Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

O Hasta Kaplumbağayı Sahiplendim

Dino

Bronz 3 Üye
Şu önceki konularda bahsettiğim hasta kaplumbağa var ya, onu sahiplendim. Şunu da söyleyeyim sahibine defalarca devit damla ve genta alıp tedaviye başlamalarını gerektiğini söyledim. Ama sadece anlık bir hevesle kaplumbağa sahiplendiği için ne veterinere götürdü ne de devit ve gentayı alıp tedaviye başladı. Madem eczaneye gidip ilaçları almayacaksın tor-axol u ağzına sür dedim aman nolcak ya bişey olmaz üşeniyorum falan diyip yapmadı. Cumartesi günü beni aradı ve mutlu bir şekilde annesinin artık kaplumbağayı istemediğini söyledi. Ne yapacaksınız dedim, yarın Ankaraya geleceğiz, sana getireceğim sen bakacaksın hem iyileştirirsin. falan dedi. Onlarda şu linkteki akvaryumdan vardı: https://www.trendyol.com/fatih-pet/kaplumbaga-bahcesi-cam-akvaryum-kucuk-p-43856374 bunu aldılar ama ertesi gün geldiklerinde getirmediklerini gördüm. Onların akvaryumundan bende de vardı, içinde kendi kaplumbağam kalıyordu ama ona hastalık geçirir diye onun yanına koyamadım. Ölüm fanusuna koydum. Onlar gidince direkt hayvanla ilgilendim, stick yeme tor-axol damlatıp verdim çünkü onlar üşendiği için stick yem bile almamışlardı. Her neyse, verdim ve yedi. Arka bacağı çok sıkıntılıydı. Resmen sarkıyordu ve bunu annemde farketmişti. O bacağı sürekli suyun üstüne çıkıyordu ve bu dengesini kaybetmesini sağlıyordu. Şimdi annem eczaneye gidecek, devit ile genta alacak. Tedaviye nasıl başlamalıyım? Biraz kabuğunu fırçaladım ağzına tor-axol sürdüm akvaryumuna koydum. Ha bu arada göbek bağı kapanmamış kaplumbağama da 3 gün önce batikon sürmeye başladım. Bu gün tekrar sürdüm kapanmış bayağı, beyazlamış. İyileşiyor.

Göbekbağı kabuk bağladıysa tamamdır. Tekrar açılırsa baticon sürün.

Enfeksiyon bulaşıcı değil aynı paludaryumda dursunlar.

Hayvan yem yiyor ise ciddi bir durumu yok.

Hayvanın başı dışarıda önden ve tepeden resimlerini çekin. Bir de o suda ayağıyla ilgili durumu yakalarsanız bir resim.

Yürümesi nasıl o ayağını rahat kullanabiliyor mu?

Hayvanın başı dışarıda önden ve tepeden resimlerini çekin. Bir de o suda ayağıyla ilgili durumu yakalarsanız bir resim.

kabuk mu bağladı bilmiyorum ama o kısım beyaz olmuş. resimleri çekeceğim o ayağı havadayken de çekmeye çalışacağım. yem yiyor evet. yürümesi gayet iyi ama o bacağını biraz sürüklüyor bacak geride kalıyor. genta ve devit aldım tedaviye nasıl başlamam lazım? alt kabuk incelmiş deviti o yüzden aldım ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum. fotoğrafları çekeyim atayım

fotoğraflar bunlar saturn1.jpgsaturn2.jpgsaturn3.jpgsaturn4.jpg

Genel görüntüsü güzel. Pek D vitamin eksikliği de gözükmüyor. Kabuk çok mu yumuşak? Yani ön kısmı arka kısım kadar yumuşak mı? Öyleyse Deviti 3 günde bir 2 hafta boyunca 1 damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup ağız çevresine sürün. Bir parça girer. Sonra bırakın. Eğer böyle bir durum yoksa kullanmayın. Diğer vitamindeki d vitamini ihtiyacı karşılar.

Gentayı sabah akşam 1 damla verin. Ağzını açmazsa dik tutup ruj sürer gibi 10-15 saniye arayla ikişer damla sürün. Yem yiyorsa stick yeme 1 damla damlatıp suda hemen önüne atın yesin.

Ayakta aksama felç vari bir durum varsa bu vitamin eksikliği sebebiyle sinirlerini kontrol edememesindendir.

Tor axolu 10 gün boyunca 2 günde bir 1 damla verin. Sonra durumuna bakalım.

yem yiyor ama stick yem pek yemiyor ağzına sürerim o zaman sağolun. kabuk yumuşak değil ama alt kabuğun alt taraflarına dokununca ince geliyor süreyim mi devit i

Yok o boyda esneklik normal. Kabuktan da emilim yapacağı için D vitamini fazla gelebilir. Normal vitaminde var.

Yok o boyda esneklik normal. Kabuktan da emilim yapacağı için D vitamini fazla gelebilir. Normal vitaminde var.
tamam o kaplumbağaya sera reptilin carnivor a genta damlatıp veriyorum 2 karides veriyorum bir de stick yeme tor-axol damlatıp veriyorum. birde sabah akşam gentayı ağzına sürüyorum bazen ağzını açıyor öğlenleri de tor axol u sürüyorum doğru mu yapıyorum

Sera reptilin varsa tor-axola gerek yok ikisi de vitamin fazla gelir.

Vitamin ile genta aynı anda olmayacak.

1 stick yem iki gammarusa denktir ona göre ayarlayın.

Sera reptilin varsa tor-axola gerek yok ikisi de vitamin fazla gelir.

Vitamin ile genta aynı anda olmayacak.

1 stick yem iki gammarusa denktir ona göre ayarlayın.
stick yem yemiyor ki ilk gün yedi sonra asla yemedi bende sera reptilin ve 2 gammarus vermeye başladım sera reptilin büyük geliyor tam yiyemiyor ama olsun yiyor o zaman tor-axol vermem sadece suyu değiştirdiğimde bir kaç damla damlatırım sabah akşam genta veririm. iyileşti gibi

stick yem yemiyor ki ilk gün yedi sonra asla yemedi bende sera reptilin ve 2 gammarus vermeye başladım sera reptilin büyük geliyor tam yiyemiyor ama olsun yiyor o zaman tor-axol vermem sadece suyu değiştirdiğimde bir kaç damla damlatırım sabah akşam genta veririm. iyileşti gibi
sera reptilin vitamin degil mi? kullandığınız yem ve vitaminlerin fotoğrafini atar misiniz

Sera reptilin en kaliteli vitamindir.

Suya ne damlatacaksınız. Vitamin ve genta suya damlatılmayacak.

sera reptilin vitamin degil mi? kullandığınız yem ve vitaminlerin fotoğrafini atar misiniz
sera reptilin carnivor var temel yem onu kullanıyorum. fotoğrafları şu an atamıyorum bilgisayardan yazıyorum fotoğraflar için telefonumdan kendime whatsappdan fotoğraf atıp, bilgisayardan * web girip indiriyordudm ama şu an problem var girmiyor ben girince fotoğrafları atarım

sera reptilin carnivor var temel yem onu kullanıyorum. fotoğrafları şu an atamıyorum bilgisayardan yazıyorum fotoğraflar için telefonumdan kendime whatsappdan fotoğraf atıp, bilgisayardan * web girip indiriyordudm ama şu an problem var girmiyor ben girince fotoğrafları atarım
Sera reptil carnivor yavru hayvan icin buyuk zaten onu vermeyin verecekseniz de ufak parcalara ayirin. Siz tor axol yada hangi vitamini kullaniyorsaniz yemin uzerine o vitamini damlatin.

Sadece bir vitamini dediğim şekilde yeme damlatın diğerleri dursun.

Sera reptil carnivor yavru hayvan icin buyuk zaten onu vermeyin verecekseniz de ufak parcalara ayirin. Siz tor axol yada hangi vitamini kullaniyorsaniz yemin uzerine o vitamini damlatin.
onun dışında sadece gammarus yiyor zararlı olmasın diye 1 sera reptilin 2-3 gammarus falaan veriyorum artık sera reptilini bölüp veririm. tor-axol kullanıyorum onu mu damlatayım şimdi? deep reptivit i sadece suya damlatıyorum.

Sadece bir vitamini dediğim şekilde yeme damlatın diğerleri dursun.
tor-axol u mu yeme damlatayım? stick yem zorlarsam yiyor ona damlatırım o zaman. sera reptiline damlatırsam vitamin fazla olur demiştiniz

kendi kaplumbağama günde 1-2 gammarus ve 1 stick yem veriyorum ya da 1-2 gammarus ve sera reptilin veriyorum. öbür hasta olana 2 gammarus, sera reptilin carnivor ve tor-axol damlattığım stick yemi veriyorum. batticonu kendi kaplumbağamın göbek bağı için kullanıyorum. devit i daha kullanmadım kabuk yumuşarsa diye duruyor yanımda. deep reptivit leri suyu her değiştirişimde biraz damlatıyorum. tor-axol u zaten stick yeme damlatıyorum. gentayı da hasta olanın ağzına damlatıyorum. haftada 2 kere de kabuklarını fırçalıyorum

Ekli dosyalar

• yemlerr.jpg
    yemlerr.jpg
    270.3 KB · Görüntüleme: 6
  • ilaçlar.jpg
    ilaçlar.jpg
    213.4 KB · Görüntüleme: 6
Tek öğünde tek çeşit yem verin yemleri karıştırıp vermeyin.

Suya hiçbir vitamini damlatmayın. Ne gündelik olarak ne de akvaryum temizliğinden sonra ki.
Yeme damlatmanız uygundur.

Kabuk fırçalamayı da hayvanların kabuğu kirlendiği zaman ama haftada 2 kere gibi sık bir zaman diliminde yapmayın hayvanları strese sokarsınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri