Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın sırtındaki gri bölge

Selenn

Bronz 1 Üye
Kaplumbağamın sırtında gri bi bölge var dikkatimi çekti baktım sert kazılmıyo ama sadece 1 defa böyle kabuğunda iplik gibi duruyodu pamuk gibi böyle ama işte sert hergün yemini yiyor. Ne olabilir acaba ? Akvaryumum yok daha 3 gün sonra alabileceğim ekipmanlarını ölüm fanusunda bakmıyorum bi plastik kap var taşlarla kuru alan yaptım 10 cm suyun yüksekliği. Yalnız bir sorunum var güneşlenmekle ilgili güneşlendiriyorum ama zorla güneşlendiriyorum 5 dk kalmıyor güneşte 2 kaplumbağamda öyle güneşi sevmiyorlar kaçıyorlar hemen neden olabilir ?

RESİM EKLENDİ
mailto:/img692/6536/170820111066.jpg

mailto:/img683/7885/170820111064.jpg

mailto:/img707/1939/170820111065.jpg

Cvp: Kaplumbağamın sırtındaki gri bölge

resim koyun bi size zahmet selen hanım

kaçamıcakları bi kap yapın 1 saat dursunlar ben öyle yapıyorum

Şuan resim koyabilecek durumda değilim. Yarın resimi ekleyebilirim. Dediğim gibi sert sadece o iplik gibi böyle dikkatimi çekti ama sadece 1 defa oldu o kazınmıyorda.

allah allah bende ilk sizden duydum ya öyle birşey peki hastalık sağlık bölümünü araştırdınızmı ?

Araştırdım ama ordakiler yok kabukta pembeleşme olsun eğri yüzmek zor nefes almak salya ağzını açıp kapatma falan bunların hiçbiri yoktur sadece dediğim gibi gri ama sert başka birşeyi yoktur.

hım anladım hiçbirşey yoksa yem yiyorsa eskisi gibiyse birşey olmaz

Kaplumbağalar gelişme döneminde iken kalsiyum, d vitamini, uvb gibi eksikliklerden kaynaklı kabukta renk değişimleri olabiliyor.
Eğer mantar değilse büyümeye veya bakım şartlarına bağlı olan bir renk bozukluğudur.İyi bir bakımla düzelecektir.
Forumda güneşlendirmeyle ilgili bir çok konu mevcut.
Arama yaparak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şuan ki bakım şartları onlar için pek uygun değil uyun sıcaklığı 22-24 derece falan. 3 gün sonra akvaryuma geçeceğim ısıtıcı filtre temin edeceğim inşallah düzelir. Vitamin eksikliği olup olmadığını nasıl anlarım.

siz onu veterinere götürün daha net anlaşır ozaman akvaryumuzun en kısa zaman gelir inş

Forumda ki mantar hastalığı ile ilgili konulara bir bakın.Eğer mantar olmadığına eminseniz akvaryuma geçtip gerekli şartlar sağlandıktan sonra zamanla geçecektir.

ben bakımdan kaynaklandığını düşünüyorum.akvaryuma geçtiğinizdede devam ederse aynı sorun,bize haber verirseniz yardım ederiz

Resimleri ilk sayfaya koydum.

benim kaplumbağamda böyle oldu sonra sadece ağzını acıp kapatıyordu kımıldamıyordu bile

Yemlerini yiyor artık beni görünce biraz hareketsiz oluyo ama odadaki varlığıma alışınca hareketli oluyor. Hastalık yok gibi ama kabuğunda ki bu gri şey biraz endişelendirdi sadece.

inşallah benimkilerin sonu gibi olmaz ya ölmüşlerdi benimkiler yaşadılar 2 3 ay daha sonra öldüler 5 tane kaplumbağam öyle öldü kabuksertleştiricisi almıştı babam petshopcu kandırmış vermiş babama sürmeye başladık öyle oldu öldüler

Ben kullanmıyorum kabuk sertleştirici. Hergün düzenli olarak güneşe çıkartıyorum kendileri gölgeye kaçınca geri alıyorum güneşten yerlerine koyuyorum.

hım çok iyi ozaman birşey olmaz ya birşey kullanmayın eyer kullancaksanızda veterinere götürün sorun öyle kullanın mutlaka sorun ama

Hareketlerinde bi tuhaflık hissetmedim sadece öyle leke gibi duruyo 1 defa iplik gibi oldu ama sert başka olmadı

anladım dikkat edin yeterlidir akvaryum gelince birşey olmaz söyledim filtreyi alırsınız

Geri