatta ağzını çok küçük ve zor açıyor. Veterinerleri aradım ama kimse su kaplumbağasından anlamıyor. Kaşıkla mama yedirdim çok zor yuttu.

Hayvan yüksekten düşme yada başka bir hayvanın saldırısına maruz kalmadığına göre ya bir yere sert biçimde vurmuş, ya sıkıştırmış yada hızlı ilerlerken bacağını takmış ve katlanmış. Kuru alandan inerken veya suda iken panikleme durumunda sağa sola çarpabilir.

1 gün bekleyelim. Bu süreçte zorlamayın. Kendi haline bırakın dinlensin. Kendi kendine toparlama görmezseniz. Yani tam kullanamasa da bir parça toparlama olmamışsa röntgen çekilip bakılması gerekir. Yarın biraz daha iyi ise birkaç güne kendi kendine toparlar.

Sert darbe alma durumlarında 1 gün beklenme ile birlikte düzelme olur. 2. gün hiçbir düzelme görülmüyorsa çıkma, kırık yada çatlak olma ihtimali olabilir. O şiş olan bölgeyi kontrol edersiniz. Şişlik artması yada kan oturması gibi durum oluşacak mı. Haber verirsiniz geçmiş olsun.

Vitamin ve/veya mineral yem veriyor musunuz?

Yani zor nefes alıyormuş gibi sanki git gide kötü oluyor ve bir şey yapamıyorum çıldırmak üzereyim. Teşekkür ederim tüm cevaplarınız İçin siz yazınca bi parça rahatlıyorum. Vitamin damlatıyorum suyuna evet.

Kaplumbağanın kolu ile ilgili bir sorunumu var yoksa akciğer enfeksiyonu nedeniyle halsiz mi?

Su kaç derece? Akvaryum kaç litre? Kuru alanda ısıtma lambası var ve 32 derece ısıda mı? Kaplumbağa kuru alandayken pencere açılıp esintiye maruz bırakıldı mı?

11 yaşındaki sağlıklı bir su kaplumbağası 13cm kabuk boyunda olmaz.

Suyuna değil ya ağzına yada yemine damlatacaksınız. Ağız ve/veya burundan kan geliyor mu? Yada dışkısında bordo renk var mı?

Yarın suya koyun. Suda eğik duruyor mu bakın. Nefes almada zorluk var ise bu akciğer enfeksiyonuna bağlı akciğer iltihaplanması durumunda ön bacak hareketini acı verdiği için kısıtlar. Randımanlı hareket ettiremez.

Yarın eczaneden genta marka damla alın. Sabah akşam beşer damla stick yemine damlatıp ilk yem olarak verin. Bu geniş spektrumlu antibiyotiktir. Vücuttaki iltihap ve akciğer enfeksiyonunu tedavi eder. Hatta ilk hafta altışar yapalım sonraki hafta 5 damlaya düşelim.

Gece dış ortam sessizleştiği için nefes sesi biraz daha fazla hissedilir. Birde gündüz dinleyin. Başka belirtiler görürseniz yazın.

Kan da yok dışkıda bordo renk de yok. Yarın hemen alıyorum damlasını çok çok teşekkür ederim. Bu arada su sıcaklığı 26 derecede düzenli çünkü evimiz çok sıcak. Ama ısıtma lambası yok. Akvaryumu da orta boy bi akvaryum küçük değil. Isıtıcıları patlatıyor sürekli o yüzden koyamıyoruz ısıtıcı. Peteğin önünde yapışık bir şekilde.

Su 28 kuru alan 32 derece sıcaklıkta olmalı. Ömürlük bir su kaplumbağası akvaryum boyutu en az 100x50x50h boyutunda olmalıdır. Bu hayvanlar 6-7 yaşına basmadan erkekler 25-30cm, dişiler 30-35cm kabuk boyutuna ulaşır.

Isıtıcı lamba olarak acilen halojen soft 40-60w bir ampul ve 40-60w kaldıran bir lamba almalısınız. Bu masa lambası, akrobat lamba ve deve boynu lamba olabilir. Bu lamba ile kuru alanı 32 dereceye sabitlemelisiniz ve 12 saat boyunca yakmalısınız.

Su ısıtıcıları durduk yere patlamaz eğer ısıtıcının su çizgisinden daha az su koyduysanız patlar, yan ve tam batmayan ısıtıcıyı batırırsanız su alır ve patlar.

Aşağıya bıraktığım bakım konusunu okuyabilirsiniz bu bakım konusunda ısıtıcı lambasına da değiniliyor.

Bu ısıtma lambası vücut ısılarını yükseltir. Buda sindirim ve iştah için gereklidir. Olmazsa hayvan iştahtan kesilebilir. Tabi kuru alanda üşütmemesi içinde gereklidir. Hastalık olarak akciğer enfeksiyonu ilk sıradadır.

Merhaba benim kaplumbağam bir gözü açık bir gözü kapalı ön ayaklarını hareket ettirmiyor neyi var acaba

Genta marka dediğiniz damla Gentagut mu acaba? Ben kedime gözü İçin uyguluyordum ama doktor yazmak istemedi zar zor yazdırdım. Eczanede bana gentagut verdi emin olamadım.

Genta marka damlanın dozajını yazabilir misiniz? Bir de gentagut değil di mi?

Genta marka damlanın dozajını yazabilir misiniz? Bir de gentagut değil di mi?
Genta marka olsun. İçerikte aynı oranda gentamisin içeriyor ama genta olsun. 6-7 lira birşeydi sanırım. doktora yazdırmaya gerek yok.

İlk hafta sabah akşam 6 damlayı bir stick yeme damlatıp elden yiyorsa suda uzatıp verirsinịz Sonra durumuna bakarız.

Şu an ne durumda hayvan, iyileşme var mı?

Son düzenleme:
Ücret değil sorun asla. Eczane antibiyotiği vermiyor reçetesiz. Ama hayvan ilaçları satan bi eczane buldum dün başladık antibiyotik tedavisine. Su sıcaklığını da 3 derece arttırdım. Dün biraz toparlamıştı ama bu gece yine ağzını sürekli açıp kapatıyor ve hala halsiz. Sanki hala nefes alamıyor. İlaçla yediği 2 stick yem ve başka bir şey de yediremedim . Şuan durumumuz bu teşekkür ederim ilginiz için. İyileşecek çocuğum inşallah. Ve ben bir daha böyle acı çekmesine izin vermeyeceğim..

Gentanın göz damlasını dedim, ampul değil. Ampul olanlar reçeteli satılır.

Bu aldığınız antibiyotik nedir? Ne dozajda veriyorsunuz?

Ayağı ne durumda?

5 gündür sabah akşam gentagut damlatıyorum ağzına beş damla ama hala halsiz git gide daha az açmaya başladı ağzını. Halsizlikten mi iyileşme süreci mi bilmiyorum. Kolu ise hala aynı çok az hareket ediyor. Daha az tıkanıyor sanki umarım iyiye işarettir.

Yemleri gün içi sürekli deneyin ne yerse kar. Vitamin damla var mı?

Gentagutu sabah akşam altışar yapalım. Gözlerine de günde bir kez üçer damla damlatın.

Kuru alan için ısıtma ampulü temin ettiniz mi? Bu gerekli bir üründür.

Geri