Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın göz açamama problemi.

Lil_Ard

Yeni Üye
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Selamlar arkadaşlar öncelikle,3 yaşında kaplumbağamda göz açılmama sorunu oluştu biraz karamsar biri olduğum için kocaeli bld.'de çalışan bir veterinere gösterdik.Kış uykusu olduğunu söyledi ve röntgen vs. çektirmeye gerek olmadığını söyledi.(ben internetten araştırdığım için akciğer enfeksiyonu olur mu d[/font][/size][/font][/size][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]iye sorumun yanıtı olarak) ama ginede güvenemedim sizede sormak istedim.Lütfen yardım edin kış uykusu mu yoksa başka bir şey mi emin olmak isityorum hayvanımın önce göz sonra hayatını kaybetmek istemiyorum.Ek olarak veteriner kış uykusunun kış ayları bitmesiyle geçeceğinide söyledi altta Necati(kaplumbağamın)resimleri ektedir.Bütün sorulara açığım [/font][/size][/font][/size]

fotoğraflar

Ekli dosyalar

• * Image 2020-10-13 at 23.26.34 (1).jpeg
    * Image 2020-10-13 at 23.26.34 (1).jpeg
    86.4 KB · Görüntüleme: 32
  • * Image 2020-10-13 at 23.26.34 (2).jpeg
    * Image 2020-10-13 at 23.26.34 (2).jpeg
    114.4 KB · Görüntüleme: 32
  • * Image 2020-10-13 at 23.26.34 (3).jpeg
    * Image 2020-10-13 at 23.26.34 (3).jpeg
    144.3 KB · Görüntüleme: 29
  • * Image 2020-10-13 at 23.26.34.jpeg
    * Image 2020-10-13 at 23.26.34.jpeg
    141.9 KB · Görüntüleme: 30
Cvp: Kaplumbağamın göz açamama problemi.

1 gün bekleyin kuruyup çekiliyorsa ve sertleşiyorsa büyük ihtimalle ölmüştür.

Cem bey size daha detaylı bilgi verecektir. Umarım kış uykusundadır.

RE: Cvp: Kaplumbağamın göz açamama problemi.

emre_selvitopu' Alıntı:
1 gün bekleyin kuruyup çekiliyorsa ve sertleşiyorsa büyük ihtimalle ölmüştür.

Cem bey size daha detaylı bilgi verecektir. Umarım kış uykusundadır.
hareket ediyor gözleri kapalı sadece

Kış uykusu olabilir. Ama ev ortamında kış uykusu tehlikelidir.

Cem bey size eğer bu bir kış uykusuysa nasıl en iyi şekilde atlatacağını söyler.

Hayvan hareket ediyorsa göz enfeksiyonu geçiriyordur. Kış uykusu ev ortamı ısısında oluşmaz. Su ve kuru alanı sabit ısıda tutarız. Su 28 kuru alan 32 derece olacak. Kış uykusu için kademeli ısı düşüşü ve ona göre hayvanın gıda alıp yağ depolayarak kendini hazırlaması lazım.

Başka herhangi bir belirti var mı? Halsizlik hali, iştahsızlık, yüzerken yalpalama, esner gibi ağız açarak nefes alma. Hırıltılı nefes alma. Derinden gelen cikleme sesi var mı? Göz kapakları şiş mi, içinde beyazlık görülüyor mu?

Kafası dışarıda iken bir resmini atabilmen mümkün mü gözler yandan net görülmeli. Stick yemi burnuna yakın mesafede tut bir ihtimal kafasını uzatabilir.

Bir tanede akvaryumun genel görünümünü. Göz enfeksiyonu kire bağlı bakteri oluşumu sebebiyle olur. Kaynağını saptayalım.

Yarın eczaneden genta göz damlası ve petshoptan metilen mavisi al. Contra-ichthyo yada deep fix dezopurdan birisi olur. Bunların dozunu yarın anlatırım. Metilen için kaç litre su olduğunu da yaz.

Boyutu,alt kabuğu gözlerini net bir şekilde çekip atmaya çalıştım cem bey nedir sizce durum ?
bütün sorulara açığım kış uykusu değil hızlı bir şekilde yüzüyor

[attachment=3267][attachment=3268][attachment=3269][attachment=3270][attachment=3271][attachment=3272][attachment=3273]

Birde eski teraryuma döndük diğerinin içinde bir tür bakteri vardı dediğiniz gibi çimlerin içinde oldukları içinde göremedik.Almam gerekenlerin linklerini atıp hangisi nasıl kullanacağımı hangi saatlerde vs vs anlatırsanız beni gerçekten çok mutlu edersiniz.... ama sorun akciğer enfeksiyonu mu yoksa göz enfeksiyonu mu bilemedik... akciğer enfeksiyonu için belirtilerine rastlamadık(hapşırma,halsizlik tarzı)

[attachment=3274][attachment=3275][attachment=3276]birde teraryumun genel görüntüsünü istemiştiniz,öncelikle bu yavru iken kullandığımız teraryum belirtmek isterim,
lambamda hem ısıtcı hem uva uvb 3.0 var,iç filtrem mevcut,Termometrem biraz eskiydi ve arıza yaptı şuan yeni sipariş ettim yarın elimde.

Ekli dosyalar

• * Image 2020-10-15 at 16.26.14 (3).jpeg
    * Image 2020-10-15 at 16.26.14 (3).jpeg
    69.7 KB · Görüntüleme: 33
  • * Image 2020-10-15 at 16.26.14 (1).jpeg
    * Image 2020-10-15 at 16.26.14 (1).jpeg
    93.4 KB · Görüntüleme: 35
  • * Image 2020-10-15 at 16.25.22.jpeg
    * Image 2020-10-15 at 16.25.22.jpeg
    116.3 KB · Görüntüleme: 32
  • * Image 2020-10-15 at 16.24.33.jpeg
    * Image 2020-10-15 at 16.24.33.jpeg
    73.5 KB · Görüntüleme: 26
  • * Image 2020-10-15 at 16.24.18.jpeg
    * Image 2020-10-15 at 16.24.18.jpeg
    85.7 KB · Görüntüleme: 35
  • neco (2).jpeg
    neco (2).jpeg
    65.4 KB · Görüntüleme: 32
  • neco (1).jpeg
    neco (1).jpeg
    92.2 KB · Görüntüleme: 39
  • TERMOMOETRE.PNG
    TERMOMOETRE.PNG
    11.1 KB · Görüntüleme: 24
  • necoakvaryum (1).jpeg
    necoakvaryum (1).jpeg
    112.2 KB · Görüntüleme: 28
  • necoakvaryum (2).jpeg
    necoakvaryum (2).jpeg
    91.7 KB · Görüntüleme: 32
Cvp: Kaplumbağamın göz açamama problemi.

Merhaba,

Öncelikle Cem bey size daha iyi bilgilendirecektir ama ben size gördüklerimi kısaca söyliyebilirim.

3 yaşındaki bir kaplumbağa normalde 20cm üzerine çıkmalıydı. Fazlasıyla küçük kalmış ve kabuğu katman katman olmuş.

Sonbahara girdik. Hemen bir ısıtıcı almalısınız. Çelik bir ısıtıcı ya da suya tam batabilen ve su dışına çıktığında otomatik kapananlardan.

Kuru alan çok pis ve yosunlu. Onu iyice temizleyip sterilizasyonunu yapmalısınız. Metilenli suda 1 gün bekletseniz daha faydalı olur. Ve aynı şekilde paludaryumada metilen damlatmalısınız ama ilk önce o paludaryuma kaç litre su koyduğunuzu söylemelisiniz ki doğru ölçüyü verebilelim. Bunlar balıklar gibi değiller ve kafaları uyuşabiliyor fazla metilenle.

Kuru alana halojen soft bir ampül almalısınız ve ışığı açtıktan sonra bir derece yerleştirip 30 dakika bekletmelisiniz. Doğru değer 32 derecedir bunu yakalayana kadar ampül konumlandırmalısı yapmalısınız. Ve 12 saat yanacak şekilde sabah 7:30 akşam 7:30 yakmalısınız. Geceleri ise eğer kaplumbağa kuru alanda ise 40w mavi renkli ya da kırmızı renkli bir ampül almalısınız.

Öncelikle bu paludaryum çok yetersiz ve zaten kaplumbağanın boyundan bu anlaşılıyor. Hızlı bir şekilde akvaryum temin etmelisiniz. Eğer durumunuz yoksa şu an 80-120L arası ile başlayabilirsiniz. Kaplumbağa 2 yıl orada yaşayabilir. Eğer durumunuz varsa direk ömürlük olan 100x50x50 alabilirsiniz. Bunun altı olmaz fakat üstü sınırsızdır bütçenize göre istediğiniz boyutu alabilirsiniz.

Devit3 aldınız mı?

Kaplumbağa yem yiyebiliyor mu? Eğer yiyebiliyorsa biraz fazla verin daha sonrasında iştah kaybı olursa en azından yağ depolamış olur ve açlığa bir kaç gün dayanabilir.

Bazı ürünlerin linklerini birazdan paylaşırım.

https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/eheim-thermopreset-100-watt-akvaryum-isiticisi_pdp_591024623?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=444083076628&utm_term=102087025886&ga_prodid=591024623&ga_merchantid=115847986&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjw5p_8BRBUEiwAPpJO60VzfBJZpVVXsjBB-ZQMtfxHkXu1hH2oDty2b69nKezIOywtwM7kdBoCgVUQAvD_BwE

https://www.hepsiburada.com/green-life-e27-kiskacli-masa-lambasi-8697548147513-p-HRAPRAMITKISK-S?magaza=Bakbakburada&wt_gl=cpc.6822.shop.nelk.yapi-market-ssc&gclid=CjwKCAjw5p_8BRBUEiwAPpJO69CJ5WdzA_8oV2ukLusH5g751o_sbDUhm2P3V3KFkbvQCd_6cjD8GxoCf3kQAvD_BwE

https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/halojen-eco-soft-ampul-52w-75w-820-lumen_pdp_434086114

https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/exo-terra-night-glo-bulb-40-w_pdp_523433950?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=403802240870&utm_term=86727500340&ga_prodid=523433950&ga_merchantid=158071916&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjw5p_8BRBUEiwAPpJO6z-MopLH6a7z5PXJF-fKeKJpL9Fjl7pxbBClgQb37krK91oRTsM2HhoCcmAQAvD_BwE

https://urun.n11.com/bakim-ve-temizlik/contra-ichtyo-metilen-mavisi-dezenfektan-30-ml-P323415066?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjw5p_8BRBUEiwAPpJO66F2ufxg-Mox41kHn42PWn5GD5toUL1JMQj82MaqTD7oKZAgss7xKBoC2YQQAvD_BwE

Akvaryum doğrudan güneş ışığı almamalı yoksa algler ve yosunlar ürer.

Dijital termometreyi ısıtıcı ampulün ve su ısıtıcısının uzağına konumlandırmalısın. Kaplumbağa büyüdüğünde ısırarak kırabilir dikkat edersin.

Eğer akşam kaplumbağa kuru alanda uyumuyorsa mavi renkli ampüle gerek yok.

Isıtıcı daha kaliteli olsun dersen jbl protemp s100w alabilirsin. Çelik ısıtıcılar piyasadan kalkmış sadece suya tam batabilen ve sudan çıkınca otomatik kapanandan almalısın.

Hayvanın kuru alanın en üstüne çıktığında ayakları kuru kalacak kadar suyu yükseltebilirsin. Yalnız su ısıtıcı olsun. Su soğur. Tedavi bitene kadar burada durabilir.

Gentayı sabah akşam gözlerine, hayvanı elinle tutarak 10 saniye arayla dörder damla damlat ve kuru bir yerde 10 dakika beklet. Sonra akvaryuma alırsın.

Yine sabah akşam ikişer damla yem yiyor ise stick yemine yoksa ağzına damlat. Ağzını açmıyorsa yine 10 saniye arayla dörder damla şeklinde ilacı ruj sürer gibi ağız çevresine dolan bir miktar ağzına girer. İlacın ucunu ağzına değdirmesen iyi olur ama değerse bir damla ilacı boşaltıp temiz peçete ile silip kapağını kapa. Gözünde kullanıyoruz ucunda bakteri oluşmasın.

Suyuna da metilen mavisinden 2 günde bir, bir damla damlat.

Öncelikle Emre bey ve Cem beye tavsiyeler için çok teşekkürler.
Emre beyin sorularından-cevaplarından başlıyorum,
-Cam ısıtıcı kullanıyordum 3 kere aldım 3'ünde de patladı demek ki bu olay yüzündenmiş keşke bilseymişim(3'üde iyiki akvaryumda patlamadı...)ısıtcı işini verdiğiniz linkteki ısıtıcıyı alıcağım.(bu tarz başka daha az fiyatlı varsa ve tavsiye derseniz daha iyi olabilir.)
-[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]paludaryum'un yavru iken yaptırıldığını ve idarelik olarak kullanılıp zaten 1 tane var olduğunu belirtmiştim üst yazımda.(büyüğüne tuz ruhu verdim bütün böcekler gitsin diye o yüzden kullanamıyorum 2 hafta.)[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]-Yemi ne kadar denesemde gözünü açıp kontrol edemediği için almıyor taktik verirseniz çok sevinirim.[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]-Devit 3'üm malesef yok onun da linkini atarsanız çok sevinirim.[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]-Doğal ışık almıyor teraryum.[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Cem beyin sorularına-cevaplarına geçiyorum,[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]bahsettiğiniz metalin mavisi ve göz damlasının link'i,[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]yoksa eczanede verebileceğim ismi söylerseniz sevinirim.[/font]

Haşlanmış tavuk verebilirsiniz bunu yiyebilir kokusundan dolayı.

Eczaneden genta göz damlası istemelisiniz. Ben devit3 ü yanlış yazmışım. O göz damlasını acilen almalısınız ve uygulamalısınız.

Ben geçen sene tetra ht 200w 113tl almıştım ama şu an aynısı 188tl. Geçen sene o eheimler 150tlden başlıyordu ve yine o fiyatta. Diğet ısıtıcılar 170tlden başlıyor. Önceden 20tlye satılan çin malı smartıda 60tl yapmışlar. Yani dayanıklı ve uygun bir tek o var.

Cam ısıtıcılar çalışırken hava ile temas ederse patlar. Akvaryum ile ilgili işlemlerde ısıtıcının fişini çekip soğumasını bekleriz. Cam kısmı komple su içinde olmalı.

Sağlıklı olan çelik ısıtıcılardır kırılma derdi olmaz. Roxin alabilirsin. Tam batabiliyor. Her cam ısıtıcı tam batmaz. Korumalı ısıtıcıları ömürlük akvaryuma geçildiğinde öneriyorum fiyatı yüksek. İlerde çöp olacak ısıtıcı için masrafa gerek yok.

Çoklu hayvan beslendiğinde hastalanan hayvan için yedekte karantina akvaryumu tutarız. Yani yedekte bir akvaryum olması iyidir.

Tuz ruhunu kim önerdi. Akvaryumda kimyasal kullanmayız. Tuz ruhu dediğin kezzaptır o silikonları eritir. Kalıntısı hayvanı kör eder.

Akvaryumu derhal bol su ile yıka. Temizledikten sonra mecburen bulaşık deterjanı ve akvaryuma ait bulaşık süngeri ile bolca sabunlayıp iyice yıka ve durula deterjan kokusu gidene kadar bekle bir kez daha su doldurup boş su ile yıka ve o suyuda alıp temiz su koyup hayvanı alırsın. Böyle tehlikeli kimyevi maddelerden uzak dur. Akvaryumda bunları kullanmıyoruz.

Metilen mavisinde contra-ichthyo marka al. Deep fix dezopur her yerde bulunmuyor. Petshoptan alacaksın.

Gentayı eczaneden alacaksın. Gentagut marka da var o değil direk genta yazan olacak. Başka markada olmaz. Şişe damlasını alacaksın. Ampulleri yüksek oranlı gentamisin içerir ve reçete ile satılıyor.

Yemi kuru alandayken su damlatıp önüne koy. İki damla emecek kadar fazla ıslanırsa kokusu gider. Sudaykende hemen önüne bırak ve uzaklaş. Bu şekillerde yemezse çay kaşığına eritip ağız kenarından dökmeye çalış hayvanı dik tutma 45 derece açıyı aşma, hayvanı besleyim derken akciğerlerine kaçmasın.

Yalnız bu kaşık işinde çok zorlama gagasına hasar verebilirsin. Hayvan birkaç birşey yemesede bir şey olmaz. Ama güçten düşmemesi için kaplumbağa vitamini alıp hergün bir damla ağzına damlat açmazsa genta gibi ruj sürer şekilde 10 saniye arayla ikişer damla sür.

Bunu yaparken burnuna kaçırma, suratına tıksırmasın. Gelirse yüzünü sabunlu su ile yıka bu hayvanlar salmonella taşır. Bulaşmasın.

Eczanede devit damla dersen verirler. Başka marka alma.

Geri