Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam yemek yemiyor

kerem.baydarman

Yeni Üye
arkadaşlar kaplumbağam yemek yemiyor ve kabuğu beyazlamış sebebi nedir ve nasıl çözebilrim halledebilirm bu sorunu akvaryumumda ısıtıcım kurru alanım filtrem herşey var tek uvb ışık yok o da sipariş ettim gelcek

Hayvanda halsizlik kuru alanda fazla durma var mı?
Başını kuru alandayken yatırıyor mu?
Yüzerken yalpalama var mı? Su yüzeyinde eğik duruyor mu?
Verilen yemler neler? Bayatlamış olabilir mi?
Isıtma lambası var mı? Kuru alanda iken klima veya pencere açıldı mı?
Kabuk boyu nedir?

Resmini atman mümkün mü? önden ve üstten başı dışarda iken tam boy olarak. imgyukle.com üzerinden atabilirsin

Hayvanda halsizlik kuru alanda fazla durma var mı?
Başını kuru alandayken yatırıyor mu?
Yüzerken yalpalama var mı? Su yüzeyinde eğik duruyor mu?
Verilen yemler neler? Bayatlamış olabilir mi?
Isıtma lambası var mı? Kuru alanda iken klima veya pencere açıldı mı?
Kabuk boyu nedir?

Resmini atman mümkün mü? önden ve üstten başı dışarda iken tam boy olarak. imgyukle.com üzerinden atabilirsin
Merhaba
Yazdiklarinizi gorunce üye oldum. Bunlarin hepsi benim kaplumbagamin belirtisi. Cok uzuluyorum ne yapmaliyim ?
Lutfen bilgilendiriniz

Sorduğum soruların hepsini cevaplar mısınız?

Kabukta sorun yoksa resme gerek yok.

Kuru alandayken basini yatiriyor
Yuzerken yalpalama var
Su icindeyken egik duruyor ve sadece su icinde duruyor
Kabugunda uc dort nokta beyazlama olmustu fakat beyazlik gecti.
Cok ilginc kendi etrafinda cok cok hizli dönuyör. Hic hareketsiz dinlenip tekrar devam ediuor.
Kac gundur arastriyorum
Ve hic bir yerde bunun aciklamasini bulamadim.
Veterinere goturmedim.
Yemi bayat degil.
Cok tesekkurler

Kabuk boyu ne kadar?

Hayvan kuru yerde yürürken yada yüzerken o ayağında aksama, kullanamama var mı? Hayvan dönerken iç kısımda kalan ayağı.

İştah nasıl?

Vitamin takviyesi yada mineral yem kullanıyor musun?

bir ay önce 2 adet kaplumbaga aldım birisi 24 saat dolmadan ex oldu. gözünü bile açmamıştı geldi geleli

şimdiki ise geldiği günden beri yemini düzenli yiyordu.

tabi petshopta doğru bilgi vermiyorlar ve anladığım kadarıyla onlar da birşey bilmiyorlar.
araştırarark kafası boyutnda yem vermem gerektiğini öğrendim. bunu uyguluyorum ve çok mutluydu.

yine okuduğum yerlerden öğrendim ; ıspanak yaprakları yumurta beyazı muz çilek vs. verdim ve bunları da yiyordu.

bu durum 3-4 gundur başımızda. halsizlik desem değil. iştahı da aşırı derecede kesildi.
yemini verdiğim kaşığı tanır ve koşardı önceden. şimdiyse onu görünce saklanırcasına suya atlıyor ve kaçıyor
birdenbire olan bu değişimden hiçbirşey anlamadım. yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Ayaginda aksama yok
bir sagina, bir soluna dogru aralarda dinlenerek inanilmaz bir hizda dönuyor. suyunu değiştirdiğim zamanlarda da çok hareketli (başka kapta)

ayrıca bır veya ıkı haftada suyunu degstrın dedıler iki günde bir degiştiriyorum çünkü bulanık suda kalmasını ıstemıyorum
her su değişiminde kabuğuna deep live turtı-clean jel sürüyorum
suyuna da 10 damla tor-axsol vitamin damlatıyorum.

aldığımda 3 aylık dedıler 1 aydır da bende. deri değiştirdi büyüdü biraz ama ona yeterli ortamı sağlamadığımı biliyorum
30cm dikdörtgen cam fanusta uv ışıksız kalıyor. hergün güneşe çıkarıyorum. bu gariplik halinde bile ayaklarını uzatıp güneşleniyor.
suyunu hergün 28derece içme suyu koyuyorum

sizin uzun süredir burda olduğunuzu anladım
tavsiyeleriniz vardır mutlaka. uymak isterim çok teşekkürler
iyi çalışmalar

Bana kabuk boyunu yazın. Önereceğim dozaj için gerekli. Kabuk boyunu baz alıyoruz. Yaş önemli değil.

Hayvanı üşütmüşsünüz. Eczaneden genta marka göz damlası alın. Güneşe, esintili ortama çıkmasın. Su dışındayken klima pencere açmayın. Isıtma lambası kullanacaksınız. Mesafe ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde ayarlanacak.

Akvaryum ufak. Düz dikdörtgen (bombesiz) olmak kaydı ile 30,50,60,100 vs. Litrelik herhangi bir ölçüde akvaryum alın. Akvaryum ne kadar büyük olursa ara geçişli akvaryum masrafı o kadar az olacaktır. Isıtıcı, ısıtma lambası, kuru alan elzem malzemeler arkasından iç filtre gelir. Su hacmi ne kadar büyük ve filtrasyon bir o kadar iyi olursa su kalitesini o oranda uzun süre korur. Sürekli su değişimi sağlıklı olmaz bu hayvanı yıpratır. Bu duruma gelmesindeki bir sebepte bu. 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakım istiyor. Bu döneme kadar enerjilerini büyüme ve harekete harcadıkları için hastalığa karşı daha duyarlı oluyor ve etkileniyorlar.

Yem olarak sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu alabilirsiniz. Jelatini açılmamış kutuda ve skt 2022 hatta 2023 olsun. 6 cm kabuk boyu sonrası tetra reptomin de alıyoruz.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün sonrasında tek öğüne düşüyoruz.

O kabuk jelini çöpe atın o zararlı bir ürün. Hayvanı cilalamaktan başka bir işe yapamıyor. Hava almasını önleyip deforme ediyor.

Vitamin suya değil stick yemine haftada bir, bir damla damlatılıp elden verilecek. Suya damlatmanın su kalitesini bozup alg yosun coşturmaktan başka faydası yok. Bir de o kadar damla ziyanı oluyor.

şimdi ölçtüm
3-4 cm kabuk boyu

yazdıklarınızı alıcam.

filtre olayını hiç kullanmadan bu şekılde ne kdr idre edebilirim ?

su değişimlerinde çok mutlu olduğunu düşünüyordum çok üzüldüm şuan onu yorduğum için

Gentayı sabah akşam ağzına 3 damla damlatın. Ağzını açmazsa 10 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine 4 damla sürersiniz.

Vitamini de aynı şekilde 2 günde bir ağzına bir damla damlatırsınız, ağzını açmazsa ruj sürer gibi 2 damla sürersiniz.

Temiz su her zaman mutlu eder ama sık su değişimleri ve ani sıcaklık değişimleri hayvanın adaptasyon güçlüğü çekmesine neden olur. Soğukkanlı canlılar vücut ısılarını dış ortama adapte ederler. Bizim gibi sabit ısı değerleri yoktur.

Hayvan büyüdükçe o oranda idrar ve dışkısı artacaktır. İdrar amonyağa sebep olur. Amonyak sudaki oksijene bağlanarak uçar. Oksijen tükendiğinde suda yoğunlaşır. Yoğunlaştığında amonyak patlaması yaşanır. Amonyak yüksekliği ise hayvanı zehirler. Suyun sararma noktasında suyu emsal sıcaklıktaki su ile yenilersiniz.

İç filtrede suya hava kabarcığı veren model kullanırız bu sürekli oksijen pompaladığı için su kalitesi biraz daha korunur ama elinizdeki akvaryuma hiçbir filtre sığmaz.

en kısa zamanda eksiklerimi tamamlayıp onu sağlığına kavuşturmak istiyorum.

verdiğiniz bilgi ve öneriler için çoook teşekkür ediyorum.
iyi akşamlar

Sistem ne kadar iyileştirilip uygun hale getirilirse hayvanın mutluluğu da o oranda artar. Yerinde duramaz. Bu davranışlarına yansır.

Merhaba cok guzel birsey oldu
Uzun zaman sonra ilk defa yemek yedi????
Ama acil sormam gerekiyor
Yemek yerken başini sabitleyemiyor yaşli gibi titriyor yemini kapamiyor
Ben besledim.başini sallamasi neden oluyor acaba????

Yiyebildiği kadar çok verin kendine gelsin.

İlaç ve vitamini aynı şekilde devam edin.

Ekipmanları temin ettiniz mi?

Evet soylediklerinizin bir kismini yapabildim. Filtre ve uv işik hariç

Havalar da kotu gitti gunes cikmadigindan guneslendiremedim.

Size yazdigim zaman son yedigiydi bir daha yemedi.

Cok uzgunum bugun hic kipirdamadi.
Suyun icinde duruyor taşin uzerine de cikmadi.

Ayrica gozleri açik duruyor ???? acaba ??

Sizin canlının durumu için en önemli şey sıcaklık. Cem yazmış zaten öncelikle ısıtma lambası temin etmelisiniz. Su sıcaklığı sabit olmalı.
Güneşlendirmek için sudan çıkarmamalısınız zaten.

Gerekli sıcaklığı sağlamazsanız ilaçlarda vitamin de işe yaramaz.

Kuru alana koyup bekletin. Gözler yarım saat geçtiği halde kapanmadan aynı duruyorsa ölmüştür. Yinede ertesi güne kadar kuru yerde bekletin. Derisi önce gevşer sonra çekilir. Kaslar kendini bırakır sonra kasılıp sertleşir.

????
Bilgilendirmeler icin cok tesekkurler.
Bugun yine ayni duruyor hic kipirdamiyor.
Inanilmaz uzgunum.

Geri