Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamdan hırıltı sesleri geliyor

synmatt

Yeni Üye
Birkaç aydır su içinde sanki hapşırır ya da geğirir gibi kafasını içeri çekerek baloncuklar ve ses çıkarttığını görüyorduk ancak veterinere götürdüğümüzde geğirik olabileceğini bir şeyi olmadığını söylediği için asla anlayamadım. Az önce de kustuğunu gördüm hemen incelemeye başladım. Kustuktan sonra garip bir hırıltı inleme tarzı ses çıkartmaya başladı ve bu olaydan beri yaklaşık 2 saattir sürekli kafasını dışarıda tutuyor. Suya kafasını soktuğu anda da o aylardır gözlemlediğim hareketi yapıyor ve tekrar havaya kaldırıyor. Isıtıcısı geçen aylarda temizleme esnasında kırıldı o yüzden takamıyorum ama 2019'dan(1 aylık falandı) beri bizimle ve Adana'da yaşadığımız için yazın hep çıkartırız ısıtıcıyı hiç böyle bir davranış sergilediğini görmemiştik. Üşüttü mü ya da akciğer enfeksiyonu mu? Ya da normal bir şey mi bu davranışları? Lütfen yardımcı olun.
(Bugüne kadar hiç vitamin takviyesi yapmadık zaten yeminde var diye ve kaplumbağa yemi hariç başka bir besin vermedik bu yüzden vereceğim vitamin ya da ilaç tarzı bir şeyin zarar vermesinden de korkuyorum.)

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvana ne marka yemler veriyorsunuz?

Kabuk boyu kaç cm?

Kaç adet stick veriyorsunuz?

Günde kaç öğün veriyorsunuz?

Tetra reptomin sticks veriyoruz uzun zamandır. 4-5 tane kırarak veriyoruz. Günde 1 öğün akşam. 2 ay önce ölçtüğümüzde boyu 18 eni 14cm idi.

Az önce akvaryumunda böyle bir şey buldum. 1-2 yıl önce akvaryumundaki yapay çimenleri çıkartmıştık ve akvaryumunda hiçbir şey yok. Acaba sürekli kusup kusmuğunu yediği için artık döngüye mi girdi? Böyle bir şey mümkün mü? Yoksa bu başka bir şey mi çimenle alakasız? Ya da şu anki hastalığından bağımsız bir olay mı?
0C068A0E-6D45-4973-9868-B21545C0EF2E.jpeg

Yemi kırmadan verin kendisi yesin. Ufak olduğunda ısırmadan yutar. Midesinde ıslanıp şiştiğinde hazımsızlık yapar. Yaptığında da öğürür ve kusar.

Yalnız burada ana sorun bu çimen parçaları. Üzerinde dışkı olmadığına göre hayvan yıllarca midesinde tutmuş ve şimdi kusup ferahlamış. Sebep bu. Midesini doldurduğu için hayvan yeterli oranda yiyememiştir.

18 cm kabuk boyu için o yem miktarı az. Günde tek öğün vereceksiniz. 10 taneye çıkarın.

Ayrıca tropical biorept W ve dajana gammarus sticks yemlerini de alın. Tek yönlü besleme uygun değil.

Hayvan bayağı çekmiş bu derdi. Neyse kurtardı ama yine olabilir. Dışkısını kontrol edin. Tek tük çıkabilir. Gördüğünüz anda akvaryum kepçesi ile alın yemesin.

Ağzına iki damla zeytinyağı damlatın. Yada ilk yemine damlatın öyle verin.

cem bey kaplumbağamın yapay çim yediğini nasıl anlarım?

Yemi kırmadan verin kendisi yesin. Ufak olduğunda ısırmadan yutar. Midesinde ıslanıp şiştiğinde hazımsızlık yapar. Yaptığında da öğürür ve kusar.

Yalnız burada ana sorun bu çimen parçaları. Üzerinde dışkı olmadığına göre hayvan yıllarca midesinde tutmuş ve şimdi kusup ferahlamış. Sebep bu. Midesini doldurduğu için hayvan yeterli oranda yiyememiştir.

18 cm kabuk boyu için o yem miktarı az. Günde tek öğün vereceksiniz. 10 taneye çıkarın.

Ayrıca tropical biorept W ve dajana gammarus sticks yemlerini de alın. Tek yönlü besleme uygun değil.

Hayvan bayağı çekmiş bu derdi. Neyse kurtardı ama yine olabilir. Dışkısını kontrol edin. Tek tük çıkabilir. Gördüğünüz anda akvaryum kepçesi ile alın yemesin.

Ağzına iki damla zeytinyağı damlatın. Yada ilk yemine damlatın öyle verin.
Peki ilk başta belirttiğim hırıltıların kaynağı bu çimen mi yoksa başka bir hastalıktan şüphelenmeli miyiz?

Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için ayrıca.

Belirtiler hazımsızlığı gösteriyordu. Çimi görmemiz şans işi oldu.

Yemle ilgili sorular sormamın sebebi buydu.

Şu an hayvan nasıl? Canlanmış olmalı.

Bir iki yem verin sindirim ve boşaltım sistemi çalışsın.

cem bey kaplumbağamın yapay çim yediğini nasıl anlarım?
Çimde eksilme hayvanda halsizlik ve iştah kaybı. Onun için bu çimi sök at dedim. Çimi hiçbir şekilde önermiyorum. Çim kısmı bir yana petrol artığı suya salınımı da var.

Çimde eksilme hayvanda halsizlik ve iştah kaybı. Onun için bu çimi sök at dedim. Çimi hiçbir şekilde önermiyorum. Çim kısmı bir yana petrol artığı suya salınımı da var.
ben filtreyi temizlerken içinde küçük küçük çim parçaları görüyorum ama yediğine tanık olmadım. gerçi rampa suya temas ettiği için de çimler sökülüyor olabilir birkaç kez rastladım çünkü.

Belirtiler hazımsızlığı gösteriyordu. Çimi görmemiz şans işi oldu.

Yemle ilgili sorular sormamın sebebi buydu.

Şu an hayvan nasıl? Canlanmış olmalı.

Bir iki yem verin sindirim ve boşaltım sistemi çalışsın.
Yem verdim şimdi halsizlik yok tavırları normal şu an ve suyun altında takılıyor.
Bir şey daha soracağım 18 cm bir kaplumbağa için suyun ölçüsü ne kadar olmalı?

ben filtreyi temizlerken içinde küçük küçük çim parçaları görüyorum ama yediğine tanık olmadım. gerçi rampa suya temas ettiği için de çimler sökülüyor olabilir birkaç kez rastladım çünkü.
Yediğini bilemezsin. Onun için değiştirmen iyi olur. Özellikle 7 cm sonrası herşeyi dişleyerek algılamaya başlarlar. Birşeyden nefret eder yada hoşuna giderse yakasını bırakmazlar.

Yem verdim şimdi halsizlik yok tavırları normal şu an ve suyun altında takılıyor.
Bir şey daha soracağım 18 cm bir kaplumbağa için suyun ölçüsü ne kadar olmalı?

Güzel hayvan birkaç güne tamamen toparlar. Boğazı tahriş olmuş olabilir.

Derinlik hayvan ayaklarını açıp dik durduğunda tabana temas etmeyeceği kadar derinlikte olmalı.

Buna birde silis kum eklediğimizde takriben 30 cm su sağlıklı olur. Bu aynı zamanda iç filtre içinde gereken mesafedir.

Silis kum yoksa vitasand pro78 marka sarı silis kum alın.

Yediğini bilemezsin. Onun için değiştirmen iyi olur. Özellikle 7 cm sonrası herşeyi dişleyerek algılamaya başlarlar. Birşeyden nefret eder yada hoşuna giderse yakasını bırakmazlar.
onun yerine ne yapıştıracağım ki

Dediğim paspastan al. Yapıştırma mandal kıskaç birşey kullan. Kirlendiğinde söker yıkarsın.
kuru alandakini sökmeyi düşünmüyorum rampadakini sökmeyi düşünüyorum. ama mandal kıskaç cama yetişmez ki illaha yapıştırmam gerekecek yani.

Komple tek parça olacak. Kuru alanın yan kenarlarından tutturacaksın.

Yeriyle çıkar. 7 cm kabuk boyuna geldiğinde yeme ihtimali %100

Geri