Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın yanağınnda sivilce gibi bir şişlik var

hırtıf

Yeni Üye
Merhaba, kaplumbağamn yanağında sivilce gibi bir şişlik var. Bir süre kaplumbağaya arkadaşım baktı o sırada suyu biraz kirli kalmış olabilir. Bu nedenle kulak iltihabı olabilir diye düşünüyorum. Fotograflarını da ekledim, sizce ne yapılabilir? Vitamin verdim ve gözlerine de iltihap sıçramasın diye göz damlası damlattım. Bildiğiniz bir kaplumbağa antibiyotiği var mı?

mailto:/2zp4kqo.jpg

mailto:/2yotpcj.jpg

Cvp: Kaplumbağamın yanağınnda sivilce gibi bir şişlik var (ACİL)

Kapluşunuz kulak iltabı olmuş.Pek ilaç ile geçecek bir durum değil.Veterinere gitmesi acil.Ameliyat olabilme ihtimali var.Benim kapluşumda kulak iltabı su an.Sizinkisinin durumu ilerde.Şu sayfayı inceleyin:
mailto:/forum/Konu-kulak-iltihabi--8269.html

Olmasının nedeni yanlış bir akvaryumda bakıyor olmanız.Belki şu sayfadan fikir edinebilirsiniz:
mailto:/forum/Konu-yeni-kaplumbagama-kuracagim-sistem-hakkinda.html?pid=125182#pid125182

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Ne zamandır bakıyosunuz ve yeminizin markası nedir?

yaklaşık 1 yıldır bakıyorum. yemin markası sera 3 ayrı besin var içerisinde (protein, vitamin ve mineral) ayrıca yine sera reptila vitamin kullanıyorum.

bu operasyonun maliyeti ne kadar oluyor acaba? bir de kaç günde geçer dersiniz?

foruma hoş geldin. geçmiş olsun. durum kulak iltihabı. bu durum suyun yeterince temiz olmamasından kaynaklı görülen enfeksiyondur. şişlik bayağı ilerlemiş. kaplumbağalardan anlayan bir veterinere götürülmesi gerek. bunun yanında uva+uvb ampulün faydası fazladır. o kapta bakılmaz. bir akvaryum ve gerekli ekipmanlar lazım. ısıtıcı lamba, kuru alan su ısıtıcısı filtrede en kısa sürede alınmalı. veterinerden yeme damlatılacak hafiflikte bir antibiyotik vermesi istenmeli suya katılanlar yeterince fayda göstermiyor. ki durumuna bakarsak cerrahi müdahale gerekebilir. bu konuda eğer bu şehirlerin birindeysen en altta veterinerlerin adres ve tel nosu var.
mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-hastaliklari-hakkinda-bilgiler-tamamina-yakini-kapsar.html

RE: Kaplumbağamın yanağınnda sivilce gibi bir şişlik var (ACİL)

Hayvan ileri derecede kulak iltihabı olmuş. Bu tedavi ile geçmez. Veterinere götürülüp cerrahi müdahale gerekiyor. Çok geç kalınmış, bu hale gelmeden veterinere gidilse tedavi şansı olabilirdi. Şu an iltihabın alınması gerekiyor. Müdahale için vakit kaybetmemeli. Geçmiş olsun.

Bu esnada sebepleri düşünüp ortadan kaldırmalı. Bu hastalığın sebebi kalitesiz ve olumsuz bakteri üremiş su değerleridir. Buda filtresiz yada yeterli kapasitede filtresi olmayan akvaryumlarda olur. Bir sebebide akvaryum tabanındaki iri taş, çakıl ve böcek kabuklarıdır. Bunlar arasında yem ve dışkı artığı barındırıp suyu okumsuz hale getirir. Taban ya boş olmalı yada ince taneli kum kullanılmalı.

veterinere göre değişir. 25 tl isteyende olur daha fazla da.

önemli olan işinin ehli birisi olmalı. bilmeyenin müdahalesi öldürücü bile olabilir.

Cvp: Kaplumbağamın yanağınnda sivilce gibi bir şişlik var

Abiler konuya çok iyi değinmiş.Çok haklılar.Bizim yardım olabilmemiz malesef imkansız.Geçmiş olsun.

Bu durumda iyi bir veterinere gitmek şart, yorumlarınız için teşekkürler..

hırtıf' Alıntı:
Merhaba, kaplumbağamn yanağında sivilce gibi bir şişlik var. Bir süre kaplumbağaya arkadaşım baktı o sırada suyu biraz kirli kalmış olabilir. Bu nedenle kulak iltihabı olabilir diye düşünüyorum. Fotograflarını da ekledim, sizce ne yapılabilir? Vitamin verdim ve gözlerine de iltihap sıçramasın diye göz damlası damlattım. Bildiğiniz bir kaplumbağa antibiyotiği var mı?

mailto:/2zp4kqo.jpg

mailto:/2yotpcj.jpg

bende yaşadım bunu operasyonla alınması lazım

Veterinere gidince kabuktaki beyaz noktalarıda sorun. Bana kireç gibi gözükmedi. Mantarsa hemen müdahale edilebilir.

Yanağa odaklanınca kabuğu şimdi gördüm.

Geri