Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa platformu

Dr.mrv

Yeni Üye
35x55 akvaryum yaptırmayı düşünüyorum platform olarak ne kullanabiliriz

Boyunu biraz daha uzatma imkanınız varsa iyi olur. Yükseklik ise en az 40 cm ve cam kalınlığı 7 mm'den az olmamalı.

Bu konuda örnekler mevcut.

Teşekkürler bir de yanına balık koyabilir miyim beraber yaşarlar mi sucuk bir yaşında bir kırmızı yanaklı

Yemeye çalışır mı emin değilim ya da balıklara zarar verebilir ya da onlardan korkabilir

Bir süre birlikte yaşayabiliyorlar, hatta çok uyumlu da olabiliyorlar ama eninde sonunda bir gün yenilebilir olduklarını keşfedecektir.

Anladım. Peki eledoa gibi kolay hızlı çoğalan bir canlı bitki diksem sıkıntı yaratır mı. Görsel açıdan eksik oldu biraz plastik koymaya da hep çekimser yaklaşırım

Kaplumbağa akvaryumlarında dekor olarak sadece arka plana fon anlamlı olabilir. Su içinde hem kaplumbağaya faydası olan (gereksinim) hem de dekor anlamında görsellik katan kum ve mangrow kökü kullanılır. Bitkileri de ne yazık ki rahat bırakmazlar. Plastik konusunda ise hemfikirim. Dolayısıyla aslında kaplumbağa akvaryumunda hakim karakter kaplumbağanın kendisi oluyor. O ne kadar hareketli ve size karşı kendini güvende hisseder bir duruma gelirse, akvaryumda hem görsellik hem de balıkların aksine sizinle iletişim kuran bir canlının bulunduğu bir ortam sağlar. Bu da size balık akvaryumlarında gereken canlı çeşitliliğine ihtiyaç olmadan da görsel güzellik sunar.
Ek not olarak: ben yıllar içinde yetiştirdiğim kaplumbağalardan bir çifti balıklarla birlikte beslemiştim. Uzun süre de gayet uyumlu gittiler ama sonra ben müdahale edemeden bir gün içinde her şey değişti akvaryumda.

Kaplumbağa akvaryumlarında dekor olarak sadece arka plana fon anlamlı olabilir. Su içinde hem kaplumbağaya faydası olan (gereksinim) hem de dekor anlamında görsellik katan kum ve mangrow kökü kullanılır. Bitkileri de ne yazık ki rahat bırakmazlar. Plastik konusunda ise hemfikirim. Dolayısıyla aslında kaplumbağa akvaryumunda hakim karakter kaplumbağanın kendisi oluyor. O ne kadar hareketli ve size karşı kendini güvende hisseder bir duruma gelirse, akvaryumda hem görsellik hem de balıkların aksine sizinle iletişim kuran bir canlının bulunduğu bir ortam sağlar. Bu da size balık akvaryumlarında gereken canlı çeşitliliğine ihtiyaç olmadan da görsel güzellik sunar.
Ek not olarak: ben yıllar içinde yetiştirdiğim kaplumbağalardan bir çifti balıklarla birlikte beslemiştim. Uzun süre de gayet uyumlu gittiler ama sonra ben müdahale edemeden bir gün içinde her şey değişti akvaryumda.
Teşekkürlerr.

Bu hayvanların avcılık güdüsü hem cinslerine göre yüksektir. Canlı namına hiçbir şey bırakmazlar. Hatta yapay bitkileri de koparıyorlar.

Bunlarda temel felsefe şu, önümde engel çıkaracak hiçbir şey olmayacak. Ben ortamlarına suda çöl diyorum. Silis kum ve sırtını kaşımak isterse uygun ölçüde mopani yada mango kökü. Bunun harici hiçbir şey olmayacak. Rahat eşelenip hareket etmeyi severler. Önlerine çıkacak her engeli güçleri yeterse kaldırıp sağa sola atmaya çalışırlar.

Genelde 7-8 cm kabuk boyuna kadar dekor bitki vs. kullanılabiliyor ama sonrasında dizayn onlara ait.

Geri