Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Kabuğunda Beyaz Lekelenmeler Var.

KentorKhiron

Yeni Üye
Tüm herkese iyi akşamlar,
2 adet kırmızı yanaklı su kaplumbağası beslemekteyim ve kaplumbağalardan bir tanesinin üzerinde beyaz lekeler oluştu. Uzun süredir bu lekelenmeler mevcut sanırım artmıyorlar ama baya varlar. İkisi de aynı yerde yaşıyorlar ama diğerine hiçbir bulaşma olmadı. Acaba bu beyazlıkların sebebi ne olabilir? Mantar olabileceğini düşündüm ama kaplumbağada lekelenme dışında bir sorun yok gibi çok güzel bir şekilde yemini yiyor hatta diğerinin ağzından alıyor, hareketlerinde hiçbir kısıtlanma yok ama spot lamba ve UV lamba açık olduğu sürece genelde hep güneşleniyor. Koku olup olmadığından emin değilim akvaryumun içi biraz kokuyor ama ilk defa kaplumbağa beslediğim için normal mi yoksa değil mi anlayamadım, kaplumbağada çok ağır burnu rahatsız eden bir koku olmuyor. Bakım koşullarım kötü değil. İkisine de yetecek büyüklükte akvaryumum,ısıtıcım,filtrem,kuru alanım mevcut. Kaplumbağanın değişik açılardan çekilmiş resimlerini aşağıda paylaşıyorum. İlgilenen ve yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

mailto:/g/717/241020111635.jpg/

Cvp: Kaplumbağamın Kabuğunda Beyaz Lekelenmeler Var.

Tortu şeklinde suda ki kireç kalmış olabilir kabukta.
Yumuşak bir fırça ile fırçaladığınızda geçer eğer kireç birikmesiyse.
Mantar gibi görünmedi bana.

Bunlar mantar değil. Öyle olsa belli bölgelerde dairesel şekilde pamukçuk gibi oluşur ve dokunduğunuzda dökülür. Muhtemelen sudaki yağ, kir ve kalıntılar kabuğun çukur kısmında birikmiş. Herhafta ılık su altında narin bir şekilde kabuğu fırçalayın Arzu Hanım'ın da dediği gibi.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Acaba kireç birikmesini ve ya kiri nasıl engelleyebilirim? Akvaryumum ortalama 50lt su alıyor ve içinde 2 tane iç filtre var. Dophin FB-2000 İç Filtre (400 LT/H) ve Atman AT-005F İç Filtre (450 lt/h). Tabi filtreler hakkında pek bir bilgim olmadığı için sadece kutudan çıkarttığım halde tabana yerleştirmekle kaldım ikisi de çalışıyor görünüyor suyun içinde akıntı yaratıyorlar ama ne kadar verimliler bilemiyorum. Su olarak erikli damacana içme suyu kullandım klor oranı 0 olduğu için. Şimdiden teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Mineral birikmesi hangi suyu kullanırsanız kullanın oluyor.
Belirli aralıklarla kabuğu fırçalarsanız bu problemi yaşamazsınız :)

Normalde genel kanı iyi bir filtrasyon için akvaryumdaki su miktarının 4-5 katı oranınında bir debi isteniyor. Bu durumda sizin tek iç filtreniz bile aslında yeterli. Diğeri her ne kadar temizliğe yardım etse de fazla akıntı ve yer kaplama gibi olgular yaratabilir.

Tabi unutmamak lazım bu filtrenin maksimum debisidir, sünger kirlendikçe debi düşer. O yüzden her hafta filtrenin süngerinni akvaryumdan alacağınız bir miktar su ile temizlyein. Kapalı içme suları en az kirlenmeyi yapacaktır. Ben şahsen 5litresi 1TL olanlarında(ucuz markalardan) alıyorum.

Geri