Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam yuzmuyor

Shilan

Yeni Üye
Merhabalar. 1 yasinda disi su kaplumbagam var( 10 cm uzunlugunda) daha oncesinde hep kucuk kaplarda beslenmis ve genelde disarda yatiyormus. Simdi akvaryum aldim dis motor isitici aldim( ic filtre almali miyim bilmiyorum) akvaryum yaklasik 100lt. Bugun ilk kez akvaryumu hazirladim ve icine koydum ama cirpiniyor direk dibe cokuyor hic yuzmuyor. Cirpinip yuksri geliyor sonra tekrar batiyor. Kabugunda 2 yerinde hafif cokuk var d vitamini veriyorum. Beslenmesinde kaplumbaga yesil stickleri yemiyor shrimp yiyor sadece yem olarak. Napicam bilemiyorum. Su da dis filtreye rahmen bulanik silis kumu almistim onun biraz bulanikligi ama temizler mi dis filtre? Kaplumbagayi goturebilecegim veteriner yok yakinimda. Endiseleniyorum lutfen aydinlatir misiniz?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 24
Foruma hoş geldiniz.

Hayvan kuru alanda iken tamamen kuru olmalı onun için yukarı almalısınız. Eğer çöküyor ise sert plastik vantuzlardan iki köşesine sıkıştırarak sabitlersiniz çökmez.
Screenshot_20200628_153642.jpg

Bu tip ikili ısıtıcı vantuzları daha iyi sabitler. Turtle bankın hizasında paralel olarak C kıskacın birini köşelere sıkıca yaslayıp yapıştırıyoruz. Bank her iki köşeden sabit duruyor.

Isıtma lambası mesafesini ayarladınız mı? İlk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak. Hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp ölçüyoruz.

Hayvan akvaryuma yeni girdiyse birkaç gün adaptasyon süreci yaşar. Bir de derin su psikolojisi var anladığım kadarıyla hiç yüzmemiş bacak kasları çalışmamış. Bu süreci atlatınca normale döner.

Bir de bu 10 cm kabuk boyu civarı cinsel gelişim aşaması olur. Bu dönem vücudundaki değişiklikleri anlamaya çalışır. Hayvanın davranışları bundan ibaret.

Birde sera carnivor alın. Orta kısmı mineral yem dışı protein içeriklidir. 8 cm kabuk boyu sonrası günde bir öğün veriyoruz. Yeşil stickler reptomin mi başka birşey mi?

ben bu kaumbaga adasini soyledim ama cokuyor evet icine su aliyor vantuzlarin o arka kismi icine gececek kadar ince degil kalin bi urun oyuzden sanirim geri vericem ama kuru alan yapmaya caliscam bisekilde.
ahm turtle stick food diye geciyor asla yemedi. Shrimp de vermek istemiyorum bi sure hep onla beslendigi icin. Yani hasta degildir dimi? Su an kuru alana koysam bile suya giriyor sicak diye herhalde ama hala yuzemiyor cikmaya calisip batip yerde yuruyor. Bu isitici lamba degil henuz kargoda gelicek dediginiz gibi ayarlarim mesafeyi . Akvaryumdaki derecem de yeni ama 32 derece gosteriyor isiticinin ayari 26 olmasina karsi????????‍♀️
cok tesekkur ederim cevabiniz icin????????

Sürekli tek yem ile beslenmesi sağlıklı değil bir de bu protein ise gut hastalığına yani eklem iltihaplanmasına kadar yolu var.

Ahm pek makbul bir yem değil. Yeşil yemlerde tetra reptomin en iyisi. Bunun 100'lük dediğimiz ufak kutusundan alarak başlayın. Sera carnivoru demiştim. Kemik gelişimi için lizin amino asidi içeren jbl agil olabilir. Bu sert bir yem olduğu için başlarda zorlanırlar. İkiye kırıp veriyoruz. Tropical biorept W alabilirsiniz.

Shrimp yani karides gammarus kadar ufak ise yetişkinler yemede zorlanır. Yetişkinlerde kurutulmuş yemde jbl energil, sera royal ve tropical reptiles carnivore yemlerini kullanıyoruz. Energil ve royal balık ve karides içeriklidir. Energilde daha iridir. Royalde her boy. Tropical cırcırböceği ve kan kurdu içerir, diğerleri sadece büyük boy kutuda satılır, tropicalin düşük gramajları var. Sadece verirken cırcırböceğinin bacaklarını koparıyoruz. Diğerlerinde balıkların yüzgecini koparıp, karideslerin ağzındaki dikensi dokuyu kırıyoruz.

Turtle bankte en iyisi exo terra markadır. Diğerleri kalitesiz ve şekli bozuktur. Randıman vermez.

Hayvanın suda durması iyidir. Böylece dış ortamdan etkilenip üşümez. Ön cama su yüzeyine paralel bir tünek koyarsanız hayvan ona tutunup uyur. En az 3 vantuz olmasında fayda var yerinden söküyorlar. Tünek sert plastik boru yada ufak boy oklava olabilir.

Derece ısıtıcıdan uzak ön köşedetabandan 5 cm yukarıda konumlandırılırsa daha iyi netice verir. Isıtıcılar bazen kalibrasyon hatalı çıkabiliyor. Dereceye göre ayarlarsınız. Su ampul gelince 28 derece olsun.

Supersiniz tesekkur ederim kaplumbagam alisti ama simdi baska bi sorunum oldu kuru alani kendim yapmaya karar verdim sunta kestirdim onu bisekilde yapistirip kuru alan yapicam bide merdiven dusunuyorum henuz nasil hangi malzeme alip kendim yapabilirim bilemiyorum ilcedeyim akvaryumcuya goturme sansim da yok. Ama simdi de suyum kirli temizlenmiyor. Sunsun 602 dis filtre, AQ40F ic filtrem var ama su hep sapsari ve icinde tortucuklarin hepsini temizlemiyor napicagimi bilemiyorum cok zormus gercekten akvaryum isi:( bu konuda da bilginiz varsa yardimci olursaniz cok sevinirm

gorseli bu daha bi hafta once degistim suyu

Ekli dosyalar

• E71BCAFF-0BDE-400F-833C-DD70CDA78B98.jpeg
    E71BCAFF-0BDE-400F-833C-DD70CDA78B98.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 14
  • 5AA8CABB-9055-4AB1-9B5F-9919C6F4680C.jpeg
    5AA8CABB-9055-4AB1-9B5F-9919C6F4680C.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 14
Öncelikle iç filtreyi suya tam batırın motorunu su soğutur. Dışarıda kaldığı için aşırı ısınır ve yanar.

Isıtıcıda plastik kısmına kadar su içinde olmalı. Üzerinde water level çizgisi vardır. Onun altına inmemeli. Bunun iki sakıncası var. Birincisi termostat su dışında kaldığı için dış ortam ısısını algılayarak suyu ısıtır. İkincisi ve daha tehlikelisi çalışırken hava teması camı aşırı ısındırıp tavını bozar. Bu tepe kısmındaki tapanın kuruyup sertleşerek içine hava girmesine ve tavı bozulduğu için camın patlamasına neden olur. Sonuç olarak suya akım verir.

Sunta suya dayanımlı malzeme değildir, dağılır. Hayvan kıymık parçalarını yiyebilir. Kuru alan ve akvaryum paludaryum atölyesi konularında örnek alanlar olacaktı onları inceleyin.

Sudaki sarılık amonyak birikmesidir yani idrar kaynaklı. Bunun için zeolite kullanmanız gerekiyor. Ayrıca elyafta alın. Pahalı birşeye gerek yok ucuz olanlarda aynı. Sitelerin balık bölümlerinde filtre malzemeleri konusundadır.

Diatomit içerikli kedi kumu da olur. İçerikli kedi kumu da kullanabilirsiniz.

Bir de filtre torbası lazım. Bazı malzemeler torbasız geliyor. Yeteri miktarı filtre torbasına koyup suda yıkayın. Filtre 3 süngerli diye hatırlıyorum. Su girişi tarafına sünger > elyaf > su çıkışa zeolit şeklinde dizilim olacak. Kurulum sonrası ilk akan suyu bir kovaya dökün, bulanıklık gidince fişi çekip su çıkış borusunu akvaryuma alın ve çalıştırın.

Bu da sonuç itibariyle kısmen çözer. Hayvan büyüdükçe kirlenme oranı artacaktır. Ek filtre malzemeleri gerekecektir. Ama bu filtre o kadar malzeme almaz.

Filtre torbası yerine ucuz olduğu için bir ara müjde markanın naylon diz altı çorabından almıştım. Bir çorap yetmezse iki çoraba zeolite doldurup filtreye yerleştirin. İşlevi bitince çorapla birlikte atarsınız. Malzeme küçük taneli olunca filtre torbasını temizlemek uğraştırıyor.

Filtre motorum yukarda ve sirasiyla elyaf iki kat sunger ve en altta seramik halka var. zeolit elimde mevcut ama sungerleri cikarip koymam gerekiyor sigmiyor yoksa. Isitici ve ic motor icin su seviyesini yukseltiyorum hemen. Kuru alan icin arastiriyorum hala ne yapabilirim diye daha da bakicam. Acaba dis motorum mu bozuk bilemedim. Bugun hepsini acip tekrar temizliyim ama bu daha once de yaptim hicbisey degismedi

Ben de ince ten coraplara koydum seramik halkayi zeolit icin de var. o zaman bi sungeri cikariyim sirasiyla elyaf sunger seramik halka ve zeollit ekliyim( gecen ay bu sekildeydi yine sonuc vermedigi icin degistirmistim)

Su giriş alttan yukarı mı üsten aşağı doğru mu?

Seramik çorapta olmayacak açıkta duracak ki kir boşluklarına girip tutabilsin. Çorap engeller.

Zeolite kaç aydır filtrede?

zeolit kullandim bi ay corap icinde sonra fark etmeyince cikardim yine sariydi hep su. Seramikler serbest haldeymis pardon ve en altta. Motoru uste aldim. Sanirim ustten asagiya dogru oyuzden? Pek anlamiyorum. Video izleyerek siraalamasini yapmistim icindeki. Su an icinde ustten asagi elyaf sunger seramik halka tek var.

Kirli su yukarıdan aşağı doğru akıyorsa tabana elyaf üstüne zeolite üstüne elyaf üstüne sünger üstüne seramik şekilde dizin.

Kirli su alttan girip üsten çıkıyorsa dizilim seramik>sünger>elyaf>zeolite>elyaf olacak. Boşluk kalmamalı aşırı dolu olmamalı. Kapak kapanırken tam oturmalı. Seramik ve zeoliti bulunduğu yerde yüzeye tam yayın yanlarda fazla boşluk kalmasın. Gerekirse bu yan boşlukları elyaf ile doldurun. Su geçerken kolay geçeceği yer olan yanlardan kaçak yaparsa zeoliti pas geçip yan boşluklardan filtrelemeden akvaryuma dökülür. Bu önlemlere rağmen sararma süresi kısalmışsa zeolite işlevini yitirmiştir değişmesi gerekir.

Filtre ufak olduğu için ek malzeme sığmaz. Bir sonraki alımda carbon-zeo karışımlı malzeme alın.

Geri