Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam yemini yemiyor

serci94

Yeni Üye
yaklaşık 4cm kabuk boyunda kırmızı yanaklı su kalumbağam var ve iki gündür bişey yemiyor. kabukta yumuşaklık yok ve gözleri normal Sanyu yem ile besliyordum, yemi görünce koşardı ama 2 gündür bişey yemiyor.
Yardım!

Kaplumbağa ya paladaryumda bakılır öncelikle... Emin olabilmemiz için birkaç soruya cevap vermeniz gerek. Yeni değil söylediğinizden anlaşıldığına göre ve alışma durumu olamaz dolayısıyla. Su soğukluğundan yemiyor olabilir ya da bu bir hastalık belirtisi olabilir... Alt kabuğa bakın. Pembeleşme var mı? Sudan sürekli kuru alana mı kaçıyor? Kuru alanda saatlerce duruyor mu? Arada ağzını açıp kapatıyor mu ya da nefes alırken sesler çıkartıyor mu? Yan yani eğik eğik mi yüzüyor?

pembeleşme yok. kuru alana çıkmıyor, çıksa da uzun beklemiyor. Ama ağzını açıp kapatıyor(sessiz). eğik yüzmüyor.

yani sadece yemini yemiyor ve ağzını açığ kapıyor

kaplumbağalar(2) küçük olduğu için şimdilik akvaryum tipi bişey almadım

Akvaryumsuzluk onlar için işkenceden ibarettir. Ben de eskiden akvaryumsuzdum ve mevsim yaz da olsa üşüyorlar... Ben kapta ölümden zor döndürdüm bir hafta uykusuz kaldım. Suyu soğuk olur, aynı zamanda da siz nasıl ki küçücük bir kafeste yaşamak istemezseniz onlar da orada yaşamak istemez... Sıkış tepiş yüzemezler yürürler. Akvaryuma atınca anında dern suda bir dibe bir yüzeye oradan oraya akvaryumun içinde dört nala... Akvaryumda yem yeme problemi olmaz, akciğer enfeksiyonu ve mantar sorunu en aza iner. Su 28 derece civarında olunca o yavaş dediğimiz hayvan pır pır oynamaya başlar. Patiler bir oraya bir buraya ve siz nereye giderseniz oraya kayar sizi takip edeceğim akvaryumdan üstünüze atlayacağım vs. diye delirirler. Dipteki taşlarla yaramazlık yaparlar oradan oraya oynatırlar değişik bir şeye döüşürler. Mutlu olurlar... Filtre sularını temizleyip mantarı önlerken ısıtıcı da aynı zamanda akciğer enfeksiyonunu önler. Küç.ücük balıklara bile akvaryum ekipmanları yapılıyor kapluşlara neden olmasın. Pet shoplar her ne kadar kandırsa ve buraya hepimiz bilinçsiz gelsek de bilmemek değil öğrenmemk ayıptır. Büyümez az suda yaşar denilen kaplumbağalar 20 cm'yi rahat rahat geçer...

Suyun sıcak olmaması hayvanların vücut sıcaklığını azaltarak metabolizmalarını yavaşlatır. Bunun sonucunda da yem yemezler. Plastik kabın diğer olumsuzlukları da eklenince yem yememeleri çok doğal. Kısa zamanda diğer arkadaşların da dediği gibi tam ekipmanlı bir akvaryum alırsanız sorun düzelecek ve yemeye başlayacaklardır. Foruma hoşgeldiniz umarım güzel zaman geçirirsiniz aramızda.

kan kurdu veya karides vermeye çalışın.tek yönlü beslemeyin.akvaryumda olmadıklarından yemeleri biraz düşük bi ihtimal gibi gözüküyor.

Geri