Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yem yemiyor.

Power

Yeni Üye
Merhabalar, 15 yaşında bir su kaplumbağam var. Her zaman yemeğini çok iyi yerdi fakat ne olduysa 1 haftadır bir şey yemiyor. Sizce ne yapmalıyım? Cevaplarınızı bekliyorum.

Cvp: Acil yardım

akvaryumun ekipmanları tam mı? ısıtıcı filtre ısıtıcı lamba gibi? gözlerinde bi problem yada kabuğun alt kısmında kızarıklık? burun akıntısı? bulunduğu akvaryum ortam değiştimi son dönemde?

RE: Acil yardım

Yaklaşık 1 ay önce akvaryum değişikliği yaptım ama yine yemeğine devam ediyordu hiçbir bproblemi yok, her şeyi tam. Ben onunla büyüdüm ona bir şey olacak diye çok korkuyorum :(

foruma hoş geldin ata bu kadar sene baktığın için kutlarım. suyun sıcaklığı sürekli 22 derece miydi yoksa akvaryum değişimi sonrası mı böyle oldu. derecen var mı ısıtıcı su kapasitesine göre farklı değer gösterebilir. mesela 100 w ısıtıcı 150 lt suda tam randıman vermeyecektir. bir de hayvan dişi mi ? eğer dişi ise bu iştahsızlık veya akvaryuma geçiş sürecinde farklı hareketler yaptığına denk geldin mi, eşeleme, aranma gibi...

Hayvanım erkek yanınd birde 8 yaşında dişi var, dişi yemeğini güzelce yiyor fakat erkek olan 1 haftadır yemiyor. Son 3 haftadır fark ettim birbirlerine kurlar yapıyorlar aslında çiftleşme durumları olur mu bilemiyorum.

su ısısını 26 derece yap. kur yapma yani cinsel dürtüye bağlı iştah kaybı olabilir. bu genelde dişilerde yumurtlama öncesi görülen psikolojik bir durumdur. erkeklerde pek rastlanmaz. dişi yaptığı kura karşılık reddetme durumu gösteriyor mu ? bir resim eklersen başka bir probleme bağlı mı bakabiliriz. komple gövde ve baş kısmının ön ve üstten resimleri iyi olur.

Resmi yarın atabilirim gece olduğu için kötü çıkabilir

tamam acelesi yok. bu arada bakım ve beslenme konuları içinde sabit başlıklarda gerekli bilgiler mevcut, eksiklerin veya bilmediğin şeyleri öğrenebilirsin. iyi geceler.

Cvp: Kaplumbağam yem yemiyor.

Foruma hoş geldin Ata. 15 sene ha ! harbiden hayvanla beraber büyümüşsün. Seni ve aileni tebrik ederim, daha küçük yaşta aşılamışlar hayvan sevgisini.

Konu ile ilgili detaylı bilgiler almışsın zaten. Bana kur yapmanın yanında su ısısı gibi geldi. Hava olarak artık kritik dönemlerdeyiz ve ısıyı belirtilen seviyeye ayarlaman iyi olacaktır.

M. Emin abiye katılıyorum ve seni tebrik ediyorum abi.

Su ve kuru alan ısıları iştahta her daim önemlidir. Su ısısı uygun değerlere geldiyse dahi kuru alan yeterli ısıda olmazsa sindirim sistemi yavaşlar, iştah kaybıda meydana gelir. Su ısısı erişkin hayvanda 26 yeterli, kuru alansa 31-32 uygun.

Bir ihtimalde her hayvanda olmasada yer değişikiklerini çabuk kabullenememeleri. Yani akvaryum büyüse daha iyi şartlarda olsada hayvan yeni yerini yadırgayabilir. Değişen filtrenin farklı akıntısı dahi bir süre huzursuz edebilir.

Geri