Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbaganin kabuğundaki beyazliklar nedir

Nuni

Bronz 5 Üye
[attachment=3232][attachment=3231][attachment=3230][attachment=3229]Merhaba, Benzer konular açılmış ancak beyazlik olarak benzerini bulamadim. Kaplumbağaya yaklaşık 10 aydir bakiyorum bana geldiğinde beyazliklar cok az olsada vardi. Simdi ise resimdeki gibi cok artti. Nedeni ne olabir ve nasil duzeltebilirim?Eskiden beyazliklar birbirine yapisikti sanirim kaplumbağa büyüdükçe birbirlerinden ayrildilar. Ayda bir suyunu degistiriyorum ve icme suyu koyuyorum yeni suyuna 10 damla resimdekinden damlatiyorum. Ayda bir dis fircasi ile fircaliyorum. Yaklasik iki aydir yavru karides ile besliyorum ara ara marul veriyorum. Akvaryumu ve isiticisi ve kuru alani var. Sadece cok fazla gunes alamiyor gibi hissediyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20200418_204048_601.jpg
    IMG_20200418_204048_601.jpg
    282 KB · Görüntüleme: 107
  • IMG_20200418_204107_759.jpg
    IMG_20200418_204107_759.jpg
    278 KB · Görüntüleme: 89
  • IMG_20200418_204124_273.jpg
    IMG_20200418_204124_273.jpg
    238.7 KB · Görüntüleme: 88
  • IMG_20200419_001344.jpg
    IMG_20200419_001344.jpg
    524.5 KB · Görüntüleme: 62
Foruma hoş geldin. Hayvan çok ufak kalmış. Normalde 8 cm civarı kabuk boyunda olmalıydı. Sağlıklı gelişim için bol yüzeceği alan ve iyi beslenmesi gerekli. Yüzme boyca gelişim sağlarken derinlik akciğerlerinin gelişmesini sağlar.

Sadece gammarus ile olmaz hayvana sera raffy P ve tetra reptominde al. Raffy P'deki kırmızı stickler mineral yemdir. Bunları ayırıp haftada iki öğün vereceksin. 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün ve günlük kafası oranında olmak üzere vereceksin. Kalan 12 öğüne bu yemleri bölüştür. Birbirine karıştırma hepsi ayrı ayrı verilecek. Marul veya kıvırcığı da haftada bir yada iki kez öğle civarı orta körpe yapraklarından verirsin.

Kuru alanda ısıtma lambası da olacak. Su 28; kuru alan 32 derece olacak. Anasayfa aydınlatma bölümü öne çıkan konularda bilgi mevcut.
mailto:/forum/forumdisplay.php?fid=101

Kabuğa gelirsek beyazlıklar plaka altında, plakalar belli noktalardan açıldığı için aralardan girip içine işlemiş. Bir kısmıda hava kabarcığı şeklinde açılmış ve matlaşmış. Beyazlıklar suya girdiğinde kaybolmuyor ise mantarda vardır. Bu da yine plaka atılmadığı sürece çıkmaz.

Alt bağada da yoğunluk mevcut bunları elinde ağzı düz cımbız varsa tek kanadını kavlayan kenarlarından sokup paralel olarak ileri doğru ittir. Belli noktaya kadar açılınca tutup kaldır. Alt bağadakileri içten kabuk kenarlarına doğru yapacaksın. Yalnız plakaları çokta zorlama çıkmıyorsa kalsın zamanla açılır. Çok zorlama ana kabuğu kanatabilirsin.

Plakaları her çıkardığında ıslak diş fırçasına tuz döküp ovala ve akvaryuma emsal sıcaklıktaki su ile durula. Bunun harici fırçalamaya gerek yok.

Sağ bacak altındaki kahverengilik nedir. Deri kaynaması mı o bölgede kabukta kırık mı var?

Su değişme süren uzun. Akvaryumun hacmi nedir ve su oranı nedir?

Metilen mavisi yok ise bir tane al. Contra-ichthyo uygun.

Vitamini suya değil ağzına, mineral yemi verene kadar haftada iki defa bir damla; mineral yemi vermeye başladığında haftada bir damla verirsin. Yada stick yemine damlatıp ya elden ağzına yada suda hemen önüne atıp su teması fazla olmadan yedirirsin. Bu vitaminli yemi ilk yem olarak ver. Sonra verirsen tadı değişik geldiği için yemez. Vitamini suya damlatmıyoruz bu su kalitesini bozuyor, yosun ve algin coşmasına neden oluyor.

Cvp: RE: Kaplumbaganin kabuğundaki beyazliklar nedir

cem' Alıntı:
Foruma hoş geldin. Hayvan çok ufak kalmış. Normalde 8 cm civarı kabuk boyunda olmalıydı. Sağlıklı gelişim için bol yüzeceği alan ve iyi beslenmesi gerekli. Yüzme boyca gelişim sağlarken derinlik akciğerlerinin gelişmesini sağlar.

Sadece gammarus ile olmaz hayvana sera raffy P ve tetra reptominde al. Raffy P'deki kırmızı stickler mineral yemdir. Bunları ayırıp haftada iki öğün vereceksin. 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün ve günlük kafası oranında olmak üzere vereceksin. Kalan 12 öğüne bu yemleri bölüştür. Birbirine karıştırma hepsi ayrı ayrı verilecek. Marul veya kıvırcığı da haftada bir yada iki kez öğle civarı orta körpe yapraklarından verirsin.

Kuru alanda ısıtma lambası da olacak. Su 28; kuru alan 32 derece olacak. Anasayfa aydınlatma bölümü öne çıkan konularda bilgi mevcut.
mailto:/forum/forumdisplay.php?fid=101

Kabuğa gelirsek beyazlıklar plaka altında, plakalar belli noktalardan açıldığı için aralardan girip içine işlemiş. Bir kısmıda hava kabarcığı şeklinde açılmış ve matlaşmış. Beyazlıklar suya girdiğinde kaybolmuyor ise mantarda vardır. Bu da yine plaka atılmadığı sürece çıkmaz.

Alt bağada da yoğunluk mevcut bunları elinde ağzı düz cımbız varsa tek kanadını kavlayan kenarlarından sokup paralel olarak ileri doğru ittir. Belli noktaya kadar açılınca tutup kaldır. Alt bağadakileri içten kabuk kenarlarına doğru yapacaksın. Yalnız plakaları çokta zorlama çıkmıyorsa kalsın zamanla açılır. Çok zorlama ana kabuğu kanatabilirsin.

Plakaları her çıkardığında ıslak diş fırçasına tuz döküp ovala ve akvaryuma emsal sıcaklıktaki su ile durula. Bunun harici fırçalamaya gerek yok.

Sağ bacak altındaki kahverengilik nedir. Deri kaynaması mı o bölgede kabukta kırık mı var?

Su değişme süren uzun. Akvaryumun hacmi nedir ve su oranı nedir?

Metilen mavisi yok ise bir tane al. Contra-ichthyo uygun.

Vitamini suya değil ağzına, mineral yemi verene kadar haftada iki defa bir damla; mineral yemi vermeye başladığında haftada bir damla verirsin. Yada stick yemine damlatıp ya elden ağzına yada suda hemen önüne atıp su teması fazla olmadan yedirirsin. Bu vitaminli yemi ilk yem olarak ver. Sonra verirsen tadı değişik geldiği için yemez. Vitamini suya damlatmıyoruz bu su kalitesini bozuyor, yosun ve algin coşmasına neden oluyor.

Merhaba, öncelikle cevaplariniz icin tesekkur ederim. Bu konularda biraz tecrubesizim fikirleriniz benim icin yönlendirici oldu.

Beyaz lekeler suyun altinda gitmiyir ayni kaliyorlar. 

Akvaryumuna 15 lt su koyuyorum, ama kucuk isitici bulamadigim ve isiticinin neredeyse tamami suya girmesi gerektigi icin akvaryumum bir suredir 30 derece kadar eğimli duruyor :(

Alt tarafinda bahsettiginiz kahverengi seyin ne olduğunu bilmiyorum sonradan cikti yumusagimsi süngerimsi bir yapisi var. Dis fircasini dokundurdugumda esniyor. Alt taraf icin daha once bir kirik veya catlak tespitim olmadi.

Dediginiz yemleri ve metilen mavisini alacagim. Işık icin de arastiriyorum:)[attachment=3233]

Ekli dosyalar

• IMG_20200419_124358.jpg
    IMG_20200419_124358.jpg
    137.2 KB · Görüntüleme: 60
O halde bu mantar. Plaka açılmadan temizlenmez ama hayvan kuru alanda ısıtma lambası altında durduğunda kabuğunu kurutup mantarın üremesinin önüne geçer ve kuruduğu için gerilen plakalar daha çabuk açılır.

O kuru alanı iyice fırçalayıp sıcak su ile durula bu mantar meselesi sonrası akvaryumu sterilize ederken o taşı kaynatırsın. 20-30 dakika kaynatma yeterli.

Akvaryumu eğimli koyma değişik bir yöntem olmuş. Ama kuru alana dikkat et kayıp düşmesin.

O kahverengi oluşum deriye mi bağlı kemiğe mi? Bir hekimin görmesinde fayda olabilir tümöre de benziyor.

Cvp: Kaplumbaganin kabuğundaki beyazliklar nedir

Cem Bey Merhaba, aldigim yeni yemlerim ve metilen mavisi elime ulasti. Metilen mavisini sizin önerdiginiz markanin %1lik olanini aldim. Kullaniminda 10 lt suya 10 damla yaziyor internette farkli kullanim sekilleride bulunuyor. Nasil uygulayayim acaba yanlis bir şey yapmak istemiyorum.

O ölçü balıklar için, kaplumbağa kafayı bulur. 1 damla yeterli. Fazla damlatma. Suyun maviliği birkaç saat sonra gider. Olurda çok damlatırsan bir miktar su alıp temiz su eklersin.

Gerekirse eldiven kullan lekesi elden ve giysiden çıkmaz. Dikkat et bir yere bulaştırma.

Su bu haldeyken yem verme, yem emmesin.

Cvp: Kaplumbaganin kabuğundaki beyazliklar nedir

Tesekkur ederim belirttiginiz şekilde kullanacagim. Sadece bir gun damlatmam yeterli mi acaba? Ek olarak karantina gunlerinde bu foruma uye oldugum cok iyi oldu sizler de iyiki boyle bir forum acmissiniz gercekten bilinçlendim:)

Haftada iki kez bir damla damlat su oranı az. Fazla gelmesin hayvana su içiyor.

Geri