Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı seçimi

Batun

Bronz 4 Üye
Merhaba, 30cm x 22.5cm bir akvaryum aldım. Su yüksekliği 6cm. 10cm çıkartılabilir. Isıtıcı almak istiyorum bir kaç modele baktım ekte resimlerini yolluyorum. Nasıl bir model önerirsiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_9493.jpeg
    IMG_9493.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_9492.jpeg
    IMG_9492.jpeg
    354.1 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_9491.jpeg
    IMG_9491.jpeg
    560.9 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_9490.jpeg
    IMG_9490.jpeg
    453.5 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_9489.jpeg
    IMG_9489.jpeg
    424.2 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_9488.jpeg
    IMG_9488.jpeg
    445.5 KB · Görüntüleme: 10
Paludaryumu boşuna almışsınız. Keşke sorsaydınız.

En geç kasım sonu akvaryuma geçmeniz lazım. Hayvanın sağlıklı gelişimi için boyca uzun akvaryum akciğer gelişimi içinde derin su gerekiyor.

Suyu max seviyede yükseltin. Kısa kısım olan ön tarafa mukavva kartonu dışardan çerçeve gibi dolayıp paket bandı ile bantlayın hayvan dışarı kaçmasın.

Bu şekilde birinci ısıtıcı anladığım kadarıyla tam batabilen model. 50 W yazısını da gördüm. Bu olur.

2 ve 3. Resimdeki plastikler sabit ısılı ayarlanmıyor onlar olmaz.
4. Isıtıcı fazla güçlü kullanışlı değil boşluklarında kir girer ilerde akvaryuma geçilip silis kum konulduğunda hayvan üstünü doldurur. Kullanışlı değil.

5. Isıtıcı da kullanışlı olmamakla birlikte ısı değeri fahrenheit cinsinden. Ucu cam hayvan bunu su dışına atar. Camın patlama riski var.

Sonuç itibariyle tek uygun gözüken birincisi. Ama ilerde akvaryuma geçtiğinizde çöp olacak.

Isıtma lambasını aldınız mı?

Kuru bölge için rampa fiyatları akvaryum fiyatı kadardı o yüzden bunu aldım şimdilik mutlu görünüyor. En azından plastik kaptan kurtuldu. Isı lambası var. Gece kullanıyorum sadece. Gündüz hava sıcaklığı 30 derecenin üstünde olduğu için. Bir de filitre aldım tabi akvaryum küçük gelebilir.

Ekli dosyalar

• IMG_9497.jpeg
    IMG_9497.jpeg
    366.1 KB · Görüntüleme: 8
Bunu bilmiyorum. Tam bir etkisi olmaz ama olmamasında iyidir. Motoru su içinde olacak yan yatıyorsa yan çevirip kullanın.

Yaz kış günde 12 saat gündüzleri ısıtma lambası kullanırız.

Gece kullanmıyoruz ışık yüzünden hayvan uyumuyor. Geceleri özellikle sabaha doğru ortam 26 derece altına inmiyorsa ve hayvan kuru alanda ise sıkıntı olmaz. Makul olan hayvanın gece su içinde uyuması. Su içinde üşümez. Sağlıklı hayvanlar sadece burun dışarıda gövde su içinde uyurlar.

Gece kırmızı gece lambası aldım uyuyor sanırım.
40 watt ise uygundur. Yalnız lambayı bugün kullanmayın bakın hayvan suya inip uyuyorsa tamamen bırakırsınız. Alışkanlık haline getirirse kışın sorun olur. Hayvan lamba olsa da hastalanabilir.

40 watt ise uygundur. Yalnız lambayı bugün kullanmayın bakın hayvan suya inip uyuyorsa tamamen bırakırsınız. Alışkanlık haline getirirse kışın sorun olur. Hayvan lamba olsa da hastalanabilir.
Evet sudan çıkmıyor zaten dışarıya suyun altında hep. Korkuyor benden gündüz dışarıda olsa bile hemen suya dalıp saklanıyor.

Suda duruyorsa ampulü gece kullanmayın. Sokak ışığı cama vuruyorsa yeterli loş ortam sağlar.

Su güvenli alan kuru alan ise tehdide açık zayıf oldukları bölge. Hayvanı kuru alanda görürseniz odaya girmeyin. Girmek gerekiyor ise yavaş hareket ederek göz kontağı kurmayın. Hayvan kamufle olduğunu sanıp inmeyebilir.

Yine de en alışık, güven bağı oluşmuş hayvan bile yetişkin olsa da suya kaçabilir.

Suda duruyorsa ampulü gece kullanmayın. Sokak ışığı cama vuruyorsa yeterli loş ortam sağlar.

Su güvenli alan kuru alan ise tehdide açık zayıf oldukları bölge. Hayvanı kuru alanda görürseniz odaya girmeyin. Girmek gerekiyor ise yavaş hareket ederek göz kontağı kurmayın. Hayvan kamufle olduğunu sanıp inmeyebilir.

Yine de en alışık, güven bağı oluşmuş hayvan bile yetişkin olsa da suya kaçabilir.
Cem bey benim akvaryuma sokak ışığı vurmuyor, önerebileceğiniz ışık var mıdır?

Kendinden fişli, prize takılan led gece lambaları var. Onlardan al. Sensörlü olursa daha iyi kendi açılır kapanır. Hareket sensörlü değil karanlık sensörlü. Sensörlü ve düğmeli olarak iki çeşit.

Bunlar loş ışık verir hayvanı rahatsız etmez. Hayvan suda hareket ederse gözünü sağa sola çarpmaz.

Pahalıya gerek yok ampul satanlarda bulursun.

Yada fişli duy alıp 1 W renkli ampul takarsın.

Kendinden fişli, prize takılan led gece lambaları var. Onlardan al. Sensörlü olursa daha iyi kendi açılır kapanır. Hareket sensörlü değil karanlık sensörlü. Sensörlü ve düğmeli olarak iki çeşit.

Bunlar loş ışık verir hayvanı rahatsız etmez. Hayvan suda hareket ederse gözünü sağa sola çarpmaz.

Pahalıya gerek yok ampul satanlarda bulursun.

Yada fişli duy alıp 1 W renkli ampul takarsın.
Peki akvaryumun neresine koyacağım?

Akvaryuma koymayacaksın odada herhangi bir prize takacaksın. Odayı loş biçimde aydınlatacak.

Dalgıç florasan ısıtma lambasından uyku saatine kadar yanar. 19:00-21:00 arası.

Dalgıç florasan ısıtma lambasından uyku saatine kadar yanar. 19:00-21:00 arası.
52-53 watt lamba arıyorum sabahtan beri ama hiç bir yerde bulamadım en son bi dükkanda 28 watt buldum adam civcivler için falan ısıtma olarak kullanılıyor dedi bende aldım denemek için sizce olur mu

Ekli dosyalar

• 16929769812417338746862954728622.jpg
    16929769812417338746862954728622.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 4
52-53 watt lamba arıyorum sabahtan beri ama hiç bir yerde bulamadım en son bi dükkanda 28 watt buldum adam civcivler için falan ısıtma olarak kullanılıyor dedi bende aldım denemek için sizce olur mu
Olur ama fazla ısı vermez. Lamba hayvanın temas edemeyeceği yükseklikte olmalı.

Geri