Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuk boyu, yemi, vitamini..

oguz10

Yeni Üye
şu an 2 yaşında 1 adet kırmızı yanaklı kaplumbaam var.
öncelikli olarak plastik kap aldım o şekilli olanlardan en başta.
2 tane kaplumbağam vardı.
birinin üstüne komşunun oğlu taş attı.
sol arkası havada batamayarak 1-3 ay arası yaşadı.
ondan sonra hakkın rahmetine kavuştu.
sunu söleyeceksiniz biliyorum "plastik kaptan öldü" ama hayır en cazgır olanı oydu su an yaşayanın yemini yerdi rahmetli.
sonradan daha büyük kap aldım yine plastik 1 yıldır onda yaşıyor.

Simdi Sorularıma Gelelim:
1. 2 yaşında ve 7 cm normal mi?
2. en başta balık yemi kakaladı balıkçı ondan sonra adi yem aldım pişman oldum o biter bitmez 'pet family' 'turtle stick' aldım.bu yem iyi mi?
3. ilk başta kabukları beyazlamıştı kabuk setleştirici aldım ama bir işe yaramadı.şimdi kenara attım duruyor. yemine vitamin atıyordum vitamin bitti yenisini alayım mı?
4. meyve,sevze,(kıyma hariç)et yemiyor ne yapacağım ?

Konu başlığı içerikle alakalı olmalıdır.
Mesaj Türkçe'ye uygun şekilde düzenlendi./tubidik

RE: Bir Dakika

Foruma hoşgeldiniz öncelikle. Umarım güzel zaman geçirirsiniz aramızda. Sorularınızı yanıtlamaya çalışayım elimden geldiğince.

1) 2 yaşında bir su kaplumbağasının 7cm olması normal değil. Plastik kaptan dolayı biraz ufak kalmış kaplumbağanız. Yeterince büyük ortamları olmazsa büyüdüklerinde sığamayacakları için metabolizmaları otomatikman yavaş çalışır ve genelde sabit bir boyda kalırlar. Ayrıca kapta olduğu için suyun soğuk olması da büyüme hızını yavaşlatır. Kısacası kaplumbağanızın büyümesi için ona tam ekipmanlı bir akvaryum almalısınız.

2) Pets family uzak doğu kökenli bir yem ve pek kaliteli olduğu söylenemez. İmkanınız varsa sera ve tetra gibi markaları kullanın. Beslenme bölümünde yemler ile ilgili çok daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

3) Vitamin kullanın. Güneşlendirme imkanınız varsa düzenli güneşlendirin. Kabuk sertleştiriciler sadece para tuzağıdır almayın. Vereceğim linkte kabuk sertleşmesi için yapabilecekleriniz mevcut.
https://www.sukaplumbagasi.com/forum/showthread.php?tid=12

4) Kıyma vermeyin ilerde sorunlara neden olabilir gelişim bozukluğu gibi. Ayrıca sindirim sorunlarına da yol açar. Kaliteli yemler kullanın, karides deneyebilirsiniz. Kıymaya alışmışsa diğer yemleri yememesi normal zamanla kıymayı azaltıp kesin ve kaliteli yemlerden verin. Beslenme başlığında daha ayrıntılı bilgi de mevcut.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

1. Benimki şu anda akvaryumda 1 yaşını doldurdu ve 7 cm ve de söylenenlere göre normal ki bir se Sevda arkadaşımız var Hollanda'da o ısıtıcı sıcaklığını gereğinden fazla ayarladığından benimkiyle yaşıt olsa da (ay olarak) o da 12 cm. Yani sizinki gerçekten de küçük kalmış. Normalde 2 yaş için 10-15 arası bir şey olur diye düşünmekteyim.Siz de pet shoptakilerin kandırmacasına gelmişsiniz ne yazık ki.. Bizim gbi bilinçleneceğinizi umuyorum bu sitede gezdikçe. Tam ekipmanlı bir akvaryuma(daha doğrusu paladaryuma) geçmenizi şiddetle öneriyorum. Bu onun sağlığı ve mutluluğu için... Siz nasıl ki küçük kafeste yaşamak istemezseniz o da orada yürümek istemez. Yüzmek, derinlere dalıp yaramazlık yapmak ister.

2. Pets family iyi bir yem değil. Ama diğer ana yemlerin yanında çeşitlilik açısından kullanabilirsiniz. En iyi Tetra, daha sonra Sera'dır... Orta kaliteli olan Sanyu da kullanılabilir. Bunlara ek olarak arada karides kan kurdu vb. verilebilir ama yaşını çoktan doldurduğundan protein ağırlıklı değil bitki ağırlıklı beslemelisiniz... Bitki ağırlıklı yem olarak size: Sera Raffy Vital(bitkisel), Sera Reptil Herbivor(Su yosunu ve bitkiler), Tetra reptomin stick önerebilirim.. Sera Raffy P Biraz daha protein ağırlıklıdır. Ve de bence yaşı gelmiş de geçiyor bile, bitkileri sevmeye başlaması lazım artık. Ben 5-6 aylıkken denemeye başlamıştım, ilk başlar beğenmese de sonra azar azar yemişti. Şimdi akvaryuma kocaman marul yaprağını atınca gözleri dönüyor ve beni unutup sanki bir şey yapacakmışım gibi yaprağı kapıyor kaçıyp duruyor yiyemiyor kaçmaktan saklamaya çalışıyor bölüp birazını saklıyor birazını yiyor sonra öbür parçaya dönüyor... Derim ki az az deneyin kıvırcık marulu. Eğer yemezse alışması için minik bir parça yağrağı yemin içinde kısa bir süre bekletip kokusu sinince verin.Yavaş yavaş alışacak... Ve bir tavsiye: Kara hindibaya da bayılırlar... Alışmaya başlayınca meyvelere bile geçebilirsiniz.

3.Kıymayı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yavrulara bile yedirmiyoruz ki yetişkinler için fazla proteinli olur. Moderatörümüz Cihan'ın da dediği gibi yapıp forumun altını üstüne getirip her yeri araştırmanızı tavsiye ediyorum... :D Forumumuzda su kaplumbağası ailemizle birlikte iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

ilgilndiğiniz için teşekkürler ama 14 yaşındayım ve babamın parasıyla yaptıracağım akvaryumu düzgün birşey olsn diyorsam bir hesepladım akvaryumla birlikte 100-150 tl arası oluyor beni aşıyor babama söyleyeceğim. bir sorun daha var bu sene 9. sınıfa geçiyorum fen lisesine yanımda götüremem almazlar okula evde bırakacağım ilgilenmeyip birine verecekler büyük ihtimalle

bir not: şu an yaşayan kaplumbağam adi yemden pets family e geçene kadar 1-3 hafta arası aç kaldı açlık sınırına gelince mecburen yedi.yeni kalitelisinden yem alırsam 1 bitkisel yem 1 normal yem yemeyecek büyük ihtimalle. normalde kafası kadar yemi bile hep yemez günde 2 ögün yer zaten nasıl yapacağım bilmiyorum. buna zor alıştı 2 çeşit yeme nasıl alışacak ? bir de hiçbir şekilde ot meyve sebze yemiyor korkuyor bile nasıl alıştıracağım?

reklam yapmak olmasın ama hepsiburada da ucuza kaliteli parçalar var akvaryum için ilgilenenlere

mersinin anamur ilçesindeyim 1 adet pet shop var o da adam birşey bilmiyor sadece satıyor. çok pahalı diyor akvaryum ve parçalara kaplumbağayı 6 tl ye aldım karamandan bu 30 tl diyor siz hesap edin. ne yapacağım bilmiyorum bir yardım

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

Kucuk kalmasinin nedeni plastik kap oldugunu sanmiyorum yetersiz beslendigi icin. Sadece 2 cesit degil cok cesit verin yemezse kendi kaybeder gunde 2 kez degil haftada 3 gun verin. Yem vermediginiz gunler marul atin aciktiginda mutlaka yer baska secenegi olmadigi icin. Kedi mamasina bakin icindekileri okuyun fosfor orani kalsiyumdan az olsun mesela kalsiyum 2.2 ise fosfor 1.0 olmali ve gida boyasi olmasin icinde birde bunu deneyin. Kedi mamasina hayir diyen kaplumbaga gormedim. Marketten tatli su karidesi alin verin, balik tutma dukkanlarindan solucan alin dondurulmus kan kurduda olabilir. Bunlari deneyin benim kaplumbagamda kuru yem yemez sevmez ama tazelere bayilir kac gun ac birakmistim acliktan kiriliyordu yine yemedi sizinkide oyle olabilir. Minicik akvaryumda boyu 15 cme gelmis kaplumbagalar gordugum icin dedim plastik kaptan olamaz.

Yeme zamanla alışır endişe etmeyin. Özellikle sera ve tetrayı öneririm. Beslenme bölümüne bir göz atarsanız daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Alacaklarınızı da internetten sipariş edin derim çok daha hesaplı olur bulunduğunuz yerdeki fiyatlar pahalıysa.

Geri