Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbaganızın suyunu kaç günde bir degiştiriyorsunuz?

kapluşunuzun suyunu kaç günde bir degiştiriyorsunuz

• filitrem var/degiştirmeye üşeniyorum ne zaman canım isterse:(

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    13
  • Anket kapatılmış .

almihina

Bronz 5 Üye
kapluşlarınız suyunu kaç günde bir degiştiyorsunuz çok uzun zaman degilse iyi bir :)

Küçük Olanı 3 Günde Bir, Orta Olanı 1-2 Haftada Bir.

Bende haftada bir değiştiriyorum.Aslında tam değiştirmiyorum %25'ini alıyorum o kadar yeni su ekliyorum galiba bu daha iyiymiş onlar için.Gerisini sağolsun vefakar motorum hallediyor...:D

Şu anda iç filtrem var , gündüz sürekli çalışıyor fakat yine de her hafta %50 , %75 su değişimleri yapıyorum.Ayda bir de tamamen suyu yeniliyorum.Yakında dış filtremizle bu miktarı daha da azaltmayı umuyorum.:)

iç filtrem var benim de. max 10 lt su koyuyorum filtrem yeterli. o yüzden 2 haftada bir temizlemek kafi geliyor bana. hatta yemi akvaryum içinden ziyade kapta verseydim daha bile uzayabilirdi bu süre.

Suyunun %25 ini haftada bir değiştiriyoırum fakat tam su değişimi ve genel temizliği yaklaşık 20 günde bir yapıyorum.

filtre var bn de(dış filtre) kaçgünde bi değiştirmem gerekiyoki?

akvaryumunuzun büyüklüğne, kullandığınız taban malzemesine, haftalık ya da 2-3 gün de bir yapılan bir miktar su değişimlerine ve dip çekimi yapıp yapmadığnıza göre suyun kirlenme süresi değişecektir..mesela akvaryum ne kadar büyükse su o kadar geç kirlenir... dış filtre de kullanıyorsanız su değişimini 1 ile 4 ay arasında bir yapabilirsiniz.. zaten suyun durumundan anlaşılacaktır değişim zamanı geldiği..

İç filtreyi kapatmamak lazım kapatınca aldığı pisliği suya salıyor. Suyun rengi ve yapısı çabuk bozuluyor. benim filtre 24 saat çalışıyor...

Akvaryumun içi boş iken daha geç kirleniyor. Ben ilk başta ince çakıl kullandım sonra yapay çim sonra büyük taşlar kullandım. Şimdi boş zemin daha az kirleniyor çünkü filtre çekiyor pislikleri.. Ben hafta yada 10 günde bir filtreyi temizliyorum. 3 hafta da bir akvaryumu komple temizliyorum...

Ben her hafta değiştiriyorum dezenfektan ve seratoxivec kullanmama rağmen. Çünkü akvaryum küçük, kapluşlar da hızlıca büyüyolar ve 3 taneler. Akvaryumu ilk aldığımda boğulacaklarını sanıyodum. Ama ya şimdi canavar gibiler maşallah :)

Hiç Bir Akvaryumun Suyu Tamamen Değiştirilmez ben her 5 günde bir Filtremi Temizliyip her hafta 1/4 suyu tazeliyorum .
sizede öneririm

RE: kaplumbaganızın suyunu kaç günde bir degiştiriyorsunuz?

2 haftada bir once suyun yarisini degistirip ardindan dip cekimi yapiyorum. Ayda birkez akvaryumu komple, dipte minik tas oldugu icin dip cekme aleti yeterli gelmiyor. Icinde ne var ne yok leyla haric kaynar suyla yikiyorum.

Bende iki haftada bir suyun yarısını değiştiriyorum:) Güzel bir anket olmuş İlayda...

Ne olursa olsun biyolojik döngüsü oturmuş akvaryumun suyu %50-60 dan fazla değişmez. Bu döngüye terstir ve dengeleri bozar. Yararlı bakteriler yeni akvaryum kurulumundan 15 günden sonra tam anlamıyla oluşmaya başlar. 15 günde bir filtresini musluk suyuyla yıkayıp suyunu tamamen değiştirenler boşa çalıştırır filtreyi demek oluyor bu. Filtrenizi (iç filtreyi saymıyorum biyolojik döngü adına bir şey yapmıyor) şelale ise 15 günde bir, dış filtre ise 1-2-3(size kalmış) ayda bir genel anlamda temizlemeniz gerekir. Bunu yaparken de dikkat etmeniz gereken şey, asla musluk suyu kullanmamak, akvaryumdan dip çekimi vs. sırasında alınan suyla bu işlemi yapmak olsun. Filtrenizin süngerinin kaba pisliğini akvaryumdan aldığınız suda çalkaladıktan sonra, o süngerin suyunu güzelce akvaryuma sıkarsanız akvaryuma para verip de aldığınız Sera Nitrivec in aşıladığı bakterilerin alasını aşılarsınız. Sıkma işleminden sonra akvaryum suyunda iyice çalkalayıp temizledikten sonra bütün malzemeleri yine akvaryum suyuyla temizleyin ve bunu kısa sürede yapın. Asla süngerin kurumasını beklemeyin, zira sünger gözeneklerindeki faydalı bakterilerin hepsi ölür. 7-10 günde bir, en üst tabakaya elyaf koyduysanız elyafı yenileyin, ikinci kez kullanmayın.

Tekrar söylüyorum birçok insan aynı hatayı yapıyor. Musluk suyunda temizlemeyin hiçbir malzemeyi ve de bir kere akvaryumuu kurduktan sonra tamamen su değiştirmeyin (hastalık gibi ekstrem durumlar dışında) . Filtrasyonunuz amacına ulaşmaz. Boşa kürek çekmeyin.

Geri