Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağama neler oluyor?

hümeyraa

Bronz 2 Üye
Merhaba arkadaslar. Önceden actıgım konuda kaplumbagamın akciger enfeksiyonu gecirdigini düzelmeye basladıgını soylemiştim. Sağ gözü acıldı ama sol gözü hala acılmadı. şişi tamamen indi sol gözünün ama içi hala bembeyaz. Antibiyotik tedavisine hala devam ediyorum. Yem yemesi mukemmel diyebilirim. Nerdeyse beni yiyecek :) bayagı da canlı. çok yaramaz oldu. 2 gunde bir vitamin de veriyorum. Ama neden hala diğer gözünü acmıyor. gözünü acmaya calıstıgının farkındayım. Kollarıyla sürekli gözünü kasıyor. Ama bir turlu acamıyor. terramisin surmeye devam ediyorum ısıtıcı hala 33 derecede. Artık eski derecesine getirmelimiyim? Yoksa gözü acılana kadar devammı etmeliyim.. Burnundan baloncuk artık cıkmıyor.. ne yapmalıyım ? bu arada onceki konuda fotograflarını koyup bu kahverengi lekelerin ne oldugunu sormustum onlarda gecti :) ama antibiyotikli su kabugunu karartıyor, her gun hafifce temizliyorum bu kotu bir sey mi?

Cvp: Kaplumbağama neler oluyor?

Acılmıyorsa gentagut damla kullan terramısınden daha etkılı

Maşallah :) Antibiyotik tedavisi devam ettiği sürece sıcaklık 33 olsun sonra birer birer düşürürsünüz, gözleri için a vitamini faydalı olur, ilaç olarak da sadece gentagut yeterli gelir zannediyorum yani teramisini bırakın isterseniz. Antibiyotik tedavisi kaç gün oldu ne zaman bırakacaksınız?

10 gun oldu tedaviye baslayalı. Cok iyi gorunuyor. Hatta hiç yerinde durmuyor. geceleri sesine uyanıyorum akvaryumdan cıkmaya calısıyor hadi beni gezdir der gibi :) ama gözü acılmadıgı için tedaviyi bırakmalımıyım yoksa devam mı etmeliyim. Bunu bilmiyorum buyrun fotografı :) kafasındaki mantar değil antibiyotikli su köpük yapıyor..

Buyrun..

idil varış' Alıntı:
O zaman az sabır

Sabır zor iş İdil hanım :)

Ekli dosyalar

• 23082012447.jpg
    23082012447.jpg
    399.2 KB · Görüntüleme: 137

Kapalı gözün fotoğrafı da olsaydı keşke :) Kuru alanda geçirdiği süre normale döndü mü?

Buyrun yine fotograf gönderiyorum :) eskiye göre daha az kuru alanda ama antibiyotikli suda surekli karaya cıkıyor. Galiba suyun sıcak olmasından dolayı..

Ekli dosyalar

• 23082012458.jpg
    23082012458.jpg
    376.3 KB · Görüntüleme: 117
  • hmyra.jpg
    hmyra.jpg
    376.3 KB · Görüntüleme: 114
  • hmyaaa.jpg
    hmyaaa.jpg
    362.5 KB · Görüntüleme: 119
Antibiyotik tedavisi bitmeli sanıyorum. Fazla doz zararlı.
Bu konuyu vererinerle konuştunuz mu?

Bulundugum sehirde veterinerler hiç bir sey yapmıyorlar ki... kaplumbagam su anda sol gözünü yarım olarak acmıs durumda :)

Çoooooooooooooooookkk mutluyuuuuuuuuuuuuuuuummm :) gözünü acıyorrrr :) :) :)

Ekli dosyalar

• 24082012463.jpg
    24082012463.jpg
    239.3 KB · Görüntüleme: 115

arkadaşlar benım kaplusumda gozu kapalı dıye yemek yemıyor vitamin aldırın dedıler bana forumda vıtamınde ıstah yapar ne yapmam gerek ıstah olucak ama gouz kapalı yemıyecek :((

Sizi kutluyorum bu zor hastalığı yendiğiniz için.^^Genelde kaplumbağalar ölüyor.Bundan sonra antibiyotiği bırakın ve gentagutla devam edin bence.Emre Beyin dediği üzre fazla kullanım da zararlı.:smile::smile::smile:

Cok tesekkur ederim. Dediğinizi yapacagim antibiyotik tedavisini birakacagim. Gozunun durumuna gore de birer birer isiticinin derecesni dusurecegim. Eski fotograflariyla simdiki fotograflarna bakiyorum cok mutlu oluyorum :) hepinize cook tesekkur ederim. Simbat vitamini 2 gunde bir kre verin.

Vitamini yem ile yemeli. Yani ağızdan almalı. Yem yemeyen hayvanı elinize alıp bir kazaya sebebiyet vermeyecek şekilde ağzına damlatabilirsiniz. Kafasını içeri çekeceği için ağız kenarlarından damlaları zoraki içmek zorunda kalabilir. Bu onun için sıkıntılı ama vücut direnci için iyi bir uygulama. Burnunada kaçabileceği için eğer aniden püskürtürse panik olup hayvanı düşürmeyin. Veteriner ve kendim uygularken bizzat yaşadım.

Benim kaplumbağımın gözleri de kapalıydı. 3-4 aya yakın böyleydi. İlk başlarda yemek de yemiyodu. Bronchipur W isimli ilacı aldım pet shoptan her gün suyuna 3 damla damlattım. Suyu kirlendiği anda temizledim. Yemekleri ellerimle yedirdi. İlk bi gözü açılır gibi oldu sonra tekrar kapandı. İlaca devam ettim. Vitamin de verdim. Çok sıcak olmayan saatlerde güneşe çıkardım ve sonuçta 4 ay sonunda kazanan taraf biz olduk prensesimle iki gözü de sapa sağlam açıldı :) Bronchipur W yı herkese tavsiye ederim bu durumda. İyileşmiyo diye kesmeyin en sonunda kazanan taraf siz oluyosunuz :) Fotoğrafta yükliim değişimi görün :)

[IMG]mailto:/xojpl2.jpg*

mailto:/1fe4xx.jpg[/IMG]*

Geri