Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum, ekipman vs gerekli malzemeler

zeynepsayin

Bronz 3 Üye
Merhaba, kaplumbağa bakmaya yeni başladım, bir tane aldıktan sonra yalnız kalmasın diye bir tane daha aldım fakat sonradan bu forumu keşfettim.

Öncelikle şu ölüm kabından kurtulmak istiyorum. Bunun için özel tasarım kuru alanını da içeren bir akvaryum yaptırmak istiyorum. Fakat 2 kaplumbağa var ne kadar büyüklükte bir akvaryum yaptıracağımı bilmiyorum, ekipmanları hiç bilmiyorum bir de. Ne almam gerekiyor nerden başlayayım? Akvaryum büyük olursa ekipmanları nasıl olacak mesela ısıtıcı ısıtacak mı akvaryumu? Bu konularda sıfırım. Bana sıfırdan yardım edebilecek biri var mı?

Bir de ömürlük olsun istiyorum tekrar tekrar akvaryum yaptırmaya gerek kalmasın

Buradan beğendiğiniz akvaryumu alabilirsiniz.

2 Kaplumbağa için 100x50x60 veya 120x50x60 alabilirsiniz.

120x50x60 daha iyi olur 2 kaplumbağa için.

Ömürlük için erken ama yine de niyetli iseniz 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında akvaryum olur.

Hayvanlar ufak olduğu için akvaryum içi kuru alan ile başlayın. Cam sehpa şeklinde yada hazır ürün olarak exo terra turtle bank yada medium yada large turtle pier alabilirsiniz.

Alt ve üst köşelerden aynı cam kalınlığında 3 cm genişliğinde kuşak attırın. Bu silikon yüzeyin mukavemetini artırıp sağlamlaştırır. Kayıt attırmaya gerek yok.

Benim akvaryumun örneğini attım.

Ömürlük için erken ama yine de niyetli iseniz 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında akvaryum olur.

Hayvanlar ufak olduğu için akvaryum içi kuru alan ile başlayın. Cam sehpa şeklinde yada hazır ürün olarak exo terra turtle bank yada medium yada large turtle pier alabilirsiniz.

Alt ve üst köşelerden aynı cam kalınlığında 3 cm genişliğinde kuşak attırın. Bu silikon yüzeyin mukavemetini artırıp sağlamlaştırır. Kayıt attırmaya gerek yok.

Benim akvaryumun örneğini attım.
Çok teşekkürler. Ekipmanları anlatan bir yazı da var mı? Bulamadım çünkü ben varsa linkini atabilir misiniz?

Akvaryum ölçüsünü belirleyin ona göre ben yazayım.

Akvaryum ölçüsünü belirleyin ona göre ben yazayım.
Tekrardan merhaba camcı ile konuştum 10mm kalın olur dedi 8mm daha iyidir dedi siz ne düşünüyorsunuz? Ölçüleri 100x50x60 olacak.

Ekipmanları yazar mısınız şimdiden ona göre bütçe oluşturacağım da.

10 mm olacak 8 mm güvensizdir. Üstüne cam kuru alan yükü de binecek.

Jbl protemp 200 watt.
Tetra ex 1000 plus dış filtre.
Isıtma lambası bunun için zamanlayıcı.
Sokaktan loş bir ışık gelmiyorsa led ve sensörlü prize takılan gece lambası.
Tabana 40 kg kadar vitasand pro78 marka sarı silis kum

10 mm cam kalınlığından yapacaksa 2000 tl bedava gibi birşey diyebilirim.

8mmden hesapladı sanırım.
Ama benim sorunum şu an akvaryum harici ekipmanlar.
Tam neler lazım ve uyguna nasıl bulabilirim onları araştırıyorum

Tetra ex 1000 yeni çıkmış geçen bir arkadaşımız için bakarken gördüm. Son nesil motoru var. Tetra 1200'e göre debi yakın, yarı güçte10,5 watt, bu da az elektrik yakması demek. Uzun vadede parasını çıkarır.

Ucuz modeller 35 watt güce sahip.

Jbl protemp 200 watt özel yapısı sayesinde normal ısıtıcıların 300 wattına denk güce sahip. Bu açıdan bu da az elektrik yakıyor.

Geri