Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuğundaki beyazlık mantarmı?

YalnızKapluş

Yeni Üye
<p>Merhaba herkese öncelikle kaplumağam 5-7 aylık yaklaşık 2 ay önce kabuğunda küçücük beyaz 2 nokta görmüştüm birşey olaz dedim ama 6-7 gün sonra arttığını gördüm ve size geldim araştırdım araştırdım anlayamadım konu açtım önceden tam bilgi gelemedi veteriner 5 kat üstümüzde fln oturuyor babam fotoğrafını attı tam teşhis konulmadı batikon aldık her gün fırça ile iyice kabuğuna yedirdik sonra yetersiz kalır diye mantar kremi sürüp fırça ile yedirdik daha sonra suyuna metilen mavisi kattık ama azalmadı ama sabit fln kaldı beyazlıklar yumulakmı değilmi bilmem ama sert gibi elle elleyince fırçayla gitmiyor yaralar yüzeysel içe doğru gitmemiş boynunun altında siyah birşey yok tuzlu su banyosuda yapıyodum ama 3 dk fln çünkü tuzlu suya atınca ölmüş gibi davranıyor korkuyom bu arada uvb lambamız yok güneşede çıkartmıyorum akvaryumu ısıtıcılı yem olarak sebze fln veriyorum çok iştahız bir kısmını yiyo stick yemi çok seviyo günde 2-3 tane kırarak veriyorum akvaryuma vitamin fln damlatmıyorum suyunu eskiden direk filtreli musluktan koyuyodum artık bekletiyorum ama önceden oldu ztn (eskiden akvaryumun kapağını kapatınca su buhar olup ortam çok nemli oluyodu galiba kuruyamıyodu ondan sonra çıktı ztn bu beyazlık (sonra açtık) bence mantar belirtileri yok ama benim içimden bir ses mantar diyor kötümser yaklaşsanız benim için mantar veya başka bişeyse ne yapmalıyım ve onun için iyi şimdiden ilgili arkadaşlara teşekkürler&nbsp; &nbsp; [size=small]Foto için şu https://www.akvaryum.com/Forum/kaplumbagamin_kabugundaki_beyazlik_mantarmi_k956604.asp&nbsp;</p>

Moderatör tarafında düzenlendi:
Foruma hoş geldin. Hayvan sudayken resim net seçilmiyor. Dışarı al kabuğu kurutup yakından flaş patlaması olmadan net bir resmini çek. Üst ve alt bağadan. Elinde devit damla varsa bir iki damla damlatıp sür birde o halde resmini çek.

Kabuk sertleştirici diye satılan ürün varsa onu kullanma çöpe at o zararlı. Kabuğun nefes almasını önler deforme eder.

Hayvana gereksiz eziyetler etmişsin.

Yem olarak neler veriyorsun, yemlerin ismi nedir? Kabuk boyu kaç cm? O boydaki hayvan yeşillik yemez. Ana öğünü proteindir.

Akvaryumunda genel bir resmini at. Eksik fazla birşey var mı bakayım. O kayayı da çıkarmalısın. Mantarsa sebebi odur yada iyi steril etmeden koyduğun herhangi birşey. Gözenekli kayalar göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri kolonileri de üretir. Sivri kenarları kabuğa temas ettiğinde çizer.

Kuru alan ve ısıtma lambası var mı?

Mantarsa her temasta elini bol sabunla yıka bulaşmasın.

Hayvanı şimdi rahatsız etme uyusun. Yarın resmini çekersin.

Hemen çekerim teşekkürler cem bey seviliyorsunuz bide telefonum yok =) anneminki iyi çekemiyor kamerası kötü babamda şuan uyuyor ama akvaryumu çekebilirim

Yarın çekebilirsin acelesi yok zaten eve hapis kaldık. Gidip birşey alma durumu da yok.

https://imgyukle.com dan yükleyebilirsin.

O kuru alan sağlıklı değil hayvanın üstüne düşebilir. CD kabından kuru alan yapabilirsin şimdilik, hayvan ufak. Youtube da yapım videosu vardı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dün suyu azaldı (buharlaştı) kuru alana çıkamayacak kadar bende aceleyle musluk suyu ekledim suyu beyazlaşltı akvaryum 16 lt ben 13lt fln dolduruyorum
Filtre çok işe yaramadığı için çok nadiren çalıştırıyorum hayvanın köşelerdeki beyazlıkları olduğu kısımlarda kabuk biraz yumuşak biraz sonra fotoları koyarım hayvan kuru alana çıktığında oturma odası ve mutfaktayken çok işlek olduğu için birisi önünden geçince korkup atlıyırdu bende o yüzden onu alt komşu yakmadığı için bizimde yakmadığımız çok nadir kullanılan soğuk salona koydum nede olsa ısıtıcısı var diye düşündüm yinede sadece ısıtıcının olduğu yerler ısınıyor diğer kısımlar soğuk kalıyor birde hayvanın yeri küçük salonada kimse geçmiyor çok sıkılıyor diye düşünüyorum acaba kapluşlar sıkılırmı ?

O odadan al hayvanı hasta edersin. Akciğer enfeksiyonu için ölümcül risk bölgesinde daha. Havalar ısınana kadar bir süre daha rahatsız olsun.

Kaplumbağa sıkılmaz tersine rahatsız edilmedikleri sürece daha mutlu olurlar. Şu mantar meselesi ihtimali bitince sarı silis kum alırsın. Tercihen vitasand marka, hayvan eşelenip oyalanır.

Akvaryum çok ufakmış. Kumu yeni akvaryum ile birlikte alırsın. Bu akvaryumda bir kenarda dursun diğerini temizlerken hayvanı bu akvaryuma koyarsın.

Kaplumbağaların özellikle arka kenar kısımları bu boylarda diğer bölgelere göre hafif esnektir. Üstbağa arka kenarlar kadar yumuşak olmadığı sürece bir sıkıntı yoktur.

Cvp: Kaplumbağamın kabuğundaki beyazlık mantarmı?

<p>Merhaba ben yalnızkapluş hesabım yeni diğerine giriş yapamadım fotoyu önceki fotoların yanına koyuyorum. Diğerlerinden net ama çok değil.</p>

<p>Cem bey alt kabuğunda yoktu ilk şimdi fark ettim birde boynunun üstü ve göz kapakları hep bembeyaz elimi attım biraz ovaladım yavaşça bir kısmı gitti ama kabuğuyla boynundaki şey bence aynı değil fotolarını koyuyorum kafasındaki bembeyaz kireç gibi ama kireç sağlam tutunmuyomuydu bilemiyorum</p>

Admine haber vereyim eski ismi açsın. Resimlere bakayım. Eski deri atımı olabilir.

Attım şimdi kesinlikle deriye benzemiyor saf beyaz eke kireçsi his veriyor birde mantarsa detaylı tedavisini bir açarmısınız mantar tedavisini öğreneyim bi ona göre uygulayayım

<p>Eskiden bir kapluşumuz daha vardı oda çok tatlıştı ben o zamanlar daha 2 veya 3e gidiyodum ölüm fanusunda besliyır dışarıya dahi koyuyorduk 3 yıl eziyetin ardından birgün yanağı şişti bir stick yem kadar sonra babam onu sıkıp patlattı ve ordaki sıvıyı iyice boşalltı aradan aylar geçtş ve o hareketsizdi o zamanlar nereden bileyim forumu interneti hayvan hareketsizdi kış uykusu fln hiç araştırmadan gömdük. Şimdi kız kardeşime doğum günü hediyesi olarak gelmiş hemen sahiplendim birdaha öyle birşey yaşanmasını istemiyorum şimdi öncekinin haline ve,ya kış uykusuna yattı diye ağlıyorum bu yüzden petshopçulara hep lanet okurum&nbsp; gwrçekten şuan kayvçbettiklerimiz ve oraya girilmeyen tüm kapluşlara satan ve ölüm fanusunda yaşar dşye 70 tlye satan ve alan kişilere ve bunlara ölüm fanusunda bakan kişilerin petshopta kafası kopuk kapluşlar ve bir lepende 20 kaplumağa besleyen ve bu paralara kurbam giden tüm kapluşlar hatta tüm hayvanlara gerçekten özür dilerim bu yazıda içimi ağlayarak döktüm bu yüzden kapluş alıcaksanız oetshoplara onları kurtarayım diye gidip almayın almazsanız elimde geberiyo diye satmayı bırakacaklardır maymuşun o masum bakışını görünce içimde eziyet gören ve ölen tüm hayvanlar aklıma gelir ağlarım keşke bir ley yapabilsem iyi geceler.</p>

İltihap öyle sıkıp patlatma ile olmaz kulak zarı patlar dahası denge kristalleri hasar görürse hayvan bir daha toparlayamaz. Onun için hat safhada şişliklerde cerrahi müdahale gerekir.

Kış vakti 15 derece altına düşerse ortam metabolizmayı yavaşlatıp kış uykusuna yatar. Böyle olmadıysa ölmüştür.

Resmi yine göremedim. ?

Cem bey bence mantar aslında daha net görüntü paylaşalabilirim ama o ancak babamın telefonunda o kaplubağayla biraz hatta çok inat fark ederse iletişimim yasaklanabilir tabii ben kapluşumu düşünüyorum mantar desek bir tedavi ona göre yazsanız eğer uzun kulanımdan sonea sonuç vermezse başka tedavi uygularız ama mantar tedavisini bilmiyorum söyleyebilirmisiniz

Şu an plaka altında olduğu için yapacak birşey yok. Isıtma lambası altında durduğunda kabuğunu kurutarak gelişmesini önler.

Senin yapacağın her gün havanın iyi olduğu saatte kabuğu peçete ile kurutup baticonu pamuğa bandırıp sürüp iyice yedirdikten sonra 10 dakika kuru yerde bekletip kalanı peçete ile sildikten sonra akvaryuma koymak. Dikkat et üşümesin.

Plakalar her atıldığındaysa ıslak diş fırçasına tuz döküp ovalayacaksın. Hepsi o kadar.

Ellerini iyi yıka bulaşmasın.

O adacıkların her birinin üzerindeki şeffaf kabuklar plakadır. Hayvan büyüdükçe alttan yenisi gelir ve üstüste yükselir. Belli bir süre sonra üstteki plaka açılıp düşer, buna plaka atımı deriz.

Baticonu pamukla sür. Plaka kenarlarından bir miktar girerse içindeki iyot mantarları öldürür. Olanında dışarı çıkmasını engellemiş oluruz.

<p>Cem bey biraz araştırmalarım sonucu mantara benzemefiğini kalsiyum ve vitamin eksikliği olduğu kanısındayım bu kalsiyum ve abcd vitaminlerini nasıl verebilirim sizcede bu nedenlemi beyazlıklar?</p>

Kalsiyum vitamin eksikliği beyazlık yapmaz. Beyazlığı yapan ya mantardır yada kireç.

Mineral yem vermiyor musun hayvana yada vitamin damla?

Hayır vermiyorum ama ben yapıyor diye biliyorum isterseniz sukaplumbagasi.cöm veya akvaryum.cöm dan biraz araştırabilirsiniz tam bilmiyorum ama mantar tefavisi uygulamama rağmen sonuç gelmiyor artıyor kireçte simetriktir diye biliyorum kabuk dökülmesi firçalamama rağmen gitmemesi bu şıkkada bşraz uzaktan bakmama sebep oluyor kabuğunun arkası ve önü özellikle arkası elastik gibi güneşe maruzsuzluk beyaz leke yapar diye biliyorum ztn uv lambamız yok tek çeşit yem kullanıyoruz akvaryum küçük işte bu sorunlarımız var uvbyi yakın zamanda almaya çalışacağım yemide mineral destekli ve karides bşrde şimdi kullandığım stick yapacağım marul fln arada vitaminde alacağım akvaryumu 2 sene sonra kocaman yapacağım . Bi araştırın siz kalsiyumu bence. Birde kuruduktan sonra belli oluyor suda çok dikkatli bakarsanız zar zor gözüküyor. Kuruduktan sonra suya atlayınca ayrı bir belli oluyor.

Şu korona olmasa bi veterinera artık götürürdüm tam zamanını bulmuş sanki.

<p>Plakalara baktım çıkmak üzere elimle yokladım biraz kalktı plakadan olabilirmi birde sanırsam akvaryum.cöm den&nbsp; modernumutcan adlı kullanıcının konusunda artarda 4 kişi kalsiyu vitamin eksikliği diyor ve başka kaynaklarda mantar resimi görsellerde mevcut karşılaştırıyorum benzemiyor ama tedbiri ilahi.</p>

<p>Tanımı çok zor.</p>

<p>Tanımı çok zor.</p>

Geri