Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam,yumurtlama belirtileri ve mutlu son

asliaral

Bordo Bereli
16 yasindaki tek yasayan kaplumbagam 2.kez yumurtladi. Sureci,ornek teskil etmesi bakimindan kisaca paylasmak istiyorum. (30 Mayıs - 14 Haziran)

Yumurtlama;hareketlerindeki degisimden sonraki 16.gun gerceklesti.

1-8.gun arasi; nerdeyde hic yemek yememe,kuru alana hic cikmama veya dakikada bir cikip bir inme,camlara tirmanma,disari kacma istegi,tepinme,akvaryumdaki kumlari eseleme gibi surekliligi bulunan bir degisime ugradi.

9.gun ogunluk yeminin yarisi kadar yedi ve sakinlesmeye basladi.

10-15.gun yemegini tam ogun yemege basladi ve huzursuzlugu bitip,her yonden normal haline dondu.

16.gunun sabahi popo kismindan ip gibi bir sey cikmisti. Elime alinca,icine soktu.Bir de kafasini tamamen iceri sokup ayaklarini gerip ikinir gibi hareketler yapiyordu.Bundan yarim gun gecmeden birden debelenmeye basladi ve kisa sure sonra da yumurta birakmis oldugunu gordum.

Cvp: Kaplumbagam,yumurtlama belirtileri ve mutlu son

1 hafta kadar sonra 2.yumurtayi bugun atmis.

Ancak bunun kabugu,onceki kadar sert degil ve butun de degil. Parcalari tum akvaryuma yayilmis.Bir de ak kismi sanirim,o da tum akvaryumda.Ama dokununca eriyor direk.

Son gun kumlari kazma disinda bir belirti vermemisti bu sefer.

Butun cikan yumurtanin bu kadar dagilmasi da garip.Belki de icinde kirildi ve parcalarini atti.

Kumda da gomulu kirik parcalar cok vardir ama ayiklamak mumkun degil tabi.

Akvaryum eleği al bir tane kum deliklerinden sallayınca çıkar. Kir kabuk elekte kalır.

Kepce almistim diskilari atmak icin,bunlari da o sekilde aldim.

Ama aklar alinmiyor. Hemen dagiliyor sıkıstırırken veya kepceden siziyor.

Bir da kaplus alirsam erkek alacagim. Yumurtlama sureci kotuymus;hem hayvan cok cekiyor hem de bitmiyor kolay.

Yumuşak cisimleri alırken çok yavaş su yüzeyine çıkar, bu şekilde olmuyorsa diğer eline maşrapa alıp cismi kepçeye aldıktan sonra su içinde maşrapaya sokup öyle çıkar.

Hayvan el isiriyormus olmaz o abi :)
Benimki menapozda degiselim diyorum size iste :)

3.yumurtamiz da dun geldi. Kiriklari sacilmisti.Bu da gelisememis bir yumurta idi.2.sinden sonra 16 gun gecmisti.

Berrak sen de calcil var mıydı. Yoksa onu da edin. Mineral yem ile uzak günlerde ver. O boy ve yaştaki hayvanın kalsiyum ihtiyacı fazladır. Anlaşılan huysuzluğu bu hayvan sukütlediği zaman yumurtlama sona ermiş demektir.

Surec tamamen bitince isirik atmalar bitecek mi bakalim..

Minerali yumurtladigi haftalar 2 ye cikartmistim.

Calcil dedigin hangi marka?

Jbl.ymis buldum.İki mineralim farki var mi?Bende herseydn bir tane var

Farkı calcilde vitamin, mineral eser miktarda var. Kalsiyum alsın derken mineral yemden bunları fazla almasın. Avuç avuç götürüyor maşallah. 250'lik calcil yeterli bitene kadar yumurtlama derdide son bulur.

Son yumurtadan 18 gun sonra 4.yumurtamiz geldi.

Eve geldigimde;akvaryumun her tarafina(bu sefer yayilmamis nokta kalmamisti)yumurta kabuk ve icleri sacilmisti.

Kurualanda yumurtanin sarisi vardi.

Nasil bu sekilde oldu anlamadim.. Bir de kirik nasil o kadar saciliyor onu da anlamadim.

Yumurta suya değdimi dağılır. Biz dışkı sen yumurta temizlemekten helak oldun.

=)))))))))))))))

Sorma valla yaa,hayvan habire portletiyor.Anneye eziyet,anneye eziyet =)

Hepsini bir anda bırakmıyorlar. Turgay abide de aralıklarla yumurtlama olmuştu.

Onun 7 taneydi sanirim..Benim de 4 tane oldu saka maka.

Ama ilki yumurtaya benziyor sadece,gerisi kirpinti seklinde..Akvaryuma sacilmis beyaz kucucuk parcalar.

Ö.M.Kismi acilsin artik yahu.

İstege bagli olarak acilsin;isteyen,ozel msj alimini engellesin.

Hayvan boş olduğunu bildiği için kırmıştır.

Ama nokta nokta sacilmisti gorsen..Nasil dagiliyor o kadar anlamadim.

Ayrica sarisi da kurualandaydi.

Cins benim kaplus =))

Geri