Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın nedensiz ölümü..

XeuaHwaHero

Taç 5 Üye
mailto:/forum/Konu-alt-kabukta-delik.html

Aldığımdan beri durgun olan küçük kaplumbağamı sabah kuru alanın üzerinde ölmüş bir vaziyette buldum. Saatlerdir düşünüyorum ancak ölmesine bir neden bulamıyorum. Nedenler içinde boğuşup duruyorum. Okula dahi gidemedim gerçekten çok üzgünüm. Sabah kalkıpta bugün nasıllar diye bakmak için gördüğüm manzara beni çok derinden etkiledi. Gece hiçbir şeyi yoktu. Hatta ödüllendireyim diye 1 2 tane gammarus atmıştım afiyetle yemişti.

Aniden yaşanan kayıplar cok etkiliyor gercekten, başın sağolsun.
Alt kabuk sorunu olanmiydi ölen?

Cvp: Kaplumbağamın nedensiz ölümü..

evet ancak o bölge düzelmişti. Kabuk araları falan açılmıştı gelişmeye başlamıştı baya baya

Diğer hareketli büyük olan kaplumbağamda durgunlaştı şuanda. Kuru alana çıkmıyor rampanın ağzında bekliyor. Allahtan yem yiyor ama. Etkilendi sanırım

Nedensiz ölüm çok kötüymüş gerçekten ve ani olanı :'( kendime gelemedim hala.

başın sagolsun ilker:eek:hmy: suyu değiş nolur nolmaz

Değiştirdim komple şimdi. Zaten 1.5 hafta öncede değiştirmiştim nolur nolmaz diye. Umarım kalanı kaybetmem. Nerde hata yaptım bilmiyorum.

Nedensiz bir vicdan azabı çekiyorum ya. Suçum neydi neden böyle oldu bilmiyorum.

kendini yıpratma . hepimiz bir kayıp verdik seni de verenler gayet ıyı anlıyordur . digerinin ustune daha bi tıtrersın . geriye kalana saglıklı ömürler diliyorum

Şuanda ekipmanlarıyla birlikte vermeyi düşünüyorum bir arkadaşıma. Beceremiyorum demekki ben

Sakin kendinizi suclamayin bu kabukta delik konulari falan daha cok veterinerlerin anlayacagi birsey oldugu icin ben uzak kalmayi seciyorum acikcasi hayvani icten ice yiyebiliyor

Kendini kesinlikle suclama belki fark etmedigin bir rahatsizligi vardi bilemezsin belki gece kalp krizi gecirdi yada ne biliyim... bu forumdaki herkes cocuklarini kaybetti ama asla pes etmediler ellerindekilere daha cok sahip ciktilar... kendimden ornek vericek olursam iki yil once yedi yasindaki kaplusumu cozemedigim hastaligi yuzunden kaybettim bak pes ettim mi evde sahiplenerek edindigim 8 kaplumbaga ve onlara uygun sartlarda bakilan akvaryumlari var. Ilkde cok zor oluyor ama unutma her aci bizi guclendiriyor

başın sağolsun. iştahlı yem yediğine göre sorun akciğer enfeksiyonu değil. göz kulaklarda sağlamdı. göbek noktasından mikrop kapmış olabilir. yaşına göre kabuk gelişimi çok fazlaydı. bu metabolizmasının aşırı çalıştığını gösterir. bu da organları iflas ettirebilir.

ölenler diğerlerine daha iyi bakmamızı sağlıyor işin başında ben iki tanesini akciğerden kaybetmiştim. birisi buraya gelmeden son evredeydi kurtaramadım. diğerinin belirtileri sonradan belli olmuştu ikinci safhadayken farkettim. tedaviyle ancak 6 ay yaşatabilmiştim. kayıplar illa ki olacak bu sonraki baktıklarımıza bir anlamda tecrübeli yaklaşmamızı sağlıyor. kendini suçlama küçükken her türlü hastalığa karşı bünyeleri zayıf oluyor.

Şevketin yanına 1 tane daha alacağım veya sahiplenecegim. Cem abi senin bir küçüğe talip olabilirim

Başın Sağ olsun İlker. Her şeyi bırak genetik bir sorun dahi olabilirdi hayvanda. Yada önceden kalma bir iç hastalık. Bu sebeple vicdan azabı çekmene gerek yok. Sen bakım şartlarını gerektiği gibi sağlamıştın. Sistemin ideal boyutta ise bence ikinci hayvan iyidir.

Hiçbir yerde su kaplumbağası bulamadım baktım abi. İkinci bencede iyi olur

Sahiplensen cok guzel olur, forumda vardi sanirim yavru sahiplendirmek isteyen tabi sehirde onemli

Kaplumbaga satisi yasaklandi arkadaslar...

ilker benim küçük dediğim 10 cm kabuk boyuna ulaştı ve yem konusunda fazlasıyla azgın. seninkini haşat eder. 13-14 cm kaplumbağa bile başa çıkamıyor.

kabuk gelişimindeki dengesizlikler yüksek proteine ve kalsiyuma maruz kalmasıyla gelişir. genetik olarak plakalardaki biçimsizliklerde (normalden farklı plaka şekilleri, sayıca fazla olması) kabukta eğrilikler oluşmasına neden olabilir.

Basin sagolsun. bencede onceden bir ic sorunu vardi ve ya genetik rahatsizligi vardi.

Perisan durumda 5 yasinda 7 cm civari bir kaplumbaga var alirsaniz onun icin cok iyi olur dusunurseniz yazin OM den mail adresimi paylasayim

Evet ya senin bahsettiklerini unutmustum Alisarp, hep yavru isteniyor ama aslinda yillarca eziyet cekmis bu hayvanlarida kurtarmak cok guzel olur

Geri