Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagamin hastaligini teshis edemiyorum?

yesilcimen

Yeni Üye
Benim de minik 6 aylik kaplumbagamin kafasinda beyaz bir leke cikti. Mantar oldugundan suphelenip tuzlu su ile dolu kapta beklettim daha sonra goz sisikligini farkedip akciger enfeksiyonu oldugundan supheleniyorum ve cok endiseliyim. Lekenin ilk ciktigi gun suyun dibinde cok fazla beyaz pullar vardi. Sorun ne acaba gercekten minik kaplumbagam icin cok endiseliyim.

Cvp: Kaplumbagamin hastaligini teshis edemiyorum?

Önce resim koy bakalım o leke mantarmı Kaplumba ne durumda görelim Ona göre konuşalım. Bi resim bile koymuyosunuz sonra çözüm bekliyosunuz. Veterinere bile söylesen görmeden bişey diyemez

Suyu dibindeki pul dediğin şeyler eski deri parçalarıdır belki. Dersini değiştiriyo kaplumbağalar sonra suyun dibinde birikiyo eski deriler

Deri seğişimine bağlı belirtilerden bahsediyorsunuz. Kalkmış ve düşmemiş deriler başında, kollarında ve ayaklarında sarkık yada kabarık şekilde görünür.

Akviğer enfeksiyonu şüphenizde varsa veterinere götürün hayvanı.

Belkide boşuna tuz banyosu yaptırdınız. Tuz böbreklere zararlı. Kaplumbağa hastalıklarından mantar hem hastalık bakımından hemde tedavi bakımından en tehlikelisidir. Bu tedavi esnasında böbrek iflasına bağlı kayıpta olabilir. Kesin teşhis olmadan hareket etmemenizi öneririm.

Kaplumbagamun sadece kafasinin uzerinde gorunuyor beyaz leke. Aslinda burnundan baloncuk cikmasi ve sudan cikardigimda da bir kac kez sesli nefes almasida suphelerimi arttirdi.

Leke en net bu sekilde umarim ciddi bir sey yoktur.

Ekli dosyalar

• 2013-05-12 16.50.43-1.jpg
    2013-05-12 16.50.43-1.jpg
    26.8 KB · Görüntüleme: 171
Resim net olmamakla birlikte bu deri değişimi ile alakalı gözükmüyor. Kabuk dışında kireç birikmeside olmayacağına göre mantar olabilir. Veterinere götürmenizi öneririm. Akciğer enfeksiyonu belirtileri ayrıca iki ayrı hastalık olma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Burada tedavi için izlenecek yol önemli. Karma tedavi zor olur. Muhtemelen önce akciğer enfeksiyonuna yönelip bu düzelince diğerine başlanır. Veteriner şart.

Bu resim ne kadar bulanık böyle hiçbişey belli olmuyo O yüzden yardımcı olamıyacam üzgünüm. Net bi resim olsa ne olduğunu anlardık

Diğer konuda yazdım başka belirti yoksa göz şişikliği göz enfeksiyonudur.

Geri