Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamdan Şüpheleniyorum

MirkaNuA

Yeni Üye
Arkadaşlar 2 sene önce ufak kardeşime biri hediye olarak kaplumbağa almıştı. Ufak ölüm fanusunda bakıyorlardı. 2 senede orada yaşadı benimde ilgim yoktu pek hayvancağıza. İnternette araştırırken burayı keşfettim ve akvuryumda bakılması gerektiğini öğrendim. 1 hafta sonra akvaryum aldım. Kuru alanıda yaptırdım, sanırım pek olmadı gibi boşa masraf ettik, ama şu an yuvasından memnun gibi. Asıl sorum şu 2 senedir kaplumbağının boyu hep aynı boyda :) Benim ilgimi çeken bu. Ne yapmamız lazım. Ayrıca yeni yuvasında suda yüzerken birisi görse direk hemen suyun üstüne çıkıyor ya da dışarı çıkmak için mi çırpınıyor acaba. Bunu hep yapıyor bu normal mi ? Bir başka sorumda arada bir biraz öncede yaptı ani hareketler yapıyor çok nadir yapıyor ama bunu hızlı bir şekilde çırpınıp sağa sola gidiyor. Yapınca zaten bir kere yapıyor. Beni korkutanda bu. Filtre aldım fışkıran sudan korkuyor suya girmiyor. Isıtıcıya gerek yok dediler yazın. Alabilirim ama çok gerekiyorsa. Haa birde günde bir kaç kez güneşlendiriyorum bahçede.Sorularımı cevaplayacak arkadaşlara teşekkürler..

http://yukleresim.commailto:/images/56804204452417123255.jpg Yukleresim.com
mailto:/images/75765480222982764033.jpg Yukleresim.com
mailto:/images/38844571829548464273.jpg Yukleresim.com
mailto:/images/56078435670817185044.jpg Yukleresim.com
mailto:/images/17042569139784586791.jpg Yukleresim.com
mailto:/images/42195213261987980834.jpg Yukleresim.com

Cvp: Kaplumbağamdan Şüpheleniyorum

Ufacık bir ölüm fanusunda buz gibi suda büyüyememiş demek ki yavrucak :(
Onu fanustan kurtararak güzel bir yer hazırlamışsınız :)
Isıtıcı gerekmez diye bir durum yok.Yaz kış sürekli açık kalması gerekiyor ısıtıcının ki sıcaklık farklarından etkilenmesin kaplumbağanız.
Hazır imkanınız varsa hemen bir ısıtıcı alın.Suyunu 28 derece civarında tutmanız yeterli olacaktır.
Filtreyi kullanın siz.Su çıkışını cama doğru çevirirseniz akıntıdan çok etkilenmez kaplumbağanız.Zamanla alışacaktır filtreye :)
Sizi gördüğünde şımarması yem istiyorum anlamına gelebilir :D
Hiç doymuyor onun için bu sevimliliklerine aldanmayın.Bu hareketlerde bir problem yok :)
Kuru alanı eğer silikon ile yapıştırmadıysanız biraz daha yukarı çekebilirsiniz.Kaplumbağaya yüzecek çok daha fazla alan kalır :)
Büyümemesiyle ilgili olarak da siz herşeyi yaptıktan sonra sağlıkla büyüyecektir.
Beslenmesine de dikkat ederseniz sağlıklı büyümesine yardımcı olursunuz.

Zencefil'e katılıyorum.Bunlara ek olarak da (siz muhtemelen forumda okumuşşunuzdur ama ben yine de söylemek istiyorum) kaplumbağa yaşadığı alana göre büyür mesela;kapluşun yaşadığı yer 20x20x30'luk bir akvaryum olsun, kapluş burada büyür ve (büyüdükten) bir süre sonra buraya sığamayacağını anlar ve büyüme hızını düşürür.Ama bu kapluşu 100x100x50'lik bir akvarvaryuma koyunca gene büyümüye başlar ve gene sığamayacağını anlayınca gene büyümesini yavaşlatır.Yani merak etmeyin düzenli bir şekilde yem verdiğinizde ve gerekli ekipmanları aldığınızda o büyüyecektir:) Çünkü gördüğüm kadarıyla bu akvaryum uzun süre size yetecek büyüklükte.

akvaryum alarak çok iyi yapmışsınız.filtreyi takın önemli değil.ısıtıcı alırsanız iyi olur.yakında büyümeye başlar.yem olarak ne kullanıyorsunuz?

zencefil' Alıntı:
Ufacık bir ölüm fanusunda buz gibi suda büyüyememiş demek ki yavrucak :(
Onu fanustan kurtararak güzel bir yer hazırlamışsınız :)
Isıtıcı gerekmez diye bir durum yok.Yaz kış sürekli açık kalması gerekiyor ısıtıcının ki sıcaklık farklarından etkilenmesin kaplumbağanız.
Hazır imkanınız varsa hemen bir ısıtıcı alın.Suyunu 28 derece civarında tutmanız yeterli olacaktır.
Filtreyi kullanın siz.Su çıkışını cama doğru çevirirseniz akıntıdan çok etkilenmez kaplumbağanız.Zamanla alışacaktır filtreye :)
Sizi gördüğünde şımarması yem istiyorum anlamına gelebilir :D
Hiç doymuyor onun için bu sevimliliklerine aldanmayın.Bu hareketlerde bir problem yok :)
Kuru alanı eğer silikon ile yapıştırmadıysanız biraz daha yukarı çekebilirsiniz.Kaplumbağaya yüzecek çok daha fazla alan kalır :)
Büyümemesiyle ilgili olarak da siz herşeyi yaptıktan sonra sağlıkla büyüyecektir.
Beslenmesine de dikkat ederseniz sağlıklı büyümesine yardımcı olursunuz.

Öncelikle cevap yazdığınız için teşekkürler. İlk fırsatta ısıtıcıyı alacağım. Aynen hiç doymuyor ama kafatası büyüklüğünde yem vermeye dikkat ediyorum. Filtreyide takayım. Malesef kuru alanı slikonla yapıştırıldı, babam söylemişti o yaptırmıştı orada olsaydım daha yükseğe alırdım alanı. Sökme şansımız var mı acaba daha yukarı yapıştırmak için.

woswos' Alıntı:
Zencefil'e katılıyorum.Bunlara ek olarak da (siz muhtemelen forumda okumuşşunuzdur ama ben yine de söylemek istiyorum) kaplumbağa yaşadığı alana göre büyür mesela;kapluşun yaşadığı yer 20x20x30'luk bir akvaryum olsun, kapluş burada büyür ve (büyüdükten) bir süre sonra buraya sığamayacağını anlar ve büyüme hızını düşürür.Ama bu kapluşu 100x100x50'lik bir akvarvaryuma koyunca gene büyümüye başlar ve gene sığamayacağını anlayınca gene büyümesini yavaşlatır.Yani merak etmeyin düzenli bir şekilde yem verdiğinizde ve gerekli ekipmanları aldığınızda o büyüyecektir:) Çünkü gördüğüm kadarıyla bu akvaryum uzun süre size yetecek büyüklükte.

Teşekkürler. Kuru alan seviyesini biraz daha yükseltirsem daha iyi olacak.

genç kaplumbağa' Alıntı:
akvaryum alarak çok iyi yapmışsınız.filtreyi takın önemli değil.ısıtıcı alırsanız iyi olur.yakında büyümeye başlar.yem olarak ne kullanıyorsunuz?

Teşekkürler. Bazen balık yemi veriyorum. Ama genellikle soldaki galiba ufacık top şeklinde vitamin diye biliyorum.. Sağdaki normal yemi bundan veriyorum genelde. Kalitesiz yemlerden sanırım.
mailto:/images/82860460314159107480.jpg

Silikonu sökebilirsiniz ama izi kalır. Yem olarak sera raffy p ya da tetra reptomin kullanabilirsiniz.Akvaryumun kenarından kuru alanın üzerine gelecek ve burayı ısıtacak şekilde bir masa lambası tutturun ki kuru alanda üşümesin kapluş.

Benimki 4 ayda 10 cm oldu ama kabuk deseni çok karışık çok çirkin ve pis duryor acaba eksik birşeymi var vitamin kulanıyorum ama kalsiyum vere miyorum nasıl vereceğim acaba.

Verdiğiniz yemlerde kalsiyum da bulunmakta. Ek olarak gaga taşı ya da yumurta haşlama suyu verebilirsiniz.

Peki tahmini ne zaman kabuk değiştirir.

Kabuk değişimi beslemenize göre değişir ama benim kaplumbağam 11 cm alalı 1.5 yıl oldu.9cm de kabuk değiştirmeye başladı.Diğer kaplumbağamda 9 cm civarında kabuk değiştirmişti.

Bence de bir an önce kaliteli yem de alırsanız kapluş büyümeye başlayacaktır.Ayrıca içindeki renkli taşları çıkartın.Onlar suya salınım yapıyor.Kapluşu zehirlemeye kadar gidebilir.Yerine doğal renkli taş yada ince silis kum koyabilirsiniz.

Geri