Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kapluşlarım birbirine girdi

-Ezgi-

Bronz 1 Üye
Arkadaşlar çok iyi geçinen kapluşlarım birbirine girdi.

Bu olayı ilk kez gördüm ikisinin arasında, yem olarak karides verdim ebat olarak büyük olan yuttu tabi sonra küçük olanın yanına gidip yem onun ağzında dahi olmadığı halde el değil evet resmen kolunu ısırdı! :'(
ısırılıan kapluşum mayonezin kolu görünmüyodu bile. Onları ayırmak için sudan çıkardım ama sağolsun ketçap bırakmadı suya tekrar koydum şu an bıraktı ama mayonez artık kolunu kabuğundan çıkarmıyo ve elime alıp koluna baktığımda rengi koyu yeşile dönmüş.
Kalıcı hasar olmuş olabilir mi? Veterinere gitmem gerekir mi? Ya da şu an sadece pansuman yapıp kuru alanda bekletsem düzelir mi? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Cvp: kapluşlarım birbirine girdi

Yem yerken böyle durumlar ortaya çıkabiliyorr malesef :( Çok geçmiş olsun. Veterinere gitme imkanınız varsa en doğrusu olur.

Çok teşekkürler eğer yarına kadar kolunda düzelme olmazsa veterine götürcem. Ayrıca sizce kapluşları tamamen ayırmalı mıyım yoksa sadece yemlerken ayırmam yeterli olur mu?

Eğer normal zamanlarda saldırgan değillerse ayırmanıza gerek yok. Yem yerken yanlışlıkla yem zannedip ısırabiliyorlar. Ayrı ayrı yemlemek gerekiyor ya da yemlerini akvaryumun farklı köşelerinde verebilirsiniz. Kanaması olmadı ve kollarını kullanarak rahatlıkla yüzebiliyorsa ciddi bir problem olmamış diyebiliriz ama en doğru teşhisi ve tedaviyi bir veteriner yapabilir tabii ki. Geçmiş olsun tekrar. Çabuk atlatır inşallah Kapluşunuz :(

Kanama olmadı zaten şu an ancak kendine geldi sayılır yüzmesi de normal kolundaki koyuluk geçmiş problem yok gibi görünüyor.
Şu an normal yani :smile:
Yardım için teşekkürler :smile:

Benim Çizgili yem yerken kazara RES in boynundan ısırıp akvaryumun dibine çekmişti. Benimkinde de kanama olmamıştı ancak kırmızı bir kan oturması olmuştu. Sabah olan bu olayın akşamına kırmızılık geçti. Ben bir kaç gün gözlemledim. Her hangi bir ısırma vakası yaşamadım.

Kolu rahatça hareket ettiriyorsa artık sorun olmaz. Siz genede ısıranın davranışlarını bir kaç gün gözlemleyin. Karşı tarafın tepkisiz kalmasından cesaretle bilinçli bir hareket yapmasın. Gerçi ben de bunun kazara olup tekrarlanmayacağının kuvvetli ihtimal olduğunu düşünüyorum.

Geçmiş olsun.

Genelde kavga ettiklerini görmüyorum yani hep iyi anlaşıyo gibiydiler sanırım yemleme yaparken hatalı davrandım. Şu an yüzmesinde bir problem yok ama kolunu hızlıca ileri geri haraket ettiriyo umarım sabaha düzelir. Olmazsa veteriner yolllarını aşındrıcam. :smile:
Dediğiniz gibi gözlemlemekte fayda var.
Teşekkürler :smile:

Sonuçta ufak bir travma oldu. Tahminim sabaha kolu tamamen düzelir. Siz zaten kontrol eder sorun görürseniz veterinere götürürsünüz.
Yem telaşı zaten tam bir kaos bu ufaklıklarda :)
Geçmiş olsun.

Hem de ne kaos sormayın :t65y: Evet kolu düzelmişşş sorun yok sanırım oh be :smile:
Teşekkürler

Sevindim :) Geçmiş olsun.
Kıtlıktan çıkmış gibi birbirlerini yiyecekler :)

Elimi akvaryuma soksam beni bile yerler o derece :D

Geri