Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yemek yemiyor ve halsiz

Hanik

Yeni Üye
Merhaba benim 2 adet kaplumbağam var. Sın bir haftaya kadar her şey normalken, bir tanesi artık yemek yemiyor, halsiz ve nefes alırken kafasını öne atıyor. Yakın çevremde bulunan veterinerlere sorduğumda ise sürüngenlere bakmadıklarını söylediler. Lütfen yardımcı olun 🙏🏻
Onları kuru alanı, ısı ayarlayıcısı ve filtrenin olduğu bir akvaryumda besliyorum. UVB ışığı bulamadığım için kırmızı, ısı veren bir ışıktan yararlanıyorum. Suları haftada bir kez tamamen değiştiriyorum. Suyun sıcaklığı 26-28 derece yapıyorum. Mr. Turtlenın kabuk gelişimini hızlandırma Deep lix reptivit vitamininlerini ve aynı markanın turtı-clean antiseptik jelini haftada bir kez kullanıyorum. Vitaminleri suya, jeli ise kabuklarına sürerek başka bir vanusta biraz bekletiyorum. Yem olarak kurutulmuş karides veriyorum.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG_8223.jpeg
    IMG_8223.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 7
  • image.jpg
    image.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 7
Foruma hoşgeldiniz.

Suyu rampa ortasını 1 cm geçecek kadar yükseltin.

O taşları komple çıkarın. Yerine vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Bulamazsanız başka marka bakın kum 0.5-1 mm aralığında çapa sahip olacak.

Su 28 derece sabit ısıda olacak. Kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak. Mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üstüne cam derece koyun yarım saat sonra 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın.

Uvb ampule şu an ihtiyaç yok. 7-8 cm kabuk boyu sonrası kullanırsınız.

Kabuk jelini direk çöpe atın. Yararı yok zararı var.

Kabuk gelişimi için olanı da bitince bir daha almayın reptivit var zaten.

Hayvan akciğer enfeksiyonu olmuş. Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla stick yemine damlatıp suda hemen önüne atın yesin. Yemezse hayvanı 45 derece açıyla tutup ağzına sabah akşam 2 damla damlatın. Ağzını açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla üçer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Deep fix reptivit vitamin damlayı her gün 1 damla olmak kaydıyla ilaç yöntemi gibi uygulayın.

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin.

Teşekkür ederim yarın ilk işim eczaneye gitmek olacak. Umarum kaplumbağam iyileşir 🥺

Geri