Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın içi şişti

itirpitircik

Yeni Üye
Kaplumbağam 6 yaşında ve 80 gram. Kuru karides yemi her akşam kafasının büyüklüğü kadar veriyoruz. Fakat yaklaşık 2 haftadır iç kısımları balon gibi oldu. Bacak ve kollarda şişme yok, internette biraz arayınca akciğer enfeksiyonu belirtileri içerisinde gördüm ama diğer belirtilerin hiçbiri yok sadece şiş ve kuru alanda kalıyor. Ama kuru alanı hep seviyordu küçüklüğünden beri bu belirti mi tam emin olamadım. Bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim ????????

Ekli dosyalar

• AE5AC415-B886-4E5A-9E56-C709FC0C64EF.jpeg
    AE5AC415-B886-4E5A-9E56-C709FC0C64EF.jpeg
    201.4 KB · Görüntüleme: 37
Kabuk kısmındaki yosunlar temizlendi, fotoğrafı temizlemeden önce çekmiştim bilginize.

Sadece kuru karides mi veriyorsun birde o çıktığı kuru alana UVB lambası ve ısıtıcı lamba vuruyor mu suyun yüksekliği ve kaplumbağanın kabuk boyu ne kadar

Sadece kuru karides mi veriyorsun birde o çıktığı kuru alana UVB lambası ve ısıtıcı lamba vuruyor mu suyun yüksekliği ve kaplumbağanın kabuk boyu ne kadar
Evet sadece kuru karides yiyor. Lamba yok ama sabah akşam güneş alan bir alanda duruyor camın önünde su yüksekliği güneşlendiği taş kadar kabuğundan 3-4 cm yukarıda kabuk boyu 7,5 cm

Sadece karides ile beslenmemesi gerekiyor ayrıca derin suda yüzerek ciğerlerinin gelişmesi gerekiyor. UVB ve ısıtıcı lamba kullanmalısın D vitamini ve kabuk gelişimi için kuru alana çıktığında üşütmemesi lazım muhtemelen bu sebeplerden dolayı olmuş olabilir tek çeşit bir beslenme yanlış mineralli yemler kullanman yada serumu yemin üzerine damlatman gerekiyor konuyla ilgili cem bey gerekli bilgiyi verir fakat yanlış bakımdan dolayı olduğunu düşünüyorum

Sadece karides ile beslenmemesi gerekiyor ayrıca derin suda yüzerek ciğerlerinin gelişmesi gerekiyor. UVB ve ısıtıcı lamba kullanmalısın D vitamini ve kabuk gelişimi için kuru alana çıktığında üşütmemesi lazım muhtemelen bu sebeplerden dolayı olmuş olabilir tek çeşit bir beslenme yanlış mineralli yemler kullanman yada serumu yemin üzerine damlatman gerekiyor konuyla ilgili cem bey gerekli bilgiyi verir fakat yanlış bakımdan dolayı olduğunu düşünüyorum
Çok teşekkür ederim dediğiniz ürünleri hemen temin edeceğim inşallah düzelir sağ olun????????

Hayvan tek yönlü beslenmemeli. Sürekli protein alımı hayvanda gut hastalığı yani eklem iltihaplanması yapar. Hayvan yürüyemez, yürürken acı çeker.

Hayvanı düz ve temiz bir yere koyup yürümesine bak. Bacaklarını düzgün hareket ettirebiliyor mu?

Hayvanın eline al ön cepheden mümkünse başı dışardayken bir resmini, ters tutup alt bağa tarafını komple ve düz yere koyup tepeden yine baş dışarıda iken komple bir resmini çek. Ve her iki gözünü de.

O şiş olan bölgelerde kızarma mevcut mu?

Kabuk boyu kaç cm?

Kabuktaki delikler üstteki plakada mı yoksa içeri doğru derinliği var mı?

Hayvan tek yönlü beslenmemeli. Sürekli protein alımı hayvanda gut hastalığı yani eklem iltihaplanması yapar. Hayvan yürüyemez, yürürken acı çeker.

Hayvanı düz ve temiz bir yere koyup yürümesine bak. Bacaklarını düzgün hareket ettirebiliyor mu?

Hayvanın eline al ön cepheden mümkünse başı dışardayken bir resmini, ters tutup alt bağa tarafını komple ve düz yere koyup tepeden yine baş dışarıda iken komple bir resmini çek. Ve her iki gözünü de.

Kabuk boyu kaç cm?

Merhaba, yeni bir yem mi alayım yoksa evden marul gibi şeylerle mi besleyeyim. Forumda gezinirken 2 gün karides verin yazıları gördüm o dengeyi nasıl sağlamalıyım?
Yeri güzelce temizleyip koydum fotoğrafları ekliyorum. Şişliklerde kızarma yok. Kabuk 7,5 cm. Kabukta delik göremedim ben o kısmı anlayamadım kusura bakmayın. Bir de yukarıda cevap veren arkadaşın dediği malzemeleri araştırıyorum onları da temin edeceğim en kısa sürede. Itır bana geldiğinde ben de küçük olduğum için ihtiyaçlarını yeni fark ettim maalesef:( Bir de kabuk üzerindeki yosunları çocuk diş fırçası ile yavaş yavaş fırçalayarak alıyorum ancak alt kısmı alamıyorum. O kısmı nasıl temizleyebilirim? Suyunu 1 hafta bekletip daha sonra koyuyorum klor olmasın diye klor giderici damla aldım bugün onu da kullanacağım. Taşları her sene yeniliyorum temizlerken de süngerle yosunları temizliyorum taşlardan. Gözlerini yürüyüşünü tam çekemedim ve gözlemleyemedim. Kafasını ancak bu kadar çıkardı elime alınca da hemen içine çekti. Çıkarır çıkarmaz onları da güncelleyeceğim.

Ekli dosyalar

• 6CE2C520-5C2A-4BBB-8A33-F1A293BD69E2.jpeg
    6CE2C520-5C2A-4BBB-8A33-F1A293BD69E2.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 33
  • 06DB9AF9-89B1-4310-A079-4CE255D745B6.jpeg
    06DB9AF9-89B1-4310-A079-4CE255D745B6.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 34
  • 906C4FBE-90F8-47A9-81D8-648C2827B1DB.jpeg
    906C4FBE-90F8-47A9-81D8-648C2827B1DB.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 32
  • 0788001E-D43B-414E-8238-4CDEA4360CCB.jpeg
    0788001E-D43B-414E-8238-4CDEA4360CCB.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 35

Kabuk boyu kaç cm?

Ekli dosyalar

• 7DF57685-534A-40E8-A2A3-5E50C3BB20AD.jpeg
    7DF57685-534A-40E8-A2A3-5E50C3BB20AD.jpeg
    933.9 KB · Görüntüleme: 16
  • 282D111F-D195-461A-B860-E22EF92D5E91.jpeg
    282D111F-D195-461A-B860-E22EF92D5E91.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 17

Kabuk boyu kaç cm?

Bunları sipariş ettim sizce fayda sağlar mı kaplumbağama?

Ekli dosyalar

• 36BBBE04-96DB-4069-AF3F-9A89ED10C2B5.png
    36BBBE04-96DB-4069-AF3F-9A89ED10C2B5.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 5
  • D7C84E61-CFD6-4E17-85EB-DD4A9BBBF96C.png
    D7C84E61-CFD6-4E17-85EB-DD4A9BBBF96C.png
    1,007.5 KB · Görüntüleme: 5

Kabuk boyu kaç cm?

böyle yürüyor bana biraz zorlanıyor gibi geldi ama siz daha iyi bilirsiniz ????????

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tahminim emin olmamakla birlikte böbrek enfeksiyonu olabilir bu kadar şiş olma durumu onu gösteriyor fakat anüs bölgesinde ve kabuk altında pembeleşme yok. Notox su düzenleyicisi musluk başına klor giderici takarakta kullanabilirsin almak yerine diğer ürün hakkında bişey diyemem. Suyun sıcak olmasını ve bulunduğu oramında sıcak olmasını tavsiye ederim durumla ilgili Su kaplumbağalarından anlayan bir veterinere başvurmalısın bence Böbrek enfeksiyonu teşhisi koyarsa marboxyl tedavisi yapılması gerekli. Konuyla ilgili cem bey yine bilgi verir diye düşünüyorum çeliştiğimiz bir nokta olursa ona güvenebilirsin.

Tahminim emin olmamakla birlikte böbrek enfeksiyonu olabilir bu kadar şiş olma durumu onu gösteriyor fakat anüs bölgesinde ve kabuk altında pembeleşme yok. Notox su düzenleyicisi musluk başına klor giderici takarakta kullanabilirsin almak yerine diğer ürün hakkında bişey diyemem. Suyun sıcak olmasını ve bulunduğu oramında sıcak olmasını tavsiye ederim durumla ilgili Su kaplumbağalarından anlayan bir veterinere başvurmalısın bence Böbrek enfeksiyonu teşhisi koyarsa marboxyl tedavisi yapılması gerekli. Konuyla ilgili cem bey yine bilgi verir diye düşünüyorum çeliştiğimiz bir nokta olursa ona güvenebilirsin.
Çok teşekkür ederim tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Veteriner konusunda maalesef sıkıntı yaşıyorum şu ana kadar farklı sebeplerden götürdüğüm 3-4 veteriner fakülteye gitmesini çok bilgileri olmadığını söylediler. Daha detaylı bir araştırma içerisine gireceğim sağ olun????????

Biraz geç cevap verdim kusura bakma. Sokak kedilerini besledim arkasında forumdaki konulara yanıt verme, telefon trafiği de uzayınca bu vakti buldu. Herkes bugünü buldu. Tekrar kusura bakma.

Hayvanın göz ve kulakları sağlam. Kabuk yapısıda iyi. Şekil bozukluğu yok. Yosun partikülleri plaka altına işlemiş ise bunlar plaka atılana kadar çıkmaz. Yalnız üstbağanın ara çizgilerindeki siyahlıklar nedir? Zift kalıntısı gibi duruyor akvaryumda salınım yapan birşey mi var? Bunları çıkarmak için orta sertlikte diş fırçasını ıslatıp üstüne sofra tuzu yada karbonat tozu döküp fırçala. Deri ve gözlerine temas etmesin. Biraz baskı uygulayabilirsin. Sonra akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayıp havlu peçete ile kurulayıp kabuğun bir resmini daha çek. Bazı plakalar açılmış bunları ağzı düz cımbızın bir ağzını açılmış plaka altına sokup ittirek biraz daha açıp yukarı doğru çekerek çıkar. Çıkmakta zorlanan olursa zorlama kabuğu kanatırsın. Temizlenmiş haliyle resmine bakalım gerekirse kabuğa devit uygularız.

Kabuk üstünde belli bölgelerde iğne başı gibi delikler gördüm. Onlar derin mi yoksa sadece üstteki plakada mı duruyor.

Şiş bölgelerde kızarma gözükmüyor. Hayvan yürümesi de iyi. Muhtemelen hayvan obez. Hayvanın bolca yüzüp enerji atması lazım. Yemde aşırıya kaçmak, hareketsizlik, yeterince uyku alamama başlıca sebepler. Tuzlu gıda verilmesi de ödem yapar. Tuzlu bir şey vermediysen de sürekli gammarus vermekte tuz alımına sebep olmuş olabilir. Bu sebeple obezlik ile ödem arasında kaldım. Tan yeri ağarması ile uyandıkları için en geç 21:00 de uyuması lazım. Uykusunu iyi alamayan hayvan hırçın olur, sebepsiz çevresindeki hayvanlara saldırır yada malzemelere ısırıp zarar verir.

Akvaryumun genel bir resmini atabilir misin eksik, fazla, sakıncalı birşey var mı bakayım? Yarın atarsın hayvanı rahatsız etmeyelim.

Yem olarak sera raffy P, tetra reptomin, jbl agil yemleri de al. Sera raffy P 'deki kırmızı stickler mineral yemdir. Bunları ayırıp haftada iki öğün vereceksin. Aynı günün iki öğünü yada uzak günlerde birer öğün. Bu arada 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün sonrasında tek öğün veriyoruz. Yemleri aldığında program yaparız. Bu kırmızı mineraller bitince sera carnivor alırsın. Mineral yem varken damla vitamine gerek yok. Neyse almışsın. Yazılara sırayla baka baka cevap veriyorum aldığını yeni gördüm. Haftada iki defa bir stick yeme bir damla damlatıp elden ilk yem olarak verirsin. Yemleri alınca yaparsın. Yemler gelene kadar haşlanmış yumurta akı da ver. Ayrıca haftada iki defa kıvırcık yada marulun körpe yapraklarından verirsin. Yalnız yemezse yarım saat sonra çıkar bakteri üretmesin. Yemler gelince gammarus vermeyi bir süre bırak, hayvan toparlayıncaya kadar verme.

Isıtıcı lamba, filtre ve su ısıtıcı elzem malzemeler bunlarda eksik varsa hemen tamamla.

Akvaryum gün ışığı alsın ama doğrudan güneş görmesin. Yosunlanmanın sebebi budur. Isıtma lambası hayvanın ısınması yanında kabuğunu kurutur. Bu da yosun ve mantar gibi oluşumların üremesini önler. Plakaların kuruyup gerilerek açılmasını kolaylaştırır.

Su düzenleyiciyi akvaryuma değil yedeklediğin petşişeye damlat. 1-2 gün bekletip öyle akvaryuma dökersin. Şişenin kapağını aralık bırak ama toz girmesin klor uçucudur.

Yalnız basit düzende de olsa musluğa takılan bir filtre alıp suyu oradan doldurman daha iyi olur.

Son düzenleme:
Biraz geç cevap verdim kusura bakma. Sokak kedilerini besledim arkasında forumdaki konulara yanıt verme, telefon trafiği de uzayınca bu vakti buldu. Herkes bugünü buldu. Tekrar kusura bakma.

Hayvanın göz ve kulakları sağlam. Kabuk yapısıda iyi. Şekil bozukluğu yok. Yosun partikülleri plaka altına işlemiş ise bunlar plaka atılana kadar çıkmaz. Yalnız üstbağanın ara çizgilerindeki siyahlıklar nedir? Zift kalıntısı gibi duruyor akvaryumda salınım yapan birşey mi var? Bunları çıkarmak için orta sertlikte diş fırçasını ıslatıp üstüne sofra tuzu yada karbonat tozu döküp fırçala. Deri ve gözlerine temas etmesin. Biraz baskı uygulayabilirsin. Sonra akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayıp havlu peçete ile kurulayıp kabuğun bir resmini daha çek. Bazı plakalar açılmış bunları ağzı düz cımbızın bir ağzını açılmış plaka altına sokup ittirek biraz daha açıp yukarı doğru çekerek çıkar. Çıkmakta zorlanan olursa zorlama kabuğu kanatırsın. Temizlenmiş haliyle resmine bakalım gerekirse kabuğa devit uygularız.

Kabuk üstünde belli bölgelerde iğne başı gibi delikler gördüm. Onlar derin mi yoksa sadece üstteki plakada mı duruyor.

Şiş bölgelerde kızarma gözükmüyor. Hayvan yürümesi de iyi. Muhtemelen hayvan obez. Hayvanın bolca yüzüp enerji atması lazım. Yemde aşırıya kaçmak, hareketsizlik, yeterince uyku alamama başlıca sebepler. Tuzlu gıda verilmesi de ödem yapar. Tuzlu bir şey vermediysen de sürekli gammarus vermekte tuz alımına sebep olmuş olabilir. Bu sebeple obezlik ile ödem arasında kaldım. Tan yeri ağarması ile uyandıkları için en geç 21:00 de uyuması lazım. Uykusunu iyi alamayan hayvan hırçın olur, sebepsiz çevresindeki hayvanlara saldırır yada malzemelere ısırıp zarar verir.

Akvaryumun genel bir resmini atabilir misin eksik, fazla, sakıncalı birşey var mı bakayım? Yarın atarsın hayvanı rahatsız etmeyelim.

Yem olarak sera raffy P, tetra reptomin, jbl agil yemleri de al. Sera raffy P 'deki kırmızı stickler mineral yemdir. Bunları ayırıp haftada iki öğün vereceksin. Aynı günün iki öğünü yada uzak günlerde birer öğün. Bu arada 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün sonrasında tek öğün veriyoruz. Yemleri aldığında program yaparız. Bu kırmızı mineraller bitince sera carnivor alırsın. Mineral yem varken damla vitamine gerek yok. Neyse almışsın. Yazılara sırayla baka baka cevap veriyorum aldığını yeni gördüm. Haftada iki defa bir stick yeme bir damla damlatıp elden ilk yem olarak verirsin. Yemleri alınca yaparsın. Yemler gelene kadar haşlanmış yumurta akı da ver. Ayrıca haftada iki defa kıvırcık yada marulun körpe yapraklarından verirsin. Yalnız yemezse yarım saat sonra çıkar bakteri üretmesin. Yemler gelince gammarus vermeyi bir süre bırak, hayvan toparlayıncaya kadar verme.

Isıtıcı lamba, filtre ve su ısıtıcı elzem malzemeler bunlarda eksik varsa hemen tamamla.

Akvaryum gün ışığı alsın ama doğrudan güneş görmesin. Yosunlanmanın sebebi budur. Isıtma lambası hayvanın ısınması yanında kabuğunu kurutur. Bu da yosun ve mantar gibi oluşumların üremesini önler. Plakaların kuruyup gerilerek açılmasını kolaylaştırır.

Su düzenleyiciyi akvaryuma değil yedeklediğin petşişeye damlat. 1-2 gün bekletip öyle akvaryuma dökersin. Şişenin kapağını aralık bırak ama toz girmesin klor uçucudur.

Yalnız basit düzende de olsa musluğa takılan bir filtre alıp suyu oradan doldurman daha iyi olur.
Hiç önemli değil ne demek. Sağlam olmasına çok mutlu oldum. Şu an boyuna uygun bir akvaryum planım olduğu için büyük bir plastik kapta duruyor. Sadece taşlar ve güneşlenme kayası var. Açıkçası fırçalama işleminden korkuyorum kabuk açılır kanar diye dediğiniz şekilde yarın dener çekerim. Plaka temizliği hiç yapmadım hep kendi bırakmıştı onu da deneyeyim. Delikler çok derin değil kabuk kısmında minik. Siz söyleyince dikkat ettim. Uyku konusunda sıkıntı şu ki evde hiç ışığı sönmeyen bir oda yok. Bugün forumda gezerken başka arkadaşlara yazdıklarınızı okudum ama tam olarak nasıl bir çözüm bulabilirim bilemedim. Geçici bir çözüm olarak bir kısmını koyu renk bir mukavva bile kapatmak işe yarar mı? Yem konusunda da dediklerinizi temin etmeye çalışacağım şu anlık bütçe olarak biraz aşıyor beni temin eder etmez yazarım. Şu an elimde bulunan karidesi tamamen kesmeli miyim? Önemli malzemeleri tamamlayacağım sadece ufak bir korkum var. Sorumluluk bana ait olduğu için ve biraz dikkatsiz biri olduğum için su ısıtıcı yanar hayvana zarar verir ya da yangın çıkar diye çok korkuyorum açıkçası. Böyle şeyler olma ihtimali yüksek mi farklı bir çözüm var mı? Tamamdır şişeyi de dediğiniz gibi yapacağım çok çok teşekkür ederim hocam içim rahatladı sağ olun????????

Sorma o yazıyı yazmam 3 saatten fazla zamanımı aldı. Bir işle alakalı 5 kişiyle dönüşümlü görüşme yaptık.

Sadece plakada ise delik sorun değil. İçeri doğru gidiyorsa ya kimyasal temas etmiştir yada daha tehlikelisi kahverengi mantardır. Bu kabuğu yer. Bu ihtimale karşı diş fırçasına tuz dökerek uygulamayı yap. Eczaneden bir tane baticon da al. Durumu net göreyim gerekirse kabuğu kurutup sürersin. Bunu kendimizde de kullanıyoruz. Hayvan ısırıp yara açabiliyor.

O çakıl taşlarını çıkar. Aralarına kir hapsedip göz kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir.

Agili sonraya bırakabilirsin ama reptomin ile raffy P'yi mutlaka al.

Kuru alan çevresini kapatıp suyu yükseltmek istiyorsan evet. Yalnız lambayı kartona tutturma, mandallı lambaysa.

Elinde yiyecek niyetine bir tek gammarus ve yumurta var onun için yemler gelene kadar böyle idare et birkaç gün. Yeşillik yerse ne ala. Yeşilliğin her türünü dene roka ve tere hariç haşlanmış sebzelerde deneyebilirsin. Her hayvanın ağız tadı farklıdır.

İşlenmiş et türleri vermedin değil mi onlarda tuz harici, koruyucu maddeler hayvanın karaciğer ve pankreası için zararlıdır.

Tatlı, tuzlu, acı, baharatlı, yağlı, süt ürünleri ve işlenmiş etleri vermiyoruz.

Su ısıtıcı çalışırken bir anda hava ile temas ederse bir anda ısınıp camı patlar. Bu sebeple roxin çelik ısıtıcılar daha güvenlidir kırılma derdi olmaz ve tam batar. Kaliteli ısıtıcıların camı quartz camdır ve güvenlik korumaları vardır, kendilerini kaparlar. Tabi pahalı oldukları için alınacaksa ömürlük akvaryumda alınmalarını tavsiye ediyorum.

Isıtıcı çalıştığında hayvan yakın durmaya çalışır. Dokunduğunda ayakları yandığı için kaçarlar. Ya yakın dururlar ya üstüne yada altına girip kabuk teması ile dururlar. Isıtıcı çalışmıyorken gene tutunur çalışınca yine yandığı için kaçarlar. Döngü böyle devam eder. Yetişkinler bunu bilir. Ama küçükler biraz balık akıllıdır.

Elinde ısıtıcı olmadığını farzedersek kalorifere değdirmeden yakın bir yere koy kabı su çok ısınmasın. Hemde soğuk olmasın.

Son düzenleme:
Geri