Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın durumu kritik

HazalVural

Bronz 5 Üye
Kaplmbağamın kolu çıkmış ya da kırılmış hareket ettiremiyor, yarın sabah erkenden veterinere götüreceğim. Şu anda hiç hareket etmiyor vitamin verdim. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan biri var mı biri yardımcı olsun lütfen. Sizce kaplumbağam iyileşir mi? ????

Ayağını içeri çekebiliyor mu yoksa sarkık mı duruyor ? Röntgeninin çekilip bakılması gerekebilir.

Ayağını içeri çekebiliyor mu yoksa sarkık mı duruyor ? Röntgeninin çekilip bakılması gerekebilir.
Ayağında bir problem yok içeri çekebiliyor ama bir kolunda problem var onu tamamen içeri çekemiyor gibi ve canının acıdığı çok belli. Sizce kırık olsa bile iyileşme ihtimali var mı?

Kuru alana çıkabiliyor mu? Kuru alana çıkamayacak kadar kolunu hareket ettiremiyorsa su içinde boğulma ihtimali bulunur. Kabuğu suda olacak ama başını kaldırdığı zaman sudan çıkartabilecek bir seviyede yarına kadar kaplumbağanızı bekletebilirsiniz.
Kırık/çıkık dışında kuru alandan inerken kolu takılıp zedelenmiş, dış filtre varsa emiş borusu tarafından çekilmiş yada farklı şekilde zedelenmişte olabilir. Şişkinlik yada ödem var mı ?

Normalde hastaydı zaten bağırsak sarkması problemi vardı bugün bir veterinerle konuştum tedavi için ayrı kaba aldığımda küçük buldu ya da sevmedi sanırım sürekli çıkmak istedi tırmanmaya çalıştı o sırada incitmiş olabilir çünkü sabah bir şeyi yoktu. Karaya çıkamayacak durumda maalesef boğulmaması için su seviyesini dediğiniz gibi ayarladım. Şişkinlik konusunda emin değilim problemli kolunu işaretlediğim görseli ekledim umarım belli oluyodur.

Ekli dosyalar

• 20201221_225509.jpg
    20201221_225509.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 42
Anlattığınız kadarıyla kolunu incittiğini yorumluyorum.

Bağırsak sarkması hakkında detaylı bilgi sahibi değilim. @cem bey konuya hakim olabilir.
Daha önce kaplumbağasının bağırsağı sarkan üyemizin konusuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

Son düzenleme:
Anlattığınız kadarıyla kolunu incittiğini yorumluyorum.

Bağırsak sarkmasıyla detaylı bilgi sahibi değilim. @cem bey konuya hakim olabilir.
Daha önce bağırsak sakması yaşayan üyemizin konusuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;
Umarım sadece incinmiştir kolu, çok teşekkür ederim yardımınız için

Hayvanı suya koyduğunda o bacağını kullanabiliyor mu, yoksa sabit mi tutuyor. Kırık varsa oynatamaz. İncinme veya ezilme varsa parmaklarını hareket ettirebilir. Bacağını ise belli bir oranda oynatır.

Kırık veya çatlak tesbiti için röntgeni çekilmeli.

Bağırsak sarkmasında anüsten çıkan parça içeri doğru dikilir. Bunu bu işte tecrübesi olan bir hekim yapmalı. Hayvan daha küçükse bu operasyon yapılabiliyor mu bilmiyorum. Geçmiş olsun.

Kuru alana çıkmak isterse sen alıp koyarsın eğer kırık varsa zorlama kırık kemik o bölgedeki dokulara zarar verip iç kanama yapar. Bu arada kırık olan noktada ödeme bağlı şişlik oluşur. Kan oturması emareleri görülür bunlar var mı o bölgede?

Hayvanı suya koyduğunda o bacağını kullanabiliyor mu, yoksa sabit mi tutuyor. Kırık varsa oynatamaz. İncinme veya ezilme varsa parmaklarını hareket ettirebilir. Bacağını ise belli bir oranda oynatır.

Kırık veya çatlak tesbiti için röntgeni çekilmeli.

Bağırsak sarkmasında anüsten çıkan parça içeri doğru dikilir. Bunu bu işte tecrübesi olan bir hekim yapmalı. Hayvan daha küçükse bu operasyon yapılabiliyor mu bilmiyorum. Geçmiş olsun.
Iki bacağını da hareket ettirebiliyor dokunduğumda refleks olarak içeri çekebiliyor, problemli koluna dokunduğumda onu da refleks olarak içeri çekiyor ama hareket ettiremiyor. Az önce hareket ettirmeyi denedim ama suyun içinde yürümüyor bile öylece duruyor. Bağırsak sarkması da kabızlıktan kaynaklı, kabızlığı rivanol çözelti hazırladım 5 güne yakın kullandım iki günde bir kere yoğun olarak tuvaletini yapabildi fakat hala kabız. Yeşillik asla yediremiyorum yemiyor hiçbir şekilde o yüzden hiçbir şey vermiyorum zorlanmasın diye. Bağırsağı için de ayrıca veterinerle görüşeceğim yarın, detayları size haber veririm çok çok teşekkür ederim.

Kuru alana çıkmak isterse sen alıp koyarsın eğer kırık varsa zorlama kırık kemik o bölgedeki dokulara zarar verip iç kanama yapar. Bu arada kırık olan noktada ödeme bağlı şişlik oluşur. Kan oturması emareleri görülür bunlar var mı o bölgede?
Rahatsız olan kolu bu şekilde, şişlik olup olmadığından emin değilim tam anlayamadım ama kırmızılık yok gördüğüm kadarıyla. Normalde bilek kısmı bükülmüş şekilde durması gerekirken diğer eline göre dümdüz ve kaskatı duruyor kolu

Ekli dosyalar

• 20201221_225509.jpg
    20201221_225509.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 12
Şişlik yada kan oturması gözükmüyor. Büyük ihtimal incinmiştir. Sabahı bekle hatta öğleye kadar bekleyebilirsin. Hayvan toparlarsa sıkıntı yoktur. Hiçbir değişiklik yok aynı halde ise o vakit götürürsün. Bir kutu içinde hava deliği açıp katlanmış havlu içine koy. Toplu taşıma aracı ve/veya yürüme gideceksen kutuyu poşete koy esintiden etkilenmesin. Kendi aracınız varsa ve araba soğuksa kaloriferi açar ısıtırsın. Çokta sıcak olmasın ama. Ve hayvanı kutuya koymadan evvel kurula.

Hayvana vitamin damla ve/veya mineral yem veriyor musun? B vitamini eksikliği sinirsel etkileşimi olumsuz etkiler.

Hayvan kabız ise ağzına iki damla devit yada zeytinyağı damlat. Haşlanmış yumurta akı verebilirsin bu yumuşaktır. Stick yem verme bir süre gammarus ve yumurta akı ver.

Anüsüne kulak pamuğu ile zeytinyağı sür. Kantaron yağı da sürebilirsin. Kantoron yağının doku iyileşmesini hızlandırıcı özelliği var.

Şişlik yada kan oturması gözükmüyor. Büyük ihtimal incinmiştir. Sabahı bekle hatta öğleye kadar bekleyebilirsin. Hayvan toparlarsa sıkıntı yoktur. Hiçbir değişiklik yok aynı halde ise o vakit götürürsün. Bir kutu içinde hava deliği açıp katlanmış havlu içine koy. Toplu taşıma aracı ve/veya yürüme gideceksen kutuyu poşete koy esintiden etkilenmesin. Kendi aracınız varsa ve araba soğuksa kaloriferi açar ısıtırsın. Çokta sıcak olmasın ama. Ve hayvanı kutuya koymadan evvel kurula.

Hayvana vitamin damla ve/veya mineral yem veriyor musun? B vitamini eksikliği sinirsel etkileşimi olumsuz etkiler.

Hayvan kabız ise ağzına iki damla devit yada zeytinyağı damlat. Haşlanmış yumurta akı verebilirsin bu yumuşaktır. Stick yem verme bir süre gammarus ve yumurta akı ver.

Anüsüne kulak pamuğu ile zeytinyağı sür. Kantaron yağı da sürebilirsin. Kantoron yağının doku iyileşmesini hızlandırıcı özelliği var.
Yarın öğleye kadar bekletiyim o zaman, peki kuru ortamda mı bekletiyim yoksa 30-33 derece suda mı? Stick yemi kestim, sabah erkenden haşlanmış yumurtayı deneyeceğim, oral olarak 1-2 cc zeytinyağı verebilsem cok iyi olur ama ağzını açmıyor maalsef yumurta akını zeytinyağlı vermeyi deneyeceğim, anüs için likit vazelin almıştım sıcak su banyosundan sonra kullanmak için ama kantaron da temin edebilirsem kantaron kullanırım mutlaka. Suyuna kompleks vitamin damlattım bugün kendini toparlayabilsin diye umarım iyileştirebilirim. Bilirkişi tavsiyelerine çok ihtiyacım vardı çok endişeliydim cevaplarınız için ne kadar teşekkür etsem az

Su yüzeyinde tutunabileceği bir yapay bitki vs. olursa iyi olur. Su içinde olduğundan hayvan üşümez. Kuru alanda ise loş ışık veren bir ısıtma lambası olmalı. Renkli ampulde sırasıyla mavi, yoksa kırmızı bunu da bulamazsan yeşil renk 40 W eski tip armut ampullerden al. Yada seramik ampul. 60 watt yada altı. Normal ampul rahatsız eder uyuyamaz.

Isıtma ampulünde bu ampulleri kullanıyoruz, bunu gündüz 12 saat yakıyoruz. Bu ampuller petshoptakilerden ucuz. Birkaç tane yedek alırsın. Gece ısıtma ampulleri örnekleri de bu konuda var. Bunu da geceden sabaha yakıyoruz. Şimdilik suda duracağı yer yok ise ve ısıtma lambası da yok ise kalorifere yakın koy ama tam yaslama akvaryumu. Hayvan üşümesin. Kalorifer civarı nispeten sıcak olur.

1-2 cc değil iki damla olacak. Çay kaşığına damlatıp onunla ağzına dökmeye çalış. Hayvanı 45 derece açıyla tutarak vereceksin yutmaz ise ağız çevresine ruj sürer gibi sür ağzından girer.

Vitamini suya damlatmıyoruz. Su kalitesini bozup yosun ve algi azdırıyor. Haftada iki kez bir damla ağzına aynı şekilde damlatacaksın. Zorlanırsan mecburi bir stick yeme damlatıp emildikten sonra ver.

Yem olarak sera raffy P ve sera raffy I gammarus ile başla 6 cm kabuk boyu sonrası tetra reptomin de alıyoruz.

Vazelin kullanabilirsin ama sonuçta içeriği petrol, daha doğal olarak kantaron yağı alana kadar zeytinyağı sür, zeytinyağıda faydalıdır. Sürdükten sonra yarım saat kadar kuru yerde dursun emsin.

Yumurta sarısını verme dağılıp suyu kirletir.

Su 28 derece olsun. Dış ortam ile ısı farkının çok olması kuru alana çıktığında hayvanın üşümesine sebep olur.

Akvaryum tabanına vitasand marka sarı silis kum al. Silisi hazımsızlık, kabızlık ve olası iç parazitte yerler. Altbağa plakaları ve bacaklarındaki derileri sürtünüp atarlar. Bu www.juenpetmarket.com sitesi balık bölümünde satılıyor. Ayrıca başka şeylerde alabilirsin bu güvenli sitedir ve en geniş ürün yelpazesine sahiptir. Benim diğer sıkça alışveriş yaptığım site teleskop akvaryum.

Son düzenleme:
Su yüzeyinde tutunabileceği bir yapay bitki vs. olursa iyi olur. Su içinde olduğundan hayvan üşümez. Kuru alanda ise loş ışık veren bir ısıtma lambası olmalı. Renkli ampulde sırasıyla mavi, yoksa kırmızı bunu da bulamazsan yeşil renk 40 W eski tip armut ampullerden al. Yada seramik ampul. 60 watt yada altı. Normal ampul rahatsız eder uyuyamaz.

Isıtma ampulünde bu ampulleri kullanıyoruz, bunu gündüz 12 saat yakıyoruz. Bu ampuller petshoptakilerden ucuz. Birkaç tane yedek alırsın. Gece ısıtma ampulleri örnekleri de bu konuda var. Bunu da geceden sabaha yakıyoruz. Şimdilik suda duracağı yer yok ise ve ısıtma lambası da yok ise kalorifere yakın koy ama tam yaslama akvaryumu. Hayvan üşümesin. Kalorifer civarı nispeten sıcak olur.

1-2 cc değil iki damla olacak. Çay kaşığına damlatıp onunla ağzına dökmeye çalış. Hayvanı 45 derece açıyla tutarak vereceksin yutmaz ise ağız çevresine ruj sürer gibi sür ağzından girer.

Vitamini suya damlatmıyoruz. Su kalitesini bozup yosun ve algi azdırıyor. Haftada iki kez bir damla ağzına aynı şekilde damlatacaksın. Zorlanırsan mecburi bir stick yeme damlatıp emildikten sonra ver.

Yem olarak sera raffy P ve sera raffy I gammarus ile başla 6 cm kabuk boyu sonrası tetra reptomin de alıyoruz.

Vazelin kullanabilirsin ama sonuçta içeriği petrol, daha doğal olarak kantaron yağı alana kadar zeytinyağı sür, zeytinyağıda faydalıdır. Sürdükten sonra yarım saat kadar kuru yerde dursun emsin.

Yumurta sarısını verme dağılıp suyu kirletir.

Su 28 derece olsun. Dış ortam ile ısı farkının çok olması kuru alana çıktığında hayvanın üşümesine sebep olur.

Akvaryum tabanına vitasand marka sarı silis kum al. Silisi hazımsızlık, kabızlık ve olası iç parazitte yerler. Altbağa plakaları ve bacaklarındaki derileri sürtünüp atarlar. Bu www.juenpetmarket.com sitesi balık bölümünde satılıyor. Ayrıca başka şeylerde alabilirsin bu güvenli sitedir ve en geniş ürün yelpazesine sahiptir. Benim diğer sıkça alışveriş yaptığım site teleskop akvaryum.
Çok teşekkür ederim şu an suyu 28-29 derece yumurta akını da şimdi vereceğim, eksik olanları birkaç gün içinde temin etmeye çalışacağım. Inşallah ölmez, 8 yıldır benimle ve ikinci defa rahatsızlanıyor. Kolunda bir değişim göremiyorum 1'e kadar bekleyip götürücem vetrinere

Kolda hareket yok ise götür o halde. İncinme ve ezilmelerde ertesi gün hayvan kendini bir parça toparlar, hareket ettirirdi. Kaplumbağaların iyileşme süreci bize göre hızlıdır.

Kolda hareket yok ise götür o halde. İncinme ve ezilmelerde ertesi gün hayvan kendini bir parça toparlar, hareket ettirirdi. Kaplumbağaların iyileşme süreci bize göre hızlıdır.
Size yazdıktan 1 saat sonra kolunun düzeldiğini farkettim, akşama doğru iyice toparladı şu an iki gün önceki kadar hareketli olmasa da kolundan yardım alarak rahatça yürüdüğünü gözlemledim. Yumurta akını yedi, oral olarak zeytinyağı ve vitaminini de içti akşam da sıcak su banyosunu yaptırdım durumu daha iyi çok teşekkür ederim. Bağırsakları için üç gün sonraya bir veterinerden randevu aldım umarım durumu toparlarız çok teşekkür ederim tekrardan yardımlarınız için.

Geçmiş olsun hayvan bir yere iyi vurmuş demekki. Kırılma olsaydı ilk olacaktın. Burada kırılma hiç yaşanmadı. Genelde hep ezilmeye bağlı hareket edemezler yada hareket kısıtlanır.
Bir yere şiddetli vurursa;
Bir diğer hayvan kuvvetli ısırırsa;
Akvaryumdan düşse ve ayak dışardayken kabuk altında kalırsa doku ezilir.

Kuru alanda panikleyip inerken tırnağını bir yere taksa dahi tırnak kırılır bacak yine o kadar incinmez.

Birkaç gün sonra hiçbir iz kalmaz. Bacağını eskisi gibi kullanır.

Bu sıcak banyo işini yapma havalar soğuk hayvan ısı adaptasyonundan yıpranmasın. Zeytinyağını içtiğine göre bu fayda sağlar. Yüzüp arka bacaklarını çalıştırdıkça bu bağırsaklara masaj yapar, dışkılamayı kolaylaştırır. Yarın dışkılama olmazsa akşam bir kez daha zeytinyağı damlat.

Hayvan herhangi bir cisim yemiş yutmuş olabilir mi? Dekor, plastik bitki yaprağı yada çakıltaşı?

Silis kumu almayı unutma bu gerekli aldığında sterilizasyonunu anlatırım. Akvaryumun en*boyunu yazarsan gerekli miktarı yazarım.

Geçmiş olsun hayvan bir yere iyi vurmuş demekki. Kırılma olsaydı ilk olacaktın. Burada kırılma hiç yaşanmadı. Genelde hep ezilmeye bağlı hareket edemezler yada hareket kısıtlanır.
Bir yere şiddetli vurursa;
Bir diğer hayvan kuvvetli ısırırsa;
Akvaryumdan düşse ve ayak dışardayken kabuk altında kalırsa doku ezilir.

Kuru alanda panikleyip inerken tırnağını bir yere taksa dahi tırnak kırılır bacak yine o kadar incinmez.

Birkaç gün sonra hiçbir iz kalmaz. Bacağını eskisi gibi kullanır.

Bu sıcak banyo işini yapma havalar soğuk hayvan ısı adaptasyonundan yıpranmasın. Zeytinyağını içtiğine göre bu fayda sağlar. Yüzüp arka bacaklarını çalıştırdıkça bu bağırsaklara masaj yapar, dışkılamayı kolaylaştırır. Yarın dışkılama olmazsa akşam bir kez daha zeytinyağı damlat.

Hayvan herhangi bir cisim yemiş yutmuş olabilir mi? Dekor, plastik bitki yaprağı yada çakıltaşı?

Silis kumu almayı unutma bu gerekli aldığında sterilizasyonunu anlatırım. Akvaryumun en*boyunu yazarsan gerekli miktarı yazarım.
Çok teşekkür ederim ilk defa böyle bir şey yaşadığım için ben kırıldı sandım eğer siz incinmiştir bekle demeseydiniz sabah soluğu veterinerde alacaktım. Dekor yemediğine eminim çünkü yüksekte, suyu o kadar fazla koymuyorum kabuklarının hemen üzerine kadar ekliyorum. Çakıltaşlarını kontrol ettim ama yiyebileceği büyüklükte değil tabi arada gözümden kaçan minik bir çakıltaşı varsa ve yediyse bilemem. Sıcak su banyosunu veterinerle konuştuğumda günde iki defa yaptırmamı söyledi hatta sıcak su banyosundan sonra bagirsaklarini nazikce zeytinyağlı pamukla ittirmemi söyledi. Kaplumbağam kolunu incittiği için çırpınıp kolunu daha fazla incitmesinden cekindiğimden dün akşam yaptım sadece. Akvaryumun boyutları uzunluk 60 cm genişlik 55 cm civarı

Akvaryumun bir resmini atar mısın, akvaryum içini tam gösterecek şekilde; olup olmaması gerekenleri göreyim.

Silis kumu 14-15 kg kadar al. Poşetler 750 gramlıktı sanıyorum 20 tane al. Bir iki torba yedek dursun. Juenden başka alacağın şeyler varsa bakıp ücretsiz kargo limitini aşarsan kargo bedava gelir.
Screenshot_20201223_154949_com.android.chrome.jpg

Son düzenleme:
Geri