Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagamin burnu morardi

Beril

Bronz 5 Üye
3 tane kaplumbagam var biri 11cm digeri 7.5 en kucuk olani ise 3.5 cm. Buyuk bi akvaryumda bakiyorum. İsiticilari filtreleri karalari isitici lambalari yani gerekli olan herseyleri mevcut. Bu en kucuk kaplumbagami alali 2 hafta oldu. Digerleri daha buyuk oldugu icin arada sirada onu kabugundan ya da ayagindan issirmaya calistilar ama sonra alistilar. Az once onlara yem verdim kucuk olan karides yedi ve sonrasinda burnunun karadigini gordum karaya cikti ve agzini acti bi sure sonra tekrar suya girdi. Hala burnunun rengi koyu. Akciger enfeksiyonu oldugunu sanmiyorum suda yuzusu normal kabugunun altinda pembelesme yok. Yemegi mi cok yedi? Nefessiz mi kaldi noldu bilmiyorum lutfen yardim edin..

Gecmiş olsun :) üstadlar birazdan bilgi verir bu konuyla ilgili hiç bilgim yok ama en kısa zamanda düzeli inşallah :)

Cvp: Kaplumbagamin burnu morardi

diğerleri burnunu ısırmış bence yaralamışlar onu Sen yanlış yapmışın kaplumbağa alacaksan hepsi aynı boyda olmalıki kendilerini birbirlerine karşı koruyabilsinler denk olsunlar Ama sen çok büyük hata yapmışın küçük kaplumbağa almışın şimdi onu hep ezicekler hırpalıycaklar

resim atmaya çalışırsan çok faydalı olur. burda gercekten cok bilgili kişi var bu konuda. resim atmanı isteyecekler onlarda.

İlk basta kucuk oldugu icin anlayamadilar ve issirdilar sonrasinda problem olmadi. Kucuk karada bile onlarin ustune cikip guneslendi.

farklı boylarda kavgalar cok daha ciddi oluyor. bende burdan öğrendim. bir süre önce biri 12cm kaplumbağnın yanına 3 yavru kaplumbağ koymuş ve sabah kalktığında hepsinin kuyruklarını yenmiş olarak bulmuş. sen şimdi resmini koymaya calış.

Beril' Alıntı:
İlk basta kucuk oldugu icin anlayamadilar ve issirdilar sonrasinda problem olmadi. Kucuk karada bile onlarin ustune cikip guneslendi.

Haklısın Beril. Sakın geri verme bence . Bir sure gozlemle eger olmazsa gecici olarak bi kaba alirsin kendini koruyabilecegi kadar olunca da tekrar bi sansini denersin

burnuna veya karnına darbe almış işte kan gelmiş burnundan. Şimdi o küçük kaplumbağayı işgalci ve rakip olrak görüyolar
onu yem yerken görürlerse iyice sinirlenirler daha çok saldırırlar rekabete giriyolar anladınmı? Nerden geldi bu evimizi işgal etti yemeğimizi de yiyior şeklinde düşünüyolar sonra düşman olarak görüp saldırıyolar

Gölge filan degil burnu gerçekten bu renk..

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    101.9 KB · Görüntüleme: 144
  • image.jpg
    image.jpg
    101.9 KB · Görüntüleme: 111

resim çok net değil ama burun deliklerinin üstündeki kısımda ufak bir kopma var mı yoksa ben mi öyle görüyorum

burnu morarmış çok fena dayak yemiş gibi duruyo hemen ayır diğerlerinden

yuvayı ayır kesinlikle daha çiddi bir yaralanma olmadan. daha bilgili biri nasıl tedavi edeceğini de anlatırlar. cok geçmiş olsun

Suan ayirdim kaplarini buyuyene kadar ayri kapta bakicam.. Bi hastaligi yoktur ama di mi?

Hayir burnunda kopma filan yok sadece morarmis gibi duruyor ayni fotograftaki gibi

burnu aniden mi morardı eğer aniden olduysa darbe yemiş işte hasta değil

Karides yedi digerlerinden ayri bi yerde sonra birden burnu morardi karaya cikip agzini acip nefes aldi simdi gayet normal yuzuyor anlamadim ne oldugunu

demekki senin bakmadığın bi anda burnunu ezmiş ağzıyla diğer kaplumba. Bide yem yerken gördüğü için daha çok sinirlenmişlerdir o yüzden saldırmışlar çok fena

Bana ısırmadan çok ani bir çarpma yada sıkışma gibi geldi. Üst deride dahi soyulma yok. Kızarıklıkta gözlemlemedim. Hiç saldırı gözlemlediniz mi? Bence gündüz yan yana koyup gözlemleyin. Belki büyük hiç bir müdahalede bulunmadı. Tabi sürekli bakıp büyüğün küçüğe davranışları kontrol edilmeli.

Bide dış filtrenin içerdeki hortumuna burnunu kaptırmış olabilir Eğer dış filtren varsa içteki hortumun ucuna süzgeç takman lazım Yoksa kaptırır burnunu oraya boğulur

Dış filtren var mı ? İçteki hortumun ucu açıkmı duruyo ?

İc filtrem var dis filtrem yok burnunu sıkıstırabilecegi bi yer yok. Kabugunu ya da ayagini issirdiklarini gormustum onceden. Ama yem verirken buyuk olan kutuyu gorunce direkt ellerini cirpmaya basliyor o arada kafasina buyugun eli geldi belki ondan dolayi olmustur. Gorseniz birlikte gunesleniyorlar ust uste normalde bi sorun yok ama bazen de kabugunu issiriyorlar. Bende buyuk akvaryumun icindeki hersey tam oldugu icin onu ayri minik kaba almak istemedim. Simdi bu kabi minik isiticisi ve karasi var digeri daha guzeldi. Hic boyle bisey olabilecegi aklima gelmedi. Gayet mutlu gorunuyorlardi.

Geri