Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamı güneş mi çarptı?

monolara

Yeni Üye
Merhaba.. Kaplumbağam öldü mü baygın mı emin olamıyorum.. Güneş çarpması diye bişey olduğunu daha yeni öğrendim.. Bugün güneşlendirmek için çıkardım rahat 2 saat durmuşlardır güneşte.. Biri gayet keyifliydi içeri alırken ama diğer kaplumbağam hareketsiz, kolları başı sarkıyor elime aldığımda.. Arada sırada kafasını ileriye uzatıyor canlanıyor gibi ama sonra yeniden cansızlaşıyor :( güneş çarptıysa ne yapmam lazım beklemekten başka? Ya da öldü mü can mı çekişiyordur?

Cvp: Kaplumbağamı güneş mi çarptı?

Eğer kaplumbağanız hareketsiz,kolları ve bacakları sarkıyorsa ölmüş olabilir.Ve de kaplumbağalarınızı güneşlendirirken onlara gölgelik bir alan oluşturun.Ayrıcada kabın içine biraz su doldurun ve büyük bi taş koyun üzerine çıkıp güneşlensinler.Bunaldıklarındada suya inerler.Ve en önemlisi gölgelik alan oluşturmanız.

Gölgeliklikleri yoktu suları ve taşları vardı.. Bundan sonra gölgelik de sağlayacağım tabi ama şuan balboa yı kurtarmak için yapabileceğim bişey yok mu? Hala başını ileri uzatıyor ara ara. Bu da beni ümitlendiriyor.. Güneş çarpmasına bi müdahale yolu yok mu mesela?

Kaplumbağanızı akvaryuma koyduğunuzda ters dönme veya hiç hareket etmeden kolları ve bacaklarında sarkma oluyor mu?

Ters dönmüyor ama kolları ve bacakları sarkıyor :( su üstünde duruyor, ara sıra kollarına bacaklarına can geliyor başını ileri uzatıyor geriliyor gibi.. Sonra yeniden cansızlaşıyor.. Şimdi diğer kaplumbağamdan ayırdım zarar vermesin diye.. Ne yapabilirim başka?

Ne yapılabileceği hakkında bir bilgim yok bu tip şeylerin tedavisi var mı o bile şüphe.Fakat siz inceleyeme devam edin.Forumda bir arkadaşa daha böyle olmuş.İsterseniz inceleyin;mailto:/forum/Konu-kaplumbagam-oldumu--3994.html

Ilginiz için teşekkürler.. Umarım benim kaplumbağam da kendine gelir.. Başına soğuk su damlatıyorum ara ara tepki veriyor.. Bilmiyorum doğru mu yapıyorum ama.. Başka yapacak birşey bilemiyorum..
Iyi iftarlar..

Öncelikle teşekkür ederim.Aslında soğuk su ile şok etkisi belki işe yarayabilir ama kesin birşey söyleyemeceğim.Sizi yanlış yönlendirmek istemem.

Kaybettiği sıvıyı kazanması ve vücut sıcaklığını düşürmesi için kaplumbağanızı suya koyun mutlaka kuru yerde beklemesin. Kabuğunu geçecek kadar su olabilir. Başı suya düşüp boğulma durumu olmaması için başında bekleyin. Direk soğuk suya koyduğunuzda sonuçları ne olur bilemiyorum ama yavaş yavaş suyun sıcaklığını düşürebilirsiniz. Oda sıcaklığı olabilir mesela. Umarım kendine gelir :(

Hala kaplumbağamın durumu aynı ancak başını daha sık uzatmaya başladı.. Ümitlenmeli miyim korkmalı mıyım bu durumda bilemiyorum :( çok az suda bekletiyorum şuan ara ara başına su damlatıyorum.. saçma belki ama çok suya koymaya korkuyorum. . :s bi zararı olmaz mı böyle baygınken?..

Kafası suyun altında kalmasın boğulur yoksa. Siz başında bekliyorsunuz diye ben suya koyun dedim. Kafasının su dışında kaldığından emin olun, ara ara yaptığınız gibi kafasını boynunu hafifçe ıslatabilirsiniz. Yanından ayrılacağınız zaman ıslak havlu üzerine koyabilirsiniz. Malesef güneş çarpmalarında ölüm riski çok fazla. İnşallah kurtulur sizin kapluşunuz.

Islak havlu hiç aklıma gelmemişti teşekkür ederim.. Inşallah kurtulur :( minicik bir can ve bize emanet.. Şimdi ölümünü izlemek çok kötü.. Umarım zor da olsa uyanışını izliyorumdur..

monolara' Alıntı:
Hala kaplumbağamın durumu aynı ancak başını daha sık uzatmaya başladı.. Ümitlenmeli miyim korkmalı mıyım bu durumda bilemiyorum :( çok az suda bekletiyorum şuan ara ara başına su damlatıyorum.. saçma belki ama çok suya koymaya korkuyorum. . :s bi zararı olmaz mı böyle baygınken?..

kaplumbağınızın gövdesini suya başınıda kuru bir alana gelecek şekilde yerleştirin.kafasına su damlatmanız iyi hafif soğuk bir suyla şok etkisi yaratabilirsiniz başında beklemeniz gerek ve rahat nefes alacağı bir alan olsun birde gentavet önereceğim size göz damlası diceksiniz ama benim kaplumbağamada aynısı olduğunda iyi gelmişti.antibiotik iyi geliyor sanırım.aynısı benim kaplumbağamada oldu cünkü

Ne kadar sürede kendine geldi kaplumbağanız? ...
Artık kafasını uzatmıyor benimki.. Sanırım kaybettim.. :'(

Arka baldırlarında kızarıklık var mı? Kızarıklık ve halen hafif bir hareket varsa soğuk siyah çay banyosu faydalı olabilir. Çok soğuk olmayacak musluk suyu ısısında. 1-2 litre suya 1-2 çay bardağı kadar siyah çay katıp içinde banyo yaptırın.

monolara' Alıntı:
Ne kadar sürede kendine geldi kaplumbağanız? ...
Artık kafasını uzatmıyor benimki.. Sanırım kaybettim.. :'(

4 gün sürdü kendine gelmesi :S

Herkese teşekkür ederim tek tek.. Maalesef kaplumbağamın boynu ve kolları sertleşmiş.. Hiçbir canlılık belirtisi yok.. ... :'( hala inanmak istemiyorum..

monolara' Alıntı:
Herkese teşekkür ederim tek tek.. Maalesef kaplumbağamın boynu ve kolları sertleşmiş.. Hiçbir canlılık belirtisi yok.. ... :'( hala inanmak istemiyorum..

Çok üzüldüm gerçekten :( çok geçmiş olsun ama emin olana kadar herhangi bir harekette bulunmayın benim kapluşum dört gün cansız gibi durdu sonra birden kendine geldi.Umut vermek gibi olmasında :( cok geçmiş olsun.

Geri