Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın gözleri kapandı

Kukileta

Yeni Üye
Yaklaşık bir aydır gözleri kapalı. Akvaryuma suyun içerisine bıraktığımda sürekli çırpınıyor, acaba rahatsız mı oluyor diye düşündüğüm için, evin içerisinde bıraktım, sürekli geziyor.
Damla olarak gentgut kullanıyorum bazen terramıcyn krem kullanıyorum. Ama gözünün içerisine giriyor mu bilmiyorum. Halen açılmadı. Bir arkadaşım limon damlat dedi. Bugün onu damlattım. Bakalım nasıl olucak. Başka önerisi olan var mı. Hiç yemde yemiyor, açlıktan ölmez mi? Suyun içerisine bıraktığımda yem atıyorum ama yemiyor. Önerlerinizi bekliyorum

dygse

Yeni Üye
A vitamini eksikliği yaşıyor olabilir. Yaklasık iki ay önce benim kaplumbağamında gözleri kapandı veteriner a vitamini eksikliginden kaynaklandigini soyledi. bir haftalik bir tedavi sonunda gozleri acildi. Egzotik hayvanlara bakan bir veterinere goturseniz iyi olur.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Kabuk boyu kaç cm?

Dışarı çıkarmayın gözleri pislik kapar. Pomadı da bırakın oda su ve dış ortamda toz ve pisliği yapıştırır. Sakın bir daha limon kullanmayın o nasıl bir öneri, hayvanın gözlerini mahvedecek.

Suyunu temiz tutun.

Akvaryumda ekipman olarak neler var?

Hayvanın gözlerinin ve üstten genel resimlerini çekip atabilir misiniz? Başı dışarıda iken daha iyi olur.

Kukileta

Yeni Üye
A vitamini eksikliği yaşıyor olabilir. Yaklasık iki ay önce benim kaplumbağamında gözleri kapandı veteriner a vitamini eksikliginden kaynaklandigini soyledi. bir haftalik bir tedavi sonunda gozleri acildi. Egzotik hayvanlara bakan bir veterinere goturseniz iyi olur.
Egzotik hayvanlara bakan veterinere gösterdim. Hiç bir bilgisi yok. Teramicyn sürüp sürüp gönderdi. Bende birdaha gitmedim. A vitamini olarak ne verdiniz?

Kukileta

Yeni Üye
Foruma hoş geldiniz.

Kabuk boyu kaç cm?

Dışarı çıkarmayın gözleri pislik kapar. Pomadı da bırakın oda su ve dış ortamda toz ve pisliği yapıştırır. Sakın bir daha limon kullanmayın o nasıl bir öneri, hayvanın gözlerini mahvedecek.

Suyunu temiz tutun.

Akvaryumda ekipman olarak neler var?

Hayvanın gözlerinin ve üstten genel resimlerini çekip atabilir misiniz? Başı dışarıda iken daha iyi olur.
10 cm. Ekipman olarak ısıtıcı ve güneşlenme ranpası var. Resim olarak bırakıyorum akvaryumu.

Ekli dosyalar

• 7408918A-008D-4382-BE20-D48C858F1E6E.jpeg
    7408918A-008D-4382-BE20-D48C858F1E6E.jpeg
    374.4 KB · Görüntüleme: 18
  • 260A0D3F-5A92-488C-934B-99844A37D80C.jpeg
    260A0D3F-5A92-488C-934B-99844A37D80C.jpeg
    3.5 MB · Görüntüleme: 18
  • 4E7F5053-741D-4A24-9F3C-E40B42CF1743.jpeg
    4E7F5053-741D-4A24-9F3C-E40B42CF1743.jpeg
    2.9 MB · Görüntüleme: 18
  • F97AD3E6-4A4E-4E92-9EC1-F23A1F5BB28E.jpeg
    F97AD3E6-4A4E-4E92-9EC1-F23A1F5BB28E.jpeg
    3.4 MB · Görüntüleme: 19

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Önce akvaryumu yazayım suyu rampa üstüne kadar yükseltin. Az su çabuk kirlenir ve amonyak oranı artacağı için hayvanı zehirler.

Su ısıtıcı ve filtrede gerekiyor ama bu paludaryuma olmaz. Yeni bir akvaryuma geçmeniz lazım. Ya 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında hazır bir ara geçişli akvaryum yada doğrudan 100*50*50h yada 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında ömürlük bir akvaryum yaptırırsınız.

Hayvanın gördüğüm kadarıyla sadece göz enfeksiyonu var. İltihap göz içinde taşlaşmış. Damla bunları yumuşatıp çıkmasını sağlayacak.

Elinizdeki gentagut 15 günü geçtiyse atıp eczaneden genta marka göz damlası alın. Sabah akşam her iki gözüne 10 saniye arayla beşer damla damlatıp hayvanı kuru bir yerde 15-20 dakika kadar bekletin. Gözünü muhtemelen açmayacak göz kapağı arasından girebildiği kadar girsin. İlk başta biraz yakar ve ayağını gözüne doğru atmaya çalışır. Bu içine işlediğini gösterir.

Vitamin damla alın. Deep fix reptivit olur. Ağzına hergün bir damla damlatın. Ağzını açmazsa ruj sürer gibi ağız çevresine 10-15 saniye arayla üçer damla sürün aradan girer. Bu iştahını açıp kırgınlığını alır. Hergün bir tane yemi suda hemen önüne atın. Kokusunu alıp yiyebilir. Yemezse yarım saat içinde alırsınız. Gözü biraz aralanıp iltihabı görecek kadar atınca kendi gelip yemeye başlar.

Bu arada ne marka yem kullanıyorsunuz?

Hayvanın gözleri bayağı dolu tamamen iyileşmesi 1 ayı bulabilir.

Suyu yükselttikten sonra metilen mavisinden 3 günde bir, bir damla damlatın bu bakterileri öldürür ve amonyak zehirlenmesine karşı da endikedir. Contra-ichthyo yada deep fix dezopur veya deep fix dezofix'ten biri olur.

Suyu sürekli temiz tutmaya çalışın hayvan büyük olduğu için çabuk kirlenecektir.

Hayvan yeme ilgi göstermezse yağsız kıyma denemesi yapın. Kıymadan ufak bir parçayı kaynayan suda 1-2 dakika bekletin ve çıkarıp soğutup verin. Bu iştahsızlıkta son noktadır. Bunu yerse birkaç gün devam edersiniz. O süreçte vitamin kendine getirir yeme dönersiniz.

Geçmiş olsun.

Kukileta

Yeni Üye
Önce akvaryumu yazayım suyu rampa üstüne kadar yükseltin. Az su çabuk kirlenir ve amonyak oranı artacağı için hayvanı zehirler.

Su ısıtıcı ve filtrede gerekiyor ama bu paludaryuma olmaz. Yeni bir akvaryuma geçmeniz lazım. Ya 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında hazır bir ara geçişli akvaryum yada doğrudan 100*50*50h yada 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında ömürlük bir akvaryum yaptırırsınız.

Hayvanın gördüğüm kadarıyla sadece göz enfeksiyonu var. İltihap göz içinde taşlaşmış. Damla bunları yumuşatıp çıkmasını sağlayacak.

Elinizdeki gentagut 15 günü geçtiyse atıp eczaneden genta marka göz damlası alın. Sabah akşam her iki gözüne 10 saniye arayla beşer damla damlatıp hayvanı kuru bir yerde 15-20 dakika kadar bekletin. Gözünü muhtemelen açmayacak göz kapağı arasından girebildiği kadar girsin. İlk başta biraz yakar ve ayağını gözüne doğru atmaya çalışır. Bu içine işlediğini gösterir.

Vitamin damla alın. Deep fix reptivit olur. Ağzına hergün bir damla damlatın. Ağzını açmazsa ruj sürer gibi ağız çevresine 10-15 saniye arayla üçer damla sürün aradan girer. Bu iştahını açıp kırgınlığını alır. Hergün bir tane yemi suda hemen önüne atın. Kokusunu alıp yiyebilir. Yemezse yarım saat içinde alırsınız. Gözü biraz aralanıp iltihabı görecek kadar atınca kendi gelip yemeye başlar.

Suyu yükselttikten sonra metilen mavisinden 3 günde bir, bir damla damlatın bu bakterileri öldürür ve amonyak zehirlenmesine karşı da endikedir. Contra-ichthyo yada deep fix dezopur veya deep fix dezofix'ten biri olur.

Suyu sürekli temiz tutmaya çalışın hayvan büyük olduğu için çabuk kirlenecektir.

Hayvan yeme ilgi göstermezse yağsız kıyma denemesi yapın. Kıymadan ufak bir parçayı kaynayan suda 1-2 dakika bekletin ve çıkarıp soğutup verin. Bu iştahsızlıkta son noktadır. Bunu yerse birkaç gün devam edersiniz. O süreçte vitamin kendine getirir yeme dönersiniz.

Geçmiş olsun.
Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Su ısıtıcı var, 27 derecede sabit tutuyorum, sadece filtre yok. Alvaryumuma uygun var mı bilemiyorum. Kullandığım yem markası ek’te dir.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 6

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Paludaryuma uygun olan iç filtre düşük wattlıdır onun da bir etkisi olmaz.

Bu pek makbul yem değil. Sera carnivor yem alın bu sera mineral ve raffy P karışımıdır. Ahm bitince tetra reptomin alın. Bir kereliğine gammarus alabilirsiniz. Bu yetişkin hayvanlara ufak gelir.

Ya şimdi gammarus yerine ya sonrasında sera raffy royal, jbl energil veya tropical reptiles carnivore yemlerinden birini alırsınız. Aslında doğrudan tropical reptiles carnivore alabilirsiniz. Bu cırcırböceği ve kan kurdu yanında stick yemde içeriyor. Stickleri seçip ayrı gün yaparsınız.

Hayvan düzelince jbl agil alın. Bu kemik geliştirici lizin amino asidi içeren tek yemdir. Sert yemdir.

Onun harici haşlanmış yumurta akı ve haftada bir yada iki kez ara bir zamanda kabuğu genişliğinde marul yada kıvırcık verirsiniz.yemezse yarım saat sonra alın. Bakteriler üreyip çürütmeye başlıyor.

8 cm kabuk boyu sonrası günde tek öğün toplam kafa hacmi kadar veriyoruz. Tam denk getiremezseniz bir fazla verirsiniz. Yalnız hayvan bayağıdır yemiyor bir iki ay sabah akşam yemlersiniz kendisine gelsin.

dygse

Yeni Üye
Egzotik hayvanlara bakan veterinere gösterdim. Hiç bir bilgisi yok. Teramicyn sürüp sürüp gönderdi. Bende birdaha gitmedim. A vitamini olarak ne verdiniz?
avicap diye bir a vitamini kullandik o surecte bir de antibiyotik kullandi ve teramicin kullandik. A vitamini kapsul seklinde icindeki siviyi cekip icirmisti doktor. Eger Istanbulda iseniz Levent te Ada Veteriner Klinigi var. Fiyatida yuksek degildi.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
A vitamininin göz enfeksiyonuna doğrudan etkisi yoktur. Vücutta genel olarak tamir edici ve yenileyici etkisi vardır. Gözden ziyade deri hücrelerini aktifleştirir. Kaplumbağalarda aşırı yükleme deri değişimini artırır. Bu da iyileşmeyen yaraların açılmasına sebep verir. Vücutları bir noktadan sonra yeni deri oluşturamayacak hale gelir ve açık yaralar büyür.

Aşırı uvb'ye maruz kalmada aynı etkiyi yapar. Yüksek radyasyonda deride aynı etkiyi yapar.

dygse

Yeni Üye
A vitamininin göz enfeksiyonuna doğrudan etkisi yoktur. Vücutta genel olarak tamir edici ve yenileyici etkisi vardır. Gözden ziyade deri hücrelerini aktifleştirir. Kaplumbağalarda aşırı yükleme deri değişimini artırır.
veteriner bize a vitamini eksikliginden kaynaklandigini soyledi. Zaten yanlis yonlendirmemek icin veterineri onerdim. Hayvancagiz bir aydir bu pozisyonda ise profesyonel bir mudahale gerekli zaten.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Egzotik hayvanlar konusunda uzman hekim az sayıda ne yazıkki. Egzotik hayvanlara ilgi artınca bu branş talep görmeye başladı yavaş yavaş. Geleceği parlak yani. O açıdan umutluyum.

Bazı hekimler bizim sitemizi inceleyip fikir sahibi oluyor. Çoğu çiftlik hayvanları ve kedi köpek üstüne uzmanlar. Doz ayarı ve/veya yanlış noktalardan yapılan enjeksiyon yüzünden sıkıntı yaşayan hatta ölen hayvanlar oldu.

Sizin kaplumbağanızdaki enfeksiyon farklı birşey de olabilir. Görmediğim için bilemiyorum. Mikrobik olabileceği gibi kimyasal kaynaklı da olabiliyor. Mesela bir örnek verecek olursak, bazı bölgelerde şebeke suyunda olduğundan fazla klor kullanılıyor bu da hayvanların gözünü yakıp kan çanağına çeviriyor.

Arkadaşımızın uygulaması biraz yanlış olmuş ve biraz da geç kalmış. Tedavisi mümkün. Göz enfeksiyonu tedavisi, kulak ve akciğer enfeksiyonundan kolaydır.

Ciddi durumlar ve cerrahi müdahale gerektirecek hallerde bende hekime yönlendiriyorum.

Gittiğiniz hekim gözlemlerinize göre işinin ehli ise, isim ve adresini yazın burada yazdığımız hekimlere ekleyeyim.

Kukileta

Yeni Üye

Geçmiş olsun.
Petshop mağazasına gittim ve söylenilen malzemeleri aldım. Daha sonra petshop mağaza sahibine durumu anlattığımda hepsini iptal edip ek’te göstermiş olduğum ürünü verdi. Bir kavanoz dolusu suya (kaplumbağanın boy ölçüsüne göre) 10-15 damla damlatacaksınız, hiçbirşekilde yeme takviyeye gerek yok dedi. Sonra 15-20 dakika içinde beklettikten sonra o gözlerden girecektir temizleyecektir zaten dedi. Her gün tekrarlayın bunu, geçecektir dedi. Ne yapacağımı şaşırdım. Arkadaşta biraz bilgili birine benziyordu açıkçası, kendilerininde kullandığını söyledi. Deniyorum bakalım. Umarım faydası olur.

Ekli dosyalar

• 68121335-A071-47F4-B1B1-4E0602684E07.jpeg
    68121335-A071-47F4-B1B1-4E0602684E07.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 10

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Adam saçmalamış dediklerimi alıp uygulayın. Genta göz damlası geniş spektrumlu antibiyotiktir. Hayvana gerekli olan budur. Vitamin gözlerini tedavi etmez. Kaldı ki hayvan balık değil. Kaplumbağaya sakıncalı bir içerik ihtiva edebilir.

Rengi mavi ise içinde metilende vardır bu ağız yollu verilmez.

Petshopçuların dediklerini önemsemeyin onlar herşeyi ticari düşünüyor. Gereksiz şeyleri de satmayı severler. Üçkağıtçısı çoktur. Bu arkadaş için söylemiyorum tabi o ahlaklı olabilir ama uygulaması yanlış.

Büyük kaplumbağalar satılmadığı için aç bırakıp büyümelerini engelleyenleri var. Yem masrafı çıkmasın diye büyükleri çöpe, kanalizasyona atanını bile gördük.

Bana sormadan ekipmanda dahil birşey almayın. Yada netten alırsanız linkini atın uygunluğuna bakalım öyle alın.

Kukileta

Yeni Üye
Adam saçmalamış dediklerimi alıp uygulayın. Genta göz damlası geniş spektrumlu antibiyotiktir. Hayvana gerekli olan budur. Vitamin gözlerini tedavi etmez. Kaldı ki hayvan balık değil. Kaplumbağaya sakıncalı bir içerik ihtiva edebilir.

Rengi mavi ise içinde metilende vardır bu ağız yollu verilmez.

Petshopçuların dediklerini önemsemeyin onlar herşeyi ticari düşünüyor. Gereksiz şeyleri de satmayı severler. Üçkağıtçısı çoktur. Bu arkadaş için söylemiyorum tabi o ahlaklı olabilir ama uygulaması yanlış.

Büyük kaplumbağalar satılmadığı için aç bırakıp büyümelerini engelleyenleri var. Yem masrafı çıkmasın diye büyükleri çöpe, kanalizasyona atanını bile gördük.

Bana sormadan ekipmanda dahil birşey almayın. Yada netten alırsanız linkini atın uygunluğuna bakalım öyle alın.
Tekrardam meraba. Vitamin damlasını denedim etkili oldu baya. Artık suyun içine yemlerini atıp ağız kısmına götürdüğümde yiyor. İştahı açıldı. Fakat gözleri halen açılmadı (genta damlatıyorum sabah akşam) acaba diyorum kafasını içeri sokmadan kafasını tutmanın kolay bi yöntemi var mı “göz kapağını hafiften aralayıp o şekilde damlatsak. Yoksa bu şekilde hiç içeri girmiyor sanırım damla. Kafasını tutmanın bi yöntemini arıyorum ☺️ Var mıdır acaba? Teşekkür ederim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kafasını tutamazsınız, asılmaya çalışırken kemik yada dokuyu zedeleyebilirsiniz.

Kafasını içeri çekiyorsa hayvanı dik tutun. Gözlerini boyun derisi içine kadar sokmuşsa gentayı damlatın orada göllesin. O şekilde dik tutmaya devam edip gözüne işlemesini sağlarsınız.

Eğer gözleri boyun derisi dışında kalıyorsa yine hayvanı dik tutup kulak pamuğuna bir iki damla damlatıp göz kapağına sürterek aralamaya çalışın, yalnız çokta bastırmayın.

Yada elinizi sabunlayıp parmağınızı sürterek aralayıp damlatın. Yalnız bu uygulamada ikinci bir kişi hayvanı tutmalı.

Hayvanda çok yoğun ve taşlaşmış iltihap var. Tedavi süreci 1 ayı geçebilir.