Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuğu Yandı

akifceyda

Yeni Üye
Kaplumbağam az önce ısıtıcının altında uyurken yakaladım. Hep oralara girerler ve cıkarlar sanırım bu sefer cıkamamıs biri. Kabugunda karanlık bir bölge var. hareketsiz hemen hemen. Suya koyduğumda taşa ilerliyor bir iki koluyla o kadar. onun dısında hareketi yok. Gözleri kapalı ve şiş. Teramisin kullandım az önce. Ne yapmam lazım?
acil yardımcı olabilirmisiniz.

Cvp: Acil! Kaplumbağamın kabuğu Yandı

geçmiş olsun inşallah bir şey olmaz.

sag gözünü açtı. sol gözü su toplamış gibi. ayrı akvaryumda. tecrübesi olan tecrübelerini paylaşırsa seviniriz.

Benim kapluşumun ısıtıcıda boynu yanmıştı ama yem yemesini hareketlerini hiç etkilememişti bu durum. Gözlerinin kapanması hareket etmemesi iyi değil. Veterinere gidebilirseniz daha iyi olacaktır.

Veterinere gidin bence en iyisini veteriner yapar.

ısıtıcıdan kastınız kuru alan lambasımı yoksa su ısıtıcısımı ? :S

su ısıtıcısı. 100 wattlik sıcaklık dusunce kendi calısıyor. altına koydugum midyeler hareket etmiş bir boşluk oluşturmuş onlarda oraya girmişler.

Acil! Kaplumbağamın kabuğu Yandı

Benim kaplumbağamda hep ısıtıcısna yakın uyur sıcaklık verdiği için herhangi bir sorunda yaşamıyorum, yanma veya tahriş gibi. Ne kadar zaman orada kaldığından ve ısıtıcınızın dogru sıcaklıkta ısıttığınzdan emin misiniz?

evet eminim. bu ufaklık sıkışmıştı çıkamıyordu oradan. o yüzden kalmış. 2 mm daha büyük olanlar oraya sığamadıklarından oyle bi sıkı8ntı yaşamadık.

akifceyda' Alıntı:
evet eminim. bu ufaklık sıkışmıştı çıkamıyordu oradan. o yüzden kalmış. 2 mm daha büyük olanlar oraya sığamadıklarından oyle bi sıkı8ntı yaşamadık.

Resmini koyma imkanınız var mı eğer orada uzun zaman sıkışığ yemek yiyemediyse zayıfta düşmüş olabilir inşallah önemli bir şeyi yoktur kaplumbaganızın.

eaglewatch' Alıntı:
akifceyda' Alıntı:

Resmini koyma imkanınız var mı eğer orada uzun zaman sıkışığ yemek yiyemediyse zayıfta düşmüş olabilir inşallah önemli bir şeyi yoktur kaplumbaganızın.

maksimum 1 saat kadar kaldı 1 saat içinde de takribi olarak 2 kez devreye giriyor ısıtıcı, 3 er dakika olmak üzere... kabuk resimlerini ekliyorum.
mailto:/20ruvbb.jpg

Gözlerdeki kapalılık ve iştahsızlık devam ediyor mu? Kabuk üzerinde sadece renk değişimi varsa büyülk bir sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum ancak iştahsızlık ve gözlerde kapalılık varsa yanmayla alakasız bir rahatsızlığı olabilir.

Çok geçmiş olsun :( Hakikaten yanmış gibi duruyor :( Canım benim.. Yanık için de bepanten kullanabilirsiniz. Gözleri kötü görünüyor. Yemek yiyor muydu?

Sağ gözü açık ama sol gözü kapalı. İçini görebildiğim kadarıyla diğer gözle beraber senkronize bir hareket ediyor. sadece derisi kapalı üstten. Teramicin ve gentagut tedavisi yapıyoruz. Kabuk için teramisin kullanıyoruz bepanthen henuz almadık.
İştahsızlık gibi bir sıkıntısı yok hergün 2 stick yiyor zorlansa da. Arka bacaklarımızı pek kıpırdatamıyoruz sadece. Veteriner sinirsel bir durum olmadığını arka bacaklarının reflekslerinin iyi oldugunu. acıları dindiğindde rahat edeceğini söyledi. ekstra olarak ne yapabilirim? tavsiyesi olan?

akifceyda' Alıntı:
Sağ gözü açık ama sol gözü kapalı. İçini görebildiğim kadarıyla diğer gözle beraber senkronize bir hareket ediyor. sadece derisi kapalı üstten. Teramicin ve gentagut tedavisi yapıyoruz. Kabuk için teramisin kullanıyoruz bepanthen henuz almadık.
İştahsızlık gibi bir sıkıntısı yok hergün 2 stick yiyor zorlansa da. Arka bacaklarımızı pek kıpırdatamıyoruz sadece. Veteriner sinirsel bir durum olmadığını arka bacaklarının reflekslerinin iyi oldugunu. acıları dindiğindde rahat edeceğini söyledi. ekstra olarak ne yapabilirim? tavsiyesi olan?

Gentagut gerçekten çok etkili stick yem yanında karideste verebilirseniz daha iyi olur. Veterinerde gerekli bilgilendirmeyi yapmış.

Gözümüzü dün itibariyle açtık. çok az şişlik ve deride renk farkı devam ediyor. yuvasında daha mutlu olduğu için yuvasına aldık diğer kapluşlarda yokluğunu hissetmişcesine sakinleşmişti yuvaya geri gelince mutlu oldular. arka ayaklarını hiç cıkarmıyordu simdi cıkarıyor uzerinde durmaya calısıyor ama yuzerken kullanmıoyor su asamada. gentagut surekli olarak kullanıyoruz bir de teramisin kullanıyoruz. ısıtıcıdan korkuyor biraz da acısı olduğu için ürkekleşti onun dısında da çok az bugun iştahsızlıgımız oldu onun sebebi de suya girdiğinde tek isteği gözünü kaşımak olması sanıyorum.
velhasıl; iyi gibi şimdilik kapluşumuz.

Kaplumbağamız Einstein Öldü...

Edit: Gömmek için kenara koymuştum ki kollarını hareket ettirdi. hipotermi gibi birşey olabileceğini veteriner söyledi.
simdi 30 derecede bekletiyoruz.

Yaraya Batticon sürün, Batticon Antisepktik Solüsyonu kafasi disarida kalacak sekilde ilik bir suya karistin. 10 gün boyunca 10-15 dakika Batticonlu suda tedaviye devam edin . Acik cay rengini alıncaya kadar Batticon ve bir cay kasiginin ceyregi kadar da suya tuz koyun. Tedaviye başlayın ve devam edin bir şey kaybetmezsiniz geçmiş olsun :(

su an felçli gibi duruyor. hareket etmiyor. katılaşmada olmadı 30 derece suda bekletiyoruz.

Geri