Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yaralı

akann

Yeni Üye
Merhaba;

resimde gördüğünüz gibi kaplumbağam ciddi yaralı görünüyor.
mailto:/293bo0k.jpg
Forumda okuduklarıma göre ilk olarak bepanthen uygulayacağım. (sonuçlarını paylaşırım)

Kaplumbağam bir süredir arka ayakları içeride yüzüyordu. sudan çıkarıp incelemiştim yalnız bir sorun görememiştim. bugün güneşlenirken dahi ayaklarını içeride tuttuğunu görünce tekrar inceledim ve her iki ayağında da bu tip yaralar olduğunu gördüm.

ilk olarak diğer kaplumbağanın yaptığı küçük saldırılardan şüphelendim ama her iki ayağında aynı simetride aynı tip yaralar olduğunu görünce başka bir nedeni olabilir diye şüphelendim. Yüzerken dizlerini kabuğuna sürtmesi gibi???

sizin fikrinizi almak isterim.

Kaplumbağaları ayırmam gerekir mi?

Ekli dosyalar

• IMG_4161.JPG
    IMG_4161.JPG
    189.1 KB · Görüntüleme: 127
Cvp: Kaplumbağam yaralı

Açık yara halinde bunlar :(
Büyük ihtimal diğer kaplumbağanız yapmış bunları.Mutlaka bu kaplumbağaları ayırın sonucu ciddi derecelere varabilir.

Öncelikle o yaraları temizlemelisiniz.Batikon tarzı bir dezenfektan ile bir güzel silin ve bir süre kuru alanda bekletin.
Sonrasında Terramycin Deri Merhemi gibi etkili bir ilaç kullanmanızı öneririm.
Bu tip yaraların iyileşmesinde su temizliği ve bakım çok önemlidir.
Geçmiş olsun.

Cvp: Kaplumbağam yaralı

Birde sık sık kuru alanda tutun, ne kadar çok kuru alanda olursa yara o kadar çabuk iyileşir. Geçmiş olsun.

Geri