Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın bacağında beyaz şişlik var

mehmetsahn

Bronz 5 Üye
Kaplumbağamın  Bacagında Beyaz Sişlik var ?- yaklasık 2 ay once  daha değişik olmustu ama suan daha farklı aynı bacak :S (konu acayım dıe omrumu yedım 30dk  dır)

Konu açmak için ana sayfadan ilgili konu başlığına girip orada alt ve üst sağ köşedeki yeşil yeni konu butonuna basacaksın.

Hayvanın bir resmini atarsan iyi olur. Ama şimdi değil hayvan uyusun. Gündüz tepeden kafası dışardayken tam boy bir tane. Bir tanede o bölgenin resmini. Bunun içinde sitesinden resmi seçip yükle tuşuna bas. Orada forum yazan linki buraya kopyalayıp yapıştır.

Diğer açtığın konuyu sildim buradan devam edelim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Önceki halinden bir düzelme olmuş muydu ? Şimdiki durumu nasıl eskiye göre.

Cvp: Kaplumbağamın bacağında beyaz şişlik var

oncekı ıylesmıtı damla vemrıstınızde bu seferkı cok garıp duruyor oncekıne göre 

Yağ bezesi gibi birşey mi ? Isıtıcı çelik mi cam mı ? Ya buna yada ısıtma lambasına değmiş olabilir. Su ısıtıcısına tutunuyor ya da civarında dolaşıyor mu ?

Hayvanın alt bağası doğuştan mı böyle yoksa kopmuş mu ? Böyle bir şekil görmedim. Kemik kesilmiş gibi duruyor.

Hayvan kabuk kenarına da sürtmüş olabilir.

Bu arada aşırı obezlikte var. Bundan kaynaklı da olabilir. Aşırı yem verme. Günlük kafa hacmi kadar vereceksin. Sabah ve akşam olmak üzere yarı yarıya böleceksin.

Bol bol yüzmeli. Su sığ ise yükselt. Enerji harcasın. Esas zayıflamasını sağlayan şey yüzmedir.

Tedaviye ihtiyaç yok. Bunları yap zayıflasın. Sudan çıkarmıyorsun değil mi ? Kuru yerde yürüdüyse hayvanın bacakları şişman bu kabuğa sürtmesini kolaylaştırır.

Haricen bir gıda veriyor musun ?

kuru karıdes - (gamarus)  suyum yaklasık 15 cm yukseklık  ama alan bıraz geniş :) 80cm-130cm  yaklasık 250 lıtre gıbı  ısıtıcı deyme ımkanları  yok  bıtarafı cama bakıyor yanında motor ustunede baloncuk cıkaran taştan var ısıtıcı boyunca ısıtıcı  arada yanı -fakat bı sorunum var  akvaryumda 3 kaplumbam var - 1 ı normal  1sı ufak kaldı ( azına yemı alıyor  yutma calısırken kacırıor azından sureklı )  ufak yesın dıye  alanda genıs bı mutet sonra yemıyorlar dıe sabah oglen aksam 1 rer yemek kasıgı atıyordum tabı fotorafta olan hayvan ::) bıraz ac gözlu  :D

ısıtıcı lambamda  sudan yaklasık 40 cm yukarıda kuru alanda bır termometrem var 28-30 arasında  kalıcak sekılde  ayarladım bıraktım yanlız bu surtme olayı kafama takıldı  buyuk bir taş koydum kuru alan olsun dıe tasın zararı olurmu ? birde besleme taktıgı ala bılırsem super olacak :D-önerılerınıze acıgım

gecen 3-4 gun ıcınde  petsop gıtım :D dedımkı   ya bı problemım var  dedı noldu dedım mıletın kaplumbası altı duz benımkının sankı  baklava dılımı yapıor :D-bı 10 dk falan  guldu adam  fazla kas calısmasın dıe zararı olurmu ?--ılk geldıgınde duzdu sonradan oldu

veya bu kabugu buhale getıren nedir  dıyerlerınde pek bısey yok

karides-------deep fix vitamın d3-bıo-turt------deep fix- reptivit - harıcı hıcbırsey - verılmıor

birsey daha sorayım - bu fotoraftakı arkdasın kafasındakı  leke beyaz - dıyer 2 sınde ıse kırmızı - cins farkı flnmı acaba bu ?

Türüne bağlı birşey olabilir ama böyle bir alt bağa görmedim. Bir tek buna benzer yapıda alt bağa papuan pink belly side neck turtle da var. Birde pink bellied side neck’te var ama o hayvanlar farklı bir tür. Başka hiçbir şeyi benzemiyor. Hayvanın bacak ve boyun bölgesi çok açık. Kabuk daha tam sertleşmedi. Hayvanın organları ve yağ oranı artıkça bu kabuğa baskı yapıp deforme eder. Hayvan zayıflayıp bol yüzemeli. Sağlıklı gelişim sağlarsa kabuk kendini toparlar.

Taş pürüzsüz değil ise sürtüp tahriş etmiş olabilir. Su içinde yara beyaz kabuk bağlar. Yani kurumadığı için kabuklaşan deri beyaz hal alır. Res gibi bir kabuk yapısına sahip olsa taşa değecek kısım kabuktur bu hayvanın bacağı olduğu gibi ortada doğrudan temas edebilir.

Turtle bank tarzı bir kuru alan yap yada doğrudan large turtle bank al. Suyu biraz daha yükseltebilirsen iyi olur.

Kuru alan ısısı 32 derece olsun lambayı az daha indir.

O küçük hayvan yiyemediği için mi; hasta olduğu için mi küçük kalmış. Sabah ve akşam öğün yap. Öğün zamanına alışsınlar. Vakit geçirirsen verme aç kalmayla birşey olmaz. Küçüğü bir köşeye alıp ağzına sığacak oranda yemi kırıp ver. Diğerleri gelirse elinle set yapıp uzak tut bu hayvan rahat yesin.

Sadece gammarus olmaz sera raffy P ve eheim prof. food al. Bulamazsan eheim yerine tetra reptomin al. Kemik gelişimi için jbl agil alacaksın yalnız bu sert yemdir 6 cm kabuk boyu üstü hayvana verilir bir de sera mineral yada tropical biorept al bunlar vitamin ve mineralli yemlerdir. Tek yönlü beslenme yani protein yüklemesi gut hastalığı yapar bu eklemlerde iltihaplanma yapar.

Bu fotoraftakı benden korkmuyor daha bana yuzuyor  dıyer 2 sı benı gordugunde kabuga cekılıyor  yanı yemı atıpta  bırak ele set yapmayı odada olsam yemezler ::)  sana fotraf seklınde atayım sen ban yapmam gerekenı soyle ------- kaplumbalar  ve boyutları - dıyer 2  cogu zaman yuzerken gormek bıle zor :/  ama buyume farkı bariz acık :(

ısıtıcı durumum- resmen bana göre ulasılmaz :)

kuru alan - taşlar denizden cıkma  epey yıkandı ve  fırcaylandı taşlar tek tek :)

BIRAZ GELCEGE YATIRIM DUSUNDUM BUDA AKVARYUMUM SU NEKADAR OLSUN DERSEN YAPABILIRIZ SANIRIM CAM YUKSEKLIGI 65 CM CIVARI  ::)

bırde  (yem bulmakta sıkıntı cekıorum - hata  kaplumbaları bıle sınırdan kacak gecıtırdım dersem yalan olmaz ::( suan cok ısrar etmeme  ragmen getırdıklerı yem uzerınde (tropical markası- biorept w medium stıcks yem yazıor -ek olarak with gamarus stıcks- certıfıed qualıty system professıonal terrarıum ) yazıyor- ama bu yem uzerıne baskıya devam edecegım :)

En başta o renkli taşları çıkar. Onlar salınım yapar. Silisi eleyerek kolay ayrıştırırsın. Bu hayvanlar kum yiyor onları yutarsa daha büyük sorun olur. Dediğin deniz kumu keskin kenarlı ise o da olmaz.

Kuru alan işi de olmamış kumdan kuru alan olmaz. Turtle pier tarzı ayaklı birşey yap. Akvaryum eni geniş vantuzlu birşey olmaz. Camdan rampalı bir sehpa yapabilirsin. Ayaklar taban kısmında birleşsin. Üst kısım rampa ve düz alan yan kısımları komple kaplayacak şekilde ayaklar. O tabandaki kısmın üstüne taş gibi ağır birşey koy ki hayvanlar çıkarken kaykılıp düşmesin. Ön ve arka kısmı boşluk olacak. Dikdörtgen şeklinde çevrili üst kısım rampalı. Anlatabildim mi bilmem. Üst kısmına halı kaydırmaz yada paspas koyarsın üçgenimsi deseni olan yapı marketlerde rulo şeklinde satılanlardan. Şu spagetti makarna gibi olanı değil diğerinden gri, kırmızı, yeşil mavi renkleri var. Yalnız bunun kaymaması için sehpanın üst noktasından bir iki yerden çift taraflı bant ile tuttur.

Bu şekilde suyu yükseltirsin. 30 cm kadar yeterli. Bu hayvanlar içinde güvenli alan oluşturur. Bu gösterdikleri tepkilerden biri de kaçacağı güvenli alan olmamasından kaynaklı su sığ olduğu için yaklaşmak istemiyorlar. Su derin olsa dibe kaçabilirler düşüncesi onları rahat ettirir. sen elinde yüzeyde yem ile beklersen bir süre sonra yaklaşacaklardır yaklaşırken atıp çekil. hatta tehdit unsuru olmadığını anladıklarında elden yemeye de başlayacaklardır. Bu akvaryuma dış filtre alacaksın. İç filtre işlev görmez alan çok geniş. Ama iç filtreyi atma ileride sudaki derileri toplamada işe yarayacak.

Isıtıcı filtre önüne doğru olmalı ki sıcak suyu dağıtsın. Derece orada olmaz. Isıtıcıdan en uzak ön köşede olacak ki suyun o noktasındaki ısıyı görebilesin. Gerçek su ısısı ulaşacağı en uzak yerdeki ısıdır. Bu tip akvaryumlar ısı anlamında sıkıntılıdır. Alan geniş olduğu için ısı kaybı çok olur. Sağlam bir sirkülasyon bu açığı kapar.

Filtre düzeneğini tam anlamadım. Kafa motoru ile sirkülasyona takviye mi yapmışsın.

Set kurup besle dediğim hayvan ilk başta ürkecektir ama hayvana temas etmeden önüne doğru yemi at. Gelen olursa onları engelle. Buna dokunma açlık galip gelir sonunda yer. Büyüdükçe ve birbirlerini izleyerek tepki göstermeleri azalacaktır.

Sen türkiyede değil misin ?

:) o ısıtıcının yanındakı derce tası kaldırmasınlar dıe :Dondan ayrı 8 yerde daha derecem var ::) cama yapısanlardan her köşede  o tetbır amaclı :)2.sı kuru alan ısını tam kavrayamadım ornek bı foto atarmısın

hayır butun sıkıntım o zaten  ne kaplumba var ne beslıyen nede veterınerden anlayan cogunu rezıl etım veterınerlerın  8 kaplumba gecıtırdım sınırdan hatır satır para muhabetı 3 tane kaldı  hasta olanı goturdum  gıtmedıgım veterıner kalmadı baktımkı hıcbırı veterıner deıl kasap tek bıldıklerı köpek onuda nekadar anlıyorlar alah bılır

Dıs fılıtre  meselesıde sureklı ustune dustugum bısey fakat burda mazeme fıatları turkıyedekının uzerıne % 60 gumruk % 50 kargo % 50 petsop kerı koyunca  cıkıor fıat ortaya  oyuzden dıs fılıtre benım ıcın zaman ıster birde her ıstedıgın marka ve modelı bulamıyorsun sonucta (muz cumhurıyeti) diyorumben 300bin nufuslu cumhurıyete :D

kumve tapların  hepsınımı kaldırayım  dıptekı  kum olarak gordugun mazeme  bulmam  haftalarımı aldı ::De tek yerde buldum ve hepsını almıstım  mermer kırıgı  fakat cok ezıldıgı ıcın kum gıbı duruyor  taş kısaca mutlak keskın kenar vaardır ? buyuk taşları almayıyım ıcıdne kaya vesayre  koyana kadar eskıdım

Benim kuru alanım bu. Sonradan rampa kenarlarından akvaryumdan atladıkları için yelpaze cam yaptım. Son resim. Paspasta burada kullandığımdan olsun.

Sehpa bu linkteki gibi olacak duvar köşesindeki. Bunun alt kısmında da cam var onu kumun altına gömüp gerekirse taş koyup ağırlık yaparak hayvan çıkarken düşmesini önleriz. Bu iki kat olarakta yapılabilir üstteki kuru alan alttaki su içinde alan.

Bu da akvaryumum.

Hangi ülkedesin herşeyi yazmışsın bir o yok.

Hayvanın üstten alttan ve başı dışarda iken yandan bir resmini çek netleştirelim türünü.

O renkli taşları çıkar. Onlar olmaz, zararlı. Diğerleri şimdilik durabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bu kuru alan ısını mermerden  yapsam nasıl olur :)  bu halı ısıne pek gerek kalmaz heralde ?

Taş makbul birşey değil ne kadar ısınsa da hayvana soğuk verecektir.

Kuru alan ve akvaryum paludaryum atölyesi konularına bak oralarda el yapımı kuru alanlarda var. Fikir verir.

Geri