Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağımdaki lekeler ne böyle :(

Gözde_c

Yeni Üye
yavru su kaplumbağımın üzerinde lekeler var fakat mantar gibi de durmuyor.. Yeşil rengi soyulmuş gibi duruyor fakat kazıyınca da dökülmüyor garip bir şey. tam o sırtında beyazlık var kaburga kısmı gibi üst bölümünde bilmiyorum ne yapacağımı. normal mi yoksa gerçekten bir hastalık mı emin olamıyorum :( bir de renkleri daha koyu yeşil oldu gibi ilk aldığımda böle değildi renkleri..
Bir tanesi de hep karanlık kuytu köşeleri arıyor oralara gidiyor yemesi normal ama hep akvaryumun köşelerine gidip yeşilliklerin altında saklanmayı tercih ediyor. anlayamıyorum :(

Moderatör Notu: Lütfen Türkçe yazım kurallarına özen gösteriniz.

Cvp: kaplumbağımdaki lekeler ne böyle :(

mailto:/forum/Konu-kaplumbagamin-sirtinda-benek-var.html burdaki gibimi ?

Fotoğraf ekleme olanağınız varsa daha iyi olur aslında. Beyazlıklar kabuk soyulması gibi mi? Ya da sadece kabuğun rengi değişmiş beyaz olmuş gibi mi? Kapluşlarınızı alalı ne kadar oldu? Kaplumbağalar kuytu köşelere girmeyi severler. Bu bir hastalık belirtisi değil. Kabuğunun fotoğrafını görebilirsek daha doğru yorumlar yapılabilir.

yok böyle yayılmış şekilde değil. kabuk kısmının tam ortasındaki yerde beyazlık gibide değil. yeşil rengi soyulmuş grileşmiş gibi.

soyulma gibi değil sadece yeşilin rengi atmış gibi. evet haklısınız fotoğraf yüklesem daha iyi olucak sanırım

Kapluşlar büyüdükçe kabuk renkleri değişir. Böyle birşey de olabilir.

o rengin aynısında benim kaplumbağamda da var özellikle kabuk kenarları ve tam üstünde

kaplumbağımdaki lekeler ne böyle :(

[attachment=789]
tam o sırt kısmındaki renk değişikliğinden bahsediyorum.. normal bi durumdur inşallah :(

Ekli dosyalar

• kaplumbağım1.JPG
    kaplumbağım1.JPG
    217.4 KB · Görüntüleme: 120

Hastalık değil :) Ancak tam olarak ben de bilmiyorum. Benim kapluşumda da daha ince bir çizgi halinde vardı büyüdükçe düzeldi. Beslenme ile ilgili olabilir belki. Kaplumbağanıza ısıtıcı, filtre ve kuru alanı olan bir akvaryumda bakıyorsunuz değil mi?

evet akvaryumda bakıyorum resim çekmek için o plastik kaba almak zorunda kaldım :) elimden geldiğince akvaryuma gerekli şeyleri almaya çalışıyorum :) yanlız ben tek tip yem kullanıyorum o uzun tablet şeklinde olanlardan.. bide vitamen damlatıyorum sularına başka bişeye gerek varmı.. hastalık olmadığına sevindimmm :) ozaman sapasağlam bi kaplumbağım varrrrr :):):)

Kaplumbağanıza yem olarak sera raffy p veya tetra reptomin verebilirseniz daha iyi olur. Ek olarak ara sıra haşlanmış yumurta beyazı verin. Yumurta haşlama suyunu akvaryuma dökün. Kuşlar için satılan gaga taşından verebilirsiniz. Kaplumbağanız büyüyor, kabuğu için vitamin ve kalsiyum ihtiyacı var.

şuan tetrareptomin veriyorum bi tanesine günde 3 defa diye sölendi. ama bi kutyuda atsam yicekler doymak bilmiyolar :)) diğer yemide yarın temin edicem.. :) teşşekür ederim bilgilendirdiğiniz içiin :)

Elinizde tetra reptomin varsa ek yem olarak sera raffy ı alın. Karides yani. Karidesi 2 güne bir verirsiniz. Ana yem de günlük kafa hacmi kadar verilmesi gerekiyor. Aynen dediğiniz gibi doymak bilmezler :)

ehehe yemi yedikten sora parmaklarımıda ısırıyolar zaten :)) ay mutlu oldum birden böle bilgiler öğrendiğim için çook teşekkür ederiiiimmm :)

Rica ederim. Forumu gezerseniz bakım, beslenme, hastalık sağlıkta sabit konularda yararlı bilgiler mevcut. Kolay gelsin :)

evet 2 gündür geziniyorum sitede :) her konuda bilgi var.çok yararı oluyor burdaki bilgilerin. :) tekrar teşekkür ederiim :) iyi geceler

Merak etmeyin 15-20 gün sonra geçiyor o beyazlıklar...Benimde yavru kapluşum öyle olmuştu.şimdi düzeliyor :)

hastalık olmasında kıyamam daha minicikler çünkü :( söylenen tavsiyelere uydum bgn kalsiyum ve vitamin verdim zıpırlarıma :))))

İyi yapmışsınız :) haftada 1 kere vermeye devam edin. Büyümeleri için kalsiyum ve D3 vitamini şart :)

Geri