Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Bacağındaki Yara

berkcam97

Gümüş 1 Üye
Merhaba arkadaşlar.Az önce kaplumbağalarımı beslerken küçük olanın bacaklarında yara gibi bir şey olduğunu gördüm.Endişelendiğim için hemen fotoğrafları buraya yükledim.Ben tam olarak ne olduğunu anlayamadım.Yardım ederseniz çok sevinirim.Resimler çok net olmadı kaplumbağam rahat durmadığı için.
Resimler;
mailto:/19/m/n7pj6.jpg
mailto:/19/m/n7pm7.jpg

NOT:YARA AYNI YERDE İKİ BACAĞINDADA VAR.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu konuda pek bilgim yok ama yaninda baska kaplumbaga var mi ? isirilmis olabilir mi ? eger isirildiysa kaplumbagalar ayrilmali ve yaraya enfeksiyon kapmamasi icin merhem gibi bir sey surmeniz gerekebilir

Cvp: Kaplumbağamın Bacağındaki Yara

Bende ilk başta öyle düşündüm ama iki bacağınıda tam aynı yerden ısırmış olma olasılığı çok düşük :/

Bacaginin orasi tam disa donuk yani kenar oldugu icin ilk orasi isirilmis olabilir bence diger kaplumbaga isirmis kaplumbagalari ayirin yarali olan da enfeksiyon kapmasin dikkat edin

Arkadaşlar hastalıkmış buldum.Kriterlere tam olarak uyuyor.Ama yazanları nereden temin edebilirim??

Parakeratoz: Yetersiz belenmeye bağlı Vitamin A ve D nin eksikliğine bağlı ortaya çıkan hastalıklardır.
-Belirtileri : Epitel çözülmeleri genelde kabuğun deriyi koruyamadığı boyun ,kloaka çevresi ve arka bacakların uç kısımlarında gözlenir.Deride kırmızı ve sarı sahaların ortaya çıkması gibi değişiklikler genelde simetriktir.
-Tedavisi:Beta din (İyot) banyosu , antibiyotikle A ve D vitamini takviyesi yapılmaktadır. Derinin kurumasını önlemek için yaralara antibiyotikle pomatlar sürülmelidir.

eğer bu hastalık kaynaklı ise baticon veya tentürdiyot sürülmeli. her ikisi de yüksek oran iyot içerir yalnız baticon yakmaz. bu ikisi de yoksa iyotlu tuz ile içmesine izin vermeden banyo yaptırılır. bolca sürdükten sonra kuru bir yerde kurumasını bekle. genel olarak yemlerin hepsinde A vitamini en ağırlığı olan vitamindir. elinde vitamin damla, sera mineral yem varsa bunlar vitamin ihtiyacını fazlasıyla karşılar. elinde uvb içerikli ampul yoksa eczaneden devit vitamin alıp yemine damlatarak verebilirsin. bir hafta boyunca iki günde bir 1 damla yemine damlatıp ver. kurutulmuş balık yem varsa ondan da iki günde bir verilmeli.

eğer bu değilde saldırı kaynaklı ise arkadaşların tavsiyesi uygundur. ayrılmalılar. geçmiş olsun.

pomad olarak teramycin'in deri için olan ilacı uygun olur. veya deri için olan herhangi bir antibiyotikli merhem.

cem' Alıntı:
eğer bu hastalık kaynaklı ise baticon veya tentürdiyot sürülmeli. her ikisi de yüksek oran iyot içerir yalnız baticon yakmaz. bu ikisi de yoksa iyotlu tuz ile içmesine izin vermeden banyo yaptırılır. bolca sürdükten sonra kuru bir yerde kurumasını bekle. genel olarak yemlerin hepsinde A vitamini en ağırlığı olan vitamindir. elinde vitamin damla, sera mineral yem varsa bunlar vitamin ihtiyacını fazlasıyla karşılar. elinde uvb içerikli ampul yoksa eczaneden devit vitamin alıp yemine damlatarak verebilirsin. bir hafta boyunca iki günde bir 1 damla yemine damlatıp ver. kurutulmuş balık yem varsa ondan da iki günde bir verilmeli.

eğer bu değilde saldırı kaynaklı ise arkadaşların tavsiyesi uygundur. ayrılmalılar. geçmiş olsun.

pomad olarak teramycin'in deri için olan ilacı uygun olur. veya deri için olan herhangi bir antibiyotikli merhem.

Çok teşekkür ederim.Ben yaklaşık 1.5 senedir kaplumbağa bakıyorumİlk defa hasta oldular.Aslında her şeylerini eksiksiz veriyorum.Devit-3-sera mineral-karides hepsi var ama neden böyle oldu anlamadım.Evde baticon var hemen şimdi süreceğim.Günde bir defa sürmek yeterli olurmu ?

bir kez yeterli olmaz. kuruduktan sonra suya koyarsan bir müddet sonra çözülebilir. o zaman tekrarlamak gerekir. bu hastalığı bir yerde okumuştum. görsel olarak sayende öğrendim. bu açıdan bu bilgiyi forumda resimli örnekle açıkladığın için ben teşekkür ederim. herkese faydası olacaktır. bulaşma oluyor mu bununla ilgili bir şey gördüysen suyu da yenilemek gerekebilir.

A vitamini hayvanın deri değişimi için gerekli olan vitamin; ne kadar zamandır bu değişim olmuyorsa bu hastalık o zamandan beri devam ediyordur.

aslında vitamin konusunda en iyi ürün sera reptilin vitamindir. içeriği doğaldır. bundan edin bir tane. o zamana kadar minerali her gün bir tane ver. D3'ü yukarda anlattım. düşündüm de devitin sürekli kullanılmasındansa uvb ampule geçiş veya önerilmesi bu sebepten olabilir. bir noktaya kadar vitamin götürüyor. kullandıklarına bakıyorum bu hastalığın olması imkansız gibi. başka bir neden olabilir mi? diğerinde bu olmadığına göre onun yapıp bunun yapmadığı bir şey buna neden olabilir. bunu gözlemle. bir de diğer yemler nelerdir. onlardan kaynaklı olabilir mi ? veya ekstra bir gıda veriyor musun ?

cem' Alıntı:
bir kez yeterli olmaz. kuruduktan sonra suya koyarsan bir müddet sonra çözülebilir. o zaman tekrarlamak gerekir. bu hastalığı bir yerde okumuştum. görsel olarak sayende öğrendim. bu açıdan bu bilgiyi forumda resimli örnekle açıkladığın için ben teşekkür ederim. herkese faydası olacaktır. bulaşma oluyor mu bununla ilgili bir şey gördüysen suyu da yenilemek gerekebilir.

A vitamini hayvanın deri değişimi için gerekli olan vitamin; ne kadar zamandır bu değişim olmuyorsa bu hastalık o zamandan beri devam ediyordur.

aslında vitamin konusunda en iyi ürün sera reptilin vitamindir. içeriği doğaldır. bundan edin bir tane. o zamana kadar minerali her gün bir tane ver. D3'ü yukarda anlattım. düşündüm de devitin sürekli kullanılmasındansa uvb ampule geçiş veya önerilmesi bu sebepten olabilir. bir noktaya kadar vitamin götürüyor. kullandıklarına bakıyorum bu hastalığın olması imkansız gibi. başka bir neden olabilir mi? diğerinde bu olmadığına göre onun yapıp bunun yapmadığı bir şey buna neden olabilir. bunu gözlemle. bir de diğer yemler nelerdir. onlardan kaynaklı olabilir mi ? veya ekstra bir gıda veriyor musun ?

Yemlerden başka bir şey vermiyorum.Yemlerimin listesi:
-Tetra Reptomin (Haftada 3 kez)
-JBL Gammarus (Haftada 2 kez)
-Sera Carnivor (Haftada 4 kez)
-Sera Vitamin (Haftada 4 kez)
Vitaminlerimde devit 3 ile deep fix kaplumbağa vitamini.Bir de haftada 1 kez mavi damla kullanıyorum ama onun zararı olmuyodur herhalde deriye.

filtre süngerli iç filtre ise sadece su değişiminde maviyi damlatabilirsin. dış filtrede kullanılmaz. sera vitamin mineral yem ise normal olarak haftada bir gün verilmeli. aynı şekilde diğer vitamin damlalarda. normal olarak bunları kullanıyorsan aşırı veriyormuşsun. belki de aşırı kullanıma bağlı olabilir. vücudu ters reaksiyon göstermiş olabilir. çünkü bunları alıyorsa vitamin fazla yüklenmiş. kullandığın diğer yemlerde bile eser miktarda da olsa bu vitaminler var. bu hafta deep fix'i ve devit kullanmayı bırakıp minerali haftada ikiye çek. yerine 1 tetra, 1 gammarus artır. yeşillik veriyor musun. marul ve kıvırcığı ara öğün olarak iki günde bir ver. batikona devam et bakalım ne olacak. haftaya net karar veririz.

Kahverengi mantar deridemiydi kabuktamıydı hatırlamıyorum ama hayvanı bir veterinere götürmekte fayda var. Sizin teşhisinizde bulguları incelediğimde doğru gibi geliyor. Genede bir veteriner ziyareti iyi olur.

Hepinize çok teşekkür ederim tavsiyelerinize uyacağım.Dün ilk batikonu sürdüm.Bu günde terramycin alıcam ve oturduğum civarda 2 tane veteriner var.Kaplumbağa bakıp bakmadıklarını sorucam.Bu arada hafta 2 deep fix i bire indireceğim ama 2 defa olması gerektiğini ben bu sitede okumuştum.Deep fix kalitesiz olduğu için 2 defa iyiymiş.Yanında bir de haftada 1 devit-3 lazımmış.
:/

Ek olarak belirteyim, devit ile diğer vitamini aynı gün vermeyin.

ama ikiside haftada 1 verilecek değilmi?

Evet ikiside haftada bir kez.

berkcam97' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar.Az önce kaplumbağalarımı beslerken küçük olanın bacaklarında yara gibi bir şey olduğunu gördüm.Endişelendiğim için hemen fotoğrafları buraya yükledim.Ben tam olarak ne olduğunu anlayamadım.Yardım ederseniz çok sevinirim.Resimler çok net olmadı kaplumbağam rahat durmadığı için.
Resimler;
mailto:/19/m/n7pj6.jpg
mailto:/19/m/n7pm7.jpg

NOT:YARA AYNI YERDE İKİ BACAĞINDADA VAR.

Kaplumbağanız iyileşti mi acaba? Aynı hastalık bende de var sanırım. Tedaviniz başarılı oldu mu bilgi verebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_20180519_195557_resized_20180717_094130813.jpg
    IMG_20180519_195557_resized_20180717_094130813.jpg
    525.8 KB · Görüntüleme: 36
Moderatör tarafında düzenlendi:
Tekrar hoşgeldin. Bu hayvanların kabuk boyları kaç ?
Cinsiyetler nedir ?

Bu yaralardan evvel akvaryuma yeni birşey koydun mu ? Keskin deriyi yırtabilecek birşey ?

Bu konudan devam edelim.

Hayır yeni hiçbirşey yok, A ve D vitamin eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Isırılma olma ihtimali yok yaralar simetrik. Şöyle bir hastalık mevcutmuş;

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Parakeratoz: Yetersiz belenmeye bağlı Vitamin A ve D nin eksikliğine bağlı ortaya çıkan hastalıklardır.[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]-Belirtileri : Epitel çözülmeleri genelde kabuğun deriyi koruyamadığı boyun ,kloaka çevresi ve arka bacakların uç kısımlarında gözlenir.Deride kırmızı ve sarı sahaların ortaya çıkması gibi değişiklikler genelde simetriktir.[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]-Tedavisi:Beta din (İyot) banyosu , antibiyotikle A ve D vitamini takviyesi yapılmaktadır. Derinin kurumasını önlemek için yaralara antibiyotikle pomatlar sürülmelidir.[/font]

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Ancak antibiyotiği bilemedim ne kullanacağımı[/font]

Yaralı olan erkek, diğeri dişi. Akvaryumda baskın olanda şuan hasta olan zaten. Yaraları iyileştirmek için kremler kullandım işe yaramadı. Bu durumda hastalığın içerden geldiğini gösteriyor bence. D vitaminini uzun zamandır aksatıyoruz malesef. D vit kullanacağım ancak A vitamini için ne önerirsiniz ?

Geri